Do sieci trafiło nowe nagranie z wraku Titanica. Jeden szczegół zwraca uwagę

Choć od katastrofy Titanica minęło ponad 100 lat, to temat wciąż fascynuje i budzi wiele emocji. Do sieci trafiło nagranie wykonane przez badaczy z OceanGate Expeditions, które ukazuje obecny wygląd słynnego wycieczkowca. Zdaniem nurków, wrak statku niszczeje z każdym rokiem.

Historia Titanica od ponad wieku wzbudza wiele skrajnych emocji. Podczas dziewiczego rejsu brytyjskiego transatlantyku doszło do zderzenia z górą lodową, w wyniku czego statek zatonął. Tragiczne wydarzenia, w których śmierć poniosło ok. 1500 pasażerów, miały miejsce w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. W sieci pojawiło się nowe nagranie, które dokładnie pokazuje obecny wygląd wraku słynnego wycieczkowca.

Titanic zatonął ponad 100 lat temu. Wrak odkryto dopiero w połowie lat 80. XX wieku

Choć Titanic zatonął w 1912 roku, to wrak statku odnaleziono dopiero 1 września 1985 roku. Lokalizację pozostałości brytyjskiego transatlantyku ustaliła grupa nurków na czele z Robertem Ballardem. Eksperci spędzili wiele dni, badając dno oceanu, zanim ustalili dokładne położenie wycieczkowca. Po wstępnych oględzinach ustalono, że najlepszą decyzją będzie pozostawienie wraku w miejscu zatonięcia, czyli na głębokości 3802 metrów. W chwili odnalezienia statek był pod wodą już ponad 70 lat i obawiano się, że próba jego wydobycia skończy się całkowitym zrujnowaniem pozostałości.

 

Nowe nagranie wraku Titanica. Statek niszczeje z każdym rokiem

Kilka dni temu badacze z OceanGate Expeditions zakończyli jedną z wielu ekspedycji łodzi podwodnej Titan w rejonie lokalizacji wraku Titanica. Firma udostępniła w sieci nagranie, które wyraźnie pokazuje stan, w jakim obecnie znajduje się transatlantyk. Na filmiku widać, że statek jest w dużo gorszym stanie niż na nagraniach sprzed kilku lat. Zauważono, że zawalony maszt niemal całkowicie się rozpadł, a po słynnym bocianim gnieździe nie ma już śladu.

 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: