Słynny wampirzy romans powróci. Stephenie Meyer obiecała kolejne 2 części "Zmierzchu"

W 2020 roku fani sagi "Zmierzch" mieli szansę powrócić do historii miłości nastoletniej śmiertelniczki i tajemniczego wampira, tym razem opowiedzianej z perspektywy Edwarda w "Midnight Sun". Powieść już w pierwszym tygodniu sprzedała się w ponad 1 mln egzemplarzy, choć została wydana 15 lat po premierze pierwszej części cyklu. Wszystko wskazuje na to, że na fali niegasnącej popularności Meyer zamierza rozbudować uniwersum.

Słynną serią o Belli i Edwardzie świat zachwyca się od premiery pierwszej części w 2009 roku. Książki Stephenie Meyer doczekały się też ekranizacji z Kristen Stewart i Robertem Pattinsonem w rolach głównych. Jak się okazuje, wydając "Przed świtem" autorka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Pojawiły się doniesienia o kolejnych tomach cyklu.

OFERTY AVANTI24: Te swetry robią furorę na wyprzedaży! Ponadczasowe i piękne, a kosztują mniej niż 50 złotych.

Nie tylko perspektywa Cullena

Z okazji 15-lecia sagi "Zmierzch" Meyer postanowiła opublikować "Midnight Sun" - tę samą historię, przedstawioną tym razem z perspektywy wampira Edwarda Cullena. Pisarka wyraziła nadzieję, że książka stanie się dla fanów formą ucieczki od pandemicznych realiów.

Wiem, że to trudny czas. Może nie najlepszy, żeby publikować powieść. Ale wiem, że wielu z was czekało na nią tak długo, że nie mam sumienia kazać wam czekać jeszcze dłużej. Może moja książka pozwoli na chwilę uciec od rzeczywistości.

- mówiła w „Good Morning America", zaznaczając, że nie będzie to typowa kontynuacja, a raczej uzupełnienie istniejącej opowieści. Od tamtej pory minęły dwa lata i jak się okazuje, kolejne książki, tym razem niepowiązane ze znaną już fabułą, są w planach. Jak donosi USA Today, Meyer rozważa wydanie dwóch nowych tomów sagi "Zmierzch", a nawet zaczęła już nad nimi pracować. Nie podała jeszcze szczegółów fabuły ani bohaterów, którzy pojawią się w książkach, wiadomo jednak, że będą one pełniły funkcję uzupełniającą, a nie stanowić w pełni oddzielny, literacki byt.

Zobacz wideo Young adult fiction, czyli co ma trafiać do nastolatków
Mam już wszystko zarysowane i napisany rozdział, mam na myśli pierwszy, więc wiem, że coś jest na rzeczy. Nie jestem na to teraz gotowa, chcę zrobić coś zupełnie nowego,

- powiedziała pisarka. Prace nad książką są obecnie na etapie budowania świata, co jest zgodne z metodami autorki, która woli dokładnie opracować świat przedstawiony, zanim rozpisze wątki postaci. - Dla mnie dużo radości z pisania pochodzi z tworzenia i naprawdę chcę stworzyć nowy świat, nowe zasady i nową mitologię. Mitologia to trochę moja działka - uznała Meyer.

Popularność sagi nie gaśnie

Fani spekulują, że decyzja o napisaniu dwóch kolejnych części jest związana z licznymi prośbami nienasyconych fanów po wydaniu "Midnight Sun". Autorka sama przyznała, że reinterpretacja fabuły i przedstawienie jej z perspektywy Cullena nie było dla niej pozytywnym doświadczeniem i raczej by tego nie powtórzyła.

To wszystko dla Edwarda. Pisanie z jego punktu widzenia dodatkowo mnie niepokoi, a doświadczenie związane z pisaniem tej książki nie było zbyt przyjemne. Myślę, że daje to wystarczające poczucie tego, jak to jest być Edwardem i co naprawdę działo się w jego głowie.

- przyznała w wywiadzie dla "New York Times." Choć "Midnight Sun" powstało 15 lat po premierze "Zmierzchu", szybko zajęło pierwsze miejsce na liście bestsellerów, sprzedając się w ponad milionie egzemplarzy w pierwszym tygodniu (wliczając przedsprzedaż i wszystkie formaty - również e-booki i audiobooki).

Jesteśmy absolutnie podekscytowani, że możemy wprowadzić ludzi z powrotem do świata Sagi Zmierzch i świętować to wielkie osiągnięcie [15-lecie sagi - przyp. red] ze Stephenie oraz fanami i księgarzami, którzy wspierali ją przez ostatnie piętnaście lat. Głośna reakcja fanów na nową powieść brzmiała: "zdecydowanie warto było czekać!"

- powiedziała Megan Tingley, wiceprezeska wykonawcza i wydawczyni książki. Wszystko wskazuje więc na to, że na jeden z najsłynniejszych wampirzych romansów wciąż jest popyt. Pisarka nie poinformowała, kiedy fani mogą spodziewać się zakończenia prac nad nowymi tomami.

OFERTY AVANTI24: Więcej modowych inspiracji znajdziesz na Avanti24.pl.

Pierwsze cztery książki Meyer z sagi "Zmierzch" spędziły ponad cztery lata na liście najlepiej sprzedających się książek. W sumie saga sprzedała się w ponad 160 milionach egzemplarzy na całym świecie i została przetłumaczona na 49 języków.

Więcej o: