Życie równie burzliwe, co "Gorączka sobotniej nocy". John Travolta był w centrum wielu skandali

John Travolta kończy 69 lat. Prawdziwa ikona lat 80. przez kilka dekad musiała mierzyć się z kontrowersjami i skandalami. Poznaj historię gwiazdy "Gorączki sobotniej nocy", "Grease", "Pulp Fiction" i wielu innych hitów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

John Travolta od dekad jest gwiazdą wielkiego kalibru. Aktor, którego pokochały miliony, musiał mierzyć się w trakcie kariery z wieloma przeciwnościami losu oraz był zamieszany w głośne skandale. W dniu jego 69. urodzin poznaj historię jednego z najpopularniejszych celebrytów szalonych lat 80.

Zobacz wideo Aktorzy drastycznie modyfikują swoje ciała do roli, czyli niezwykłe przemiany w kinie [Popkultura]

Skromne początki i wielki przełom. Tak zaczęła się kariera Johna Travolty

John Joseph Travolta urodził się 18 lutego 1954 roku w Englewood w stanie New Jersey. Od samego początku chciał zostać aktorem, a pasję do wcielania się w różne postacie wspierała jego matka. Kobieta również była artystką i przez wiele lat występowała w grupie radiowej The Sunset Sinsters. Co więcej, matka przyszłej gwiazdy zajmowała się także nauką dramatu i języka angielskiego. Travolta dorastał w towarzystwie piątki rodzeństwa - trzech sióstr (Ellen, Ann i Margaret), a także dwóch braci (Josepha i Sama). 

 

John Travolta nie myślał o żadnym innym zawodzie niż aktorstwo. Gdy miał 17 lat odszedł z liceum i rozpoczął naukę w szkole aktorskiej w Nowym Jorku. To właśnie tam szlifował swój talent, co zaowocowało angażem na Broadwayu. Młody gwiazdor zagrał w musicalu "Over Here!". Oprócz muzycznych sztuk brał również udział w reklamach i nagrywał piosenki dla lokalnych rozgłośni. Aby zwiększyć szansę na rozwój zawodowy, przeprowadził się do Los Angeles.

 

Przenosiny do Miasta Aniołów rzeczywiście okazały się dobrym wyborem. W 1972 roku John Travolta dostał angaż w serialu "Emergency" produkowanym przez NBC, Trzy lata później grał w kolejnej, tym razem młodzieżowej produkcji "Witaj z powrotem, Kotter" emitowanej na stacji ABC. Dzięki pojawieniu się na małym ekranie zyskał rozgłos, zapewniający mu role w coraz większej ilości filmów. Po kilku latach aktor dostał angaż w najważniejszym filmie w swojej karierze - "Gorączce sobotniej nocy". Za odgrywaną przez niego postać Tonyego Manero ostrzymał nominację do Złotego Globu oraz Oscara.

Aktor był ważną postacią wielu innych kultowych produkcji. "Grease", w którym wystąpił z Olivią Newton-John nadal jest uważany za jeden z najlepszych musicali w historii, natomiast "Pulp Fiction" okazało się niezwykle nowatorskim filmem, który ugruntował pozycję Quentina Tarantino jako wybitnego reżysera. Bez dwóch zdań można stwierdzić, że Travolta był jedną z ikon lat 80. Jednak i w przypadku tak kultowych postaci nietrudno o skandale i kontrowersje.

 

Gwiazda w ogniu skandali. Oprócz genialnych ról John Travolta znany jest także z wielu kontrowersji

Gwiazdor kultowych hitów związał się w 1991 roku z aktorką Kelly Preston. Para doczekała się trójki potomstwa - Jetta, Ellę Bleu i Benjamina. Najstarszy syn celebrytów cierpiał na chorobę Kawasaki oraz przejawiał objawy charakterystyczne dla spektrum autyzmu. Gdy miał zaledwie 16 lat doszło do tragicznego wypadku. Podczas wspólnych wakacji na Bahamach syn Travolty i Preston miał atak epilepsji, przez co uderzył się głową o kant wanny. Niestety, medycy nie byli w stanie uratować chłopaka. 

Śmierć syna gwiazdorskiej pary wiązała się także z kontrowersją. Media podejrzewały, że Jett nie miał odpowiedniej opieki medycznej. Travolta, który od lat 70. należy do wspólnoty kościoła scjentologicznego (co samo w sobie było równie głośnym tematem), zdecydował się poddać Jetta niekonwencjonalnym metodom leczenia. Co gorsza, plotkowano o dokumencie, w którym aktor zrzeka się pomocy lekarskiej dla Jetta. Sprawa trafiła do sądu, gdzie finalnie uniewinniono rzekomych posiadaczy pisma. 

 

W życiu artysty pojawiały się także inne skandale. Wiele osób podejrzewało go o częste zdrady żony, z która stworzył prawie 30-letni związek. Jedną z nich był pisarz Robert Randolph, który nie omieszkał wspomnieć o tym fakcie w książce "You'll Never Spa In This Town Again"

Wiem, że małżeństwo to totalna ściema. John woli facetów i cały czas uprawia seks z facetami za plecami Kelly. Próbował mnie poderwać wiele razy, ale mu odmawiałem.

Pomimo wielu kontrowersji, dla ogromu fanów John Travolta nadal pozostaje gwiazdą lat 80. Jego ostatnią dużą rolą była postać Roberta Shapiro w głośnym serialu "American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona'. sprzed siedmiu lat. 

 
Więcej o: