To nie petrificus totalus, a specjalna kolekcja The Royal Mint. Dumbledore na jednej monecie z Karolem III

W tym roku mija 25 lat od premiery pierwszej książki z serii "Harry Potter". Z tej okazji Royal Mint, czyli jedna z najstarszych mennic w Europie, postanowiła wybić kolekcjonerskie monety przedstawiające postacie i sceny z książek. Na każdej znajdzie się także... Karol III.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

25. rocznica debiutu kultowej sagi J.K. Rowling przyniosła fanom kilka niespodzianek. Jedną z nich jest kolekcja limitowanych monet od Royal Mint. Do tej pory mennica przygotowała trzy różne wzory. Na każdym z numizmatów, oprócz znanych z uniwersum magii i czarodziejstwa scen oraz postaci, pojawia się także podobizna Karola III. 

Zobacz wideo Co robi Daniel Radcliffe, by wyjść z szufladki Harry'ego Pottera? [Popkultura Extra]

Albus Dumbledore i Karol III na jednej monecie. Dlaczego podobizna monarchy wywołała poruszenie?

Ostatnim wzorem, który pojawił się w serii kolekcjonerskich monet jest podobizna Albusa Dumbledore'a. Dyrektor Hogwartu ubrany jest w fioletową szatę oraz czapkę i zajada się swoimi ulubionymi cytrynowymi dropsami. Na nosie czarodzieja znajdują się typowe dla niego okulary połówki. Postać znajduje się na rewersie monety. Awers natomiast przedstawia podobiznę Karola III.

Na poprzednich wzorach zamiast twarzy monarchy, pojawiał się profil królowej Elżbiety II. Mennica nie ma zamiaru zmienić awersu numizmatów zaprojektowanych przed śmiercią głowy rodziny królewskiej. Z tego powodu kolekcja monet od Royal Mint staje się naprawdę wyjątkowa. 

Jakie monety znajdują się w kolekcji Royal Mint? Znamy już trzy wzory

Jak do tej pory, Royal Mint zaprezentowała trzy różne wzory monet. Pierwsza z nich przedstawia Ekspres do Hogwartu, druga natomiast zawiera podobiznę Harry'ego Pottera. Oba numizmaty mają na awersie profil królowej Elżbiety II. Najnowszym wzorem udostępnionym przez mennicę jest 50-pensówka z postacią Albusa Dumbledore'a. 

Monety podzielone są na kilka rodzajów. Najtańsza, kosztuje 11 funtów (około 60 złotych) i najbardziej przypomina zwykłą 50-pensówkę. Częstym wyborem fanów jest natomiast numizmat z kolorowym rewersem. Zarówno postacie, jak i Ekspres do Hogwartu upiększone są barwami, dzięki czemu od razu przykuwają wzrok. Ta edycja kosztuje już 20 funtów (nieco ponad 107 złotych). Na stronie mennicy dostępne są również inne, droższe wersje monet kosztujące nawet kilka tysięcy funtów.

Więcej o: