Wrak Titanica wkrótce może zniknąć. Jest okazja, aby go zobaczyć. Cena wycieczki zwala z nóg

Katastrofa Titanica miała miejsce 111 lat temu. Dziś wrak znajdujący się na dnie Atlantyku można odwiedzić. Taka przyjemność jest niestety bardzo droga, a chętni na taką "wycieczkę" muszą się pospieszyć. W wyniku działania nietypowej bakterii resztki statku za niedługo mogą ulec rozpadowi.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Choć od zatonięcia Titanica minęło już 111 lat, wrak statku nadal cieszy się ogromną popularnością. Najbogatsi z nas mogą pozwolić sobie na zobaczenie resztek morskiego giganta na własne oczy. Ile kosztuje wycieczka śladami największego okrętu pasażerskiego XX wieku?

Zobacz wideo "Titanic" powraca do kin po 25 latach [ZWIASTUN]

Wycieczka do wraku Titanica. Mogą sobie na nią pozwolić tylko najbogatsi

Ekspedycje na dno Atlantyku w celu zbadania wraku Titanica odbywają się cyklicznie co roku, w ciągu maja i czerwca. Odpowiada za nie organizacja OceanGate Expeditions. Podróż może trwać nawet przez osiem dni i siedem nocy. Wszystko zależy od warunków panujących na oceanie. Członkowie załogi zaczynają wyprawę w St. John's w Kanadzie (prowincja Nowa Fundlandia). Miejscowość jest położona około 600 kilometrów od wraku. 

Drugiego dnia podróży załoga zaznajamiana jest z przepisami bezpieczeństwa, które obowiązują podczas ekspedycji. Co więcej, zespół badaczy przygotowuje nurków i instruuje na temat stanu wraku i objaśnia  potencjalne odkrycia i znaleziska. W zależności od warunków pogodowych pierwsze testowe zanurzenia mogą mieć miejsce już trzeciego dnia wyprawy. Nowych członków ekspedycji czeka trening, dzięki któremu będą w stanie zejść prawie cztery kilometry pod wodę. 

Ile kosztuje ta niecodzienna przygoda? Wzięcie udziału w ekspedycji kosztuje 250 tysięcy dolarów, czyli około miliona i stu tysięcy złotych. W ten koszt wliczony jest sprzęt potrzebny do nurkowania, trening, zakwaterowanie i posiłki na statku. 

Zainteresowani wyprawą muszą się pospieszyć. Wrak Titanica niedługo może kompletnie zniknąć

Osoby zainteresowane zobaczeniem wraku Titanica na własne oczy muszą się pospieszyć. Resztki okrętu znajdujące się na dnie Atlantyku z roku na rok ulegają coraz większemu rozpadowi. Wszystko przez nietypowy gatunek bakterii, Halomonas titanicae. Pochłania ona stal i żelazo, z których skonstruowany był statek. W miejscu tych materiałów pojawiają się formacje rdzy tworzące niecodzienne kształty, przypominające nieco sople lodu. Co gorsza, są one bardzo kruche, przez co wrak coraz szybciej ulega zniszczeniu.

Obecnie OceanGate Expeditions przygotowało kilka wypraw zaplanowanych na bieżący i następny rok. W 2023 wyprawy mają odbywać się od 11 maja do 24 czerwca. W 2024 podróże zaczną i skończą się dwa dni wcześniej.

 
Więcej o: