Gwiazdy Netfliksa i medaliści olimpijscy jedzą pączki, by wesprzeć polską społeczność LGBTQ+

Członkowie Fundacji Equaversity zapoczątkowali nietypowe wyzwanie, w którym gwiazdy srebrnego ekranu i sportu nagrywają próbę zjedzenia pączka bez oblizywania się. Zachęcają w ten sposób do wpłacania datków na konto fundacji, a akcja ma zwiększyć świadomość społeczności międzynarodowej o problemach, z którymi mierzą się w Polsce osoby ze środowiska LGBTQ+.

Życie osób LGBT+ w Polsce nie jest takie słodkie, nawet w Tłusty Czwartek. #DonutGiveUpChallange to coś więcej niż zjedzenie pączka. Zapoczątkowane przez członków Fundacji Equaversity wyzwanie w mediach społecznościowych ma zwiększyć świadomość społeczności międzynarodowej o problemach, z którymi mierzą się w Polsce osoby dyskryminowane ze względu na tożsamość płciową i orientację. Gwiazdy srebrnego ekranu i sportu (np. medaliści olimpijscy Tom Daley i Adam Rippon) biorące w nim udział przekonują do wpłacania datków na konto fundacji. 

Więcej ciekawych informacji ze świata kultury znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Popkultura odc. 143

Polskie gwiazdy ramię w ramię ze społecznością LGBTQ+

Z polskich osobistości na wzięcie udziału w wyzwaniu #DonutGiveUpChallenge zdecydowali się reżyserka Agnieszka Holland, aktor i reżyser teatralny Andrzej Seweryn oraz kanadyjski model i aktor polskiego pochodzenia Antoni Porowski. Nagrania udostępnili za pośrednictwem Instagrama i każde z nich tłumaczy, dlaczego zdecydowało się wziąć w akcji. Andrzej Seweryn, który zagrał główną rolę w pierwszym serialu obyczajowym z wątkiem drag queen tak tłumaczy swój udział:

Czy Państwo wiecie, że 70 proc. środowiska LGBT w Polsce doznało zachowań typu przemocowego? Ich życie wcale nie jest słodkie
 

Tak o akcji #DonutGiveUpChallenge mówi Olimpia Kastrau, która koordynuje kampanią z ramienia Fundacji Equaversity: 

Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej praw osób LGBT+ w Polsce. Kampania skierowana jest do krajów europejskich, jak i Ameryki Północnej, w których prawa człowieka są respektowane, a w których mogą nie być świadomi skali naruszeń i agresji z jaką ma do czynienia społeczność LGBT+ w naszym kraju. Chcemy żyć w Polsce, w której każdy posiada swobodę wyrażania siebie takim, jakim jest, oraz nie musi bać się lokalnego ostracyzmu
 

I ty możesz wziąć udział w wyzwaniu!

Nagraj próbę zjedzenia pączka bez oblizywania się i opublikuj ją w mediach społecznościowych oznaczając #DonutGiveUpChallenge oraz Equaversity Foundation. Niezależnie od tego czy ci się powiodło, przekaż darowiznę na rzecz Fundacji Equaversity i rzuć wyzwanie co najmniej trzem znajomym. Przy publikacji skorzystaj z okazji do zwiększania świadomości problemu homofobii w polskim społeczeństwie i dodaj dane z raportów dotyczące sytuacji społeczności  LGBT+ w Polsce np. "trzy na cztery młode osoby LGBT+ deklarują, że mają myśli samobójcze" lub "prawie 70% LGBT+ w Polsce doświadczyło przemocy". Te oraz inne porażające dane zostały przedstawione w stworzonym przez Papaya Films wideo "On the other side of the rainbow" opublikowanym na stronie fundacji: www.equaversity.org.

 

O Fundacji

Equaversity Foundation, czyli Fundacja Równorodność, powstała w 2021 roku, w celu prowadzenia kampanii fundraisingowych na całym świecie, by później przekazywać je działającym w Polsce i w krajach sąsiednich organizacjom non profit, które walczą z dyskryminacją osób LGBT+. Wśród ambasadorów fundacji znalazły się reżyserki Agnieszka Holland i Kasia Adamik, modelka Anja Rubik, noblistka Olga Tokarczuk, piosenkarka Mary Komasa oraz aktor i model Antoni Porowski.

Za strategię i kreację kampanii #DonutGiveUpChallenge odpowiada agencja DDB Warsaw. Komunikacyjnie fundację wspiera agencja SEC Newgate CEE.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: