Steven Seagal odznaczony przez Putina Orderem Przyjaźni. Wcześniej aktor złożył mu wymowne życzenia

Wypromowany przez kino akcji Steven Seagal od lat otwarcie popiera Władimira Putina, nie tylko nazywając go jednym z najlepszych współczesnych przywódców, ale też legitymizując popełniane przez niego zbrodnie wojenne. Ukoronowaniem łączącej ich bliskiej relacji jest państwowe odznaczenie, które ostatnio przyznał aktorowi prezydent Rosji.

Poglądy Stevena Seagala w kwestii politycznych działań Rosji są powszechnie znane - wynika to częściowo z faktu, że poza serbskim i amerykańskim, aktor ma również rosyjskie obywatelstwo. Choć pod koniec lat 90. zagrał główną rolę w filmie "Patriota", a w jego filmografii nie brakuje produkcji, w których wcielił się w ekspertów od działań wojennych czy bezpieczeństwa wewnętrznego, prywatnie trudno go nazwać i patriotą, i ekspertem, mimo że w oba tytuły mocno wierzy. Seagal od lat przykłada rękę do powielania rosyjskiej propagandy i znów został za to wynagrodzony.

Wcześniej wywalczył rosyjskie obywatelstwo i poparł aneksję Krymu

Według informacji przekazanych przez agencję Reutera, Władimir Putin przyznał aktorowi znaczące wyróżnienie państwowe - Order Przyjaźni, wydając w poniedziałek 27 lutego 2023 specjalny dekret. Nagrodę umotywowano "wielkim wkładem w rozwój międzynarodowej [amerykańsko-rosyjskiej] współpracy kulturalnej i humanitarnej".

W 1999 roku Nagrodę Humanitarną Seagal otrzymał również od organizacji PETA. Choć wówczas jego stosunki z Rosją nie były tak zażyłe, jego poparcie dla prezydenta tego kraju jest jawne od wielu lat. W 2014 poparł aneksję Krymu w programie "Night Wolves" w Sewastopolu, nazywając Ukrainę krajem kontrolowanym przez faszystów, a w wywiadzie dla "Rossiyskaya Gazeta" opisał Putina jako "jednego z największych żyjących światowych przywódców". Ukraina zabroniła mu wstępu na teren kraju. Dwa lata później otrzymał rosyjskie obywatelstwo, mówiąc, że "chciałby uważać Putina za brata".

Dość uporczywie i przez długi czas prosił o nadanie obywatelstwa. Niekoniecznie powiedziałbym, że [Putin] jest jego wielkim fanem, ale na pewno widział kilka jego filmów.

- mówił wówczas rzecznik rządu, Dmitrij Pieskow.

Zobacz wideo Banachewycz o dzieciach Mariupola: Wykorzystywanie dzieci jest barbarzyństwem i cynizmem

Nie tak dawno złożył Putinowi wymowne życzenia urodzinowe

Na zdobyciu rosyjskiego obywatelstwa Seagal się nie zatrzymał. 30 maja 2021 roku prokremlowska partia opozycyjna Sprawiedliwa Rosja - Patrioci - Za Prawdę ogłosiła, że przyznano aktorowi oficjalną kartę członkowską. W 2022 zorganizował przyjęcie urodzinowe, na które zaprosił osoby dotknięte międzynarodowymi sankcjami za wsparcie zbrodniczych działań rosyjskich władz. Wsparcie Rosji okazał też składając Putinowi życzenia z okazji jego 70. urodzin.

Dziś są urodziny prezydenta Putina. Myślę tylko, że żyjemy teraz w bardzo trudnych czasach. Jest on jednym z największych światowych przywódców i jednym z największych prezydentów na świecie. Naprawdę mam nadzieję i modlę się, że dostanie wsparcie i miłość oraz szacunek, którego potrzebuje i że wszystkie utrapienia, które teraz trwają, wkrótce się skończą i będziemy żyć w świecie pokoju.

- mówił w specjalnym nagraniu.

Ostatecznie wywalczył wymarzone braterstwo, otrzymując od Putina Order Przyjaźni. Niechlubne wyróżnienie otrzymali wcześniej m.in. były szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Jacques Rogge i Christine Lagarde, prezeska Europejskiego Banku Centralnego i była dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Kuzyn Elżbiety II, książę Michał, zwrócił order po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Więcej o: