Po 20 latach najcenniejszy obraz Rubensa trafi na licytację. Powód? Rozwód właścicieli dzieła

Jeden z najcenniejszych obrazów autorstwa Rubensa zostanie niebawem zlicytowany przez jeden z domów aukcyjnych w Nowym Jorku. Powodem sprzedaży dzieła jest rozwód małżeństwa, które w swojej kolekcji posiadało "Portret mężczyzny jako boga Marsa" przez ponad 20 lat.

Na aukcję trafiła cała kolekcja dzieł zgromadzona przez amerykańskich miłośników sztuki. W zbiorze znalazł się m.in. jeden z najcenniejszych obrazów namalowanych przez Petera Paula Rubensa. Ile wart jest "Portret mężczyzny jako boga Marsa"? Kwota jest imponująca.

Najcenniejszy obraz Rubensa trafi na aukcję. Powodem sprzedaży dzieła jest rozwód jego właścicieli

"Portret mężczyzny jako boga Marsa" wykonany przez Petera Paula Rubensa w 1620 roku przez ponad 20 lat należał do prywatnej kolekcji amerykańskich miłośników sztuki, Marka Fischa i Rachel Davidson. Niestety małżeństwo podjęło decyzję o rozwodzie, a wraz z nią zdecydowali się na sprzedaż dzieł będących częścią ich wspólnego majątku.

Na aukcję trafił nie tylko najcenniejszy obraz flamandzkiego malarza epoki baroku, ale również inne działa wielu różnych artystów. W zeszłym miesiącu małżeństwo spieniężyło aż dziesięć arcydzieł, w tym m.in. "Głowę św. Jana Chrzciciela podarowaną Salome".

Dzieło Rubensa zostanie wylicytowane w Nowym Jorku. Jego wartość jest imponująca

Obraz Rubensa już w 2000 roku był wart aż 8,2 mln dolarów. Mimo iż dzieło przez dwie dekady należało do prywatnych kolekcjonerów sztuki, to trafiło do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, gdzie mogli je podziwiać zwiedzający. Wraz z decyzją o rozwodzie, para postanowiła jednak wyprzedać wspólne zbiory i tym sposobem "Portret mężczyzny jako boga Marsa" trafił na aukcję Sotheby’s, gdzie już za kilka dni zostanie wylicytowany.

Szacuje się, że obecnie wartość dzieła wynosi ok. 30 mln dolarów, co w przeliczeniu daje ok. 135 mln złotych. Według przypuszczeń ekspertów, prawdopodobnie nowym właścicielem obrazu zostanie jedno z muzeów, lecz niewykluczone, że na zakup zdecyduje się ponownie jakiś prywatny kolekcjoner.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Warszawscy policjanci odzyskali obraz o wartości ponad miliona złotych
Więcej o: