Schwarzenegger z politycznym apelem. "Mówią mi: nie rozmawiaj z nimi". Nawiązał do ojca nazisty

Znany z "Terminatora" aktor od dłuższego czasu jest zaangażowany społecznie i politycznie, zabierając głos w istotnych sprawach. Na oficjalnym profilu w serwisie YouTube opublikował nowy, 12-minutowy film, w którym apeluje do antysemitów i osób zafascynowanych nazistowską ideologią. Nie chce ich krytykować, a ostrzec, bo temat jest mu wyjątkowo bliski - wspomniał o niechlubnej przeszłości swojego ojca, Gustava Schwarzeneggera.

Arnold Schwarzenegger jest nie tylko osobą rozpoznawalną, ale też lubianym autorytetem. Wykorzystuje więc swoją popularność, by działać charytatywnie. Wspierał między innymi organizacje działające na rzecz dziecięcych cukrzyków, osób chorych na AIDS, dostępu do usług medycznych w Afryce, czy sprzeciwiające się handlowi ludźmi. Wielokrotnie występował przeciwko różnym formom dyskryminacji. Aktor od lat jest też zaangażowany politycznie - pełnił funkcję gubernatora Kalifornii, a współcześnie stara się edukować swoich odbiorców i przeciwdziałać dezinformacji w związku z wojną w Ukrainie. Nagranie opublikowane na Twitterze, na którym apeluje do obywateli Rosji, rosyjskich żołnierzy i samego Putina, odtworzono ponad 38 milionów razy. Niedawno Schwarzenegger pojawił się też w klipie do utworu "Szczedryj Weczir" ukraińskich zwycięzców Eurowizji, Kalush Orchestra. Teraz zabrał głos w kolejnej politycznej sprawie - zaapelował do nazistów i antysemitów.

Arndold Schwarzenegger w klipie Kalush Orchestra Schwarzenegger w klipie zwycięzców Eurowizji, Kalush Orchestra. Apeluje do Ukraińców

"Nie chcę, żebyś był wśród przegranych"

Choć Schwarzenegger obrał diametralnie inną drogę, zostając kulturystą, a następnie aktorem, nie odcina się od przeszłości i otwarcie przyznaje, że jego ojciec, Gustav, był nie tylko austriackim szefem policji i oficerem żandarmerii wojskowej, ale też nazistą - członkiem Sturmabteilung. Teraz syn pokutuje za jego grzechy, choćby odwiedzając obóz w Auschwitz. Choć niefortunnie zacytował w nim najsłynniejszą frazę z "Terminatora", doświadczenie to określił jako "jeden z najmroczniejszych momentów w życiu", a wizytę z 2022 roku szczegółowo wspomina w nowym nagraniu. "Na samym początku uderza cię ciężar, cięższy niż jakikolwiek przysiad, który zrobiłem w życiu" - mówił.

Zobacz wideo Arnold Schwarzenegger zadziwił swoim filmikiem. Stallone pod wrażeniem [WIDEO]

Aktor dostrzegł, że choć od czasu drugiej wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, mimo przerażających świadectw wciąż widoczny jest globalny wzrost antysemickich poglądów. Centrum ds. Ekstremizmu Ligi Przeciwko Zniesławieniu w styczniowym raporcie wykazało, że co najmniej 85% Amerykanów "wierzy w co najmniej jedną antysemicką teorię". "Na końcu tej drogi nie odniesiecie sukcesu" - ostrzega w nagraniu Schwarzenegger. "Łatwiej jest zgłębiać niewiedzę, niż wiedzę".

Nie znam drogi, która cię tu doprowadziła, ale widziałem wystarczająco dużo ludzi, którzy zaprzepaszczają swoją przyszłość dla nienawistnych przekonań. Więc chcę z tobą porozmawiać, zanim znajdziesz swoje żale na końcu tej ścieżki. Naziści? Przegrani. Konfederaci? Przegrani. Ruch apartheidu? Przegrani. Nie chcę, żebyś był wśród przegranych [...] pomimo tego, że moi przyjaciele mówią mi: "Arnold, nie rozmawiaj z nimi. Nie obchodzi mnie, co mówią. Zależy mi na tobie. Myślę, że jesteś tego warty. Wiem, że nikt nie jest doskonały i rozumiem, jak ludzie wpadają w pułapkę uprzedzeń i nienawiści.

- tłumaczy aktor, starając się edukować, zamiast potępiać tych, którzy jego zdaniem "potknęli się na niewłaściwej drodze", obieranej "przez słabych".

Kiedy spędzasz życie szukając kozłów ofiarnych, kradniesz własną siłę. Musisz zrezygnować z wojny przeciwko wszystkim, których nienawidzisz. Wojna, którą naprawdę musisz stoczyć, to wojna z samym sobą.

- przekonuje.

Złamani tak, jak współcześni żołnierze

Ponownie powołał się również na swojego ojca, nazywając go jednym ze "złamanych przez wojnę ludzi" z "pełzającym poczuciem winy".

Czuli się jak przegrani, nie tylko dlatego, że przegrali wojnę, ale także dlatego, że dali się nabrać na okropną ideologię przegranych. Zostali okłamani i wprowadzeni na ścieżkę, która zakończyła się nędzą. Finalnie nie miało znaczenia, dlaczego dołączyli do [nazistów]. Wszyscy zostali złamani w ten sam sposób. To jest sedno sprawy. [...] Nigdy nie było ruchu opartego na nienawiści, który odniósł sukces.

- mówił. Już w przeszłości odwoływał się do zbrodni ojca w kontekście bieżących wydarzeń. Gustav Schwarzenegger brał udział w oblężeniu Leningradu podczas drugiej wojny światowej. Mój ojciec został ranny w Leningradzie, a nazistowska armia, której był częścią, wyrządziła wielką krzywdę wielkiemu miastu i jego dzielnym mieszkańcom – powiedział. – Jeżeli słuchają mnie rosyjscy żołnierze, wiecie, o czym mówię. Widzieliście to na własne oczy. Nie chcę, żebyście zostali złamani, jak mój ojciec - apelował w nagraniu dotyczącym wojny w Ukrainie z zeszłego roku.

OFERTY AVANTI24: Wyprzedaż nadal trwa! Te botki musisz mieć w swojej szafie. Są wygodne i idealne na wiosnę

Całość 12-minutowego filmu poświęconego problemowi antysemityzmu można obejrzeć poniżej.

 
Więcej o: