Grób Zofii Czerwińskiej zmienił się nie do poznania. Dodali zdjęcie, ale to napis mówi wszystko

Zofia Czerwińska zagrała legendarną rolę swojej imienniczki w serialu "Czterdziestolatek" oraz pani Balcerkowej w "Alternatywach 4". 19 marca 2023 obchodziłaby swoje 90. urodziny.

Zofia Czerwińska zmarła 13 marca w Warszawie po poważnej operacji kręgosłupa. Została pochowana na cmentarzu komunalnym Północnym w stolicy, gdzie podczas uroczystości pogrzebowej pożegnało ją grono bliskich i przyjaciół z branży.

4 lata od śmierci Zofii Czerwińskiej. Zmieniono nagrobek aktorki

W listopadzie 2022 roku przyjaciel aktorki, dziennikarz Mariusz Szczygieł opublikował zdjęcie artystki na swoim Instagramie. Podkreślił, że Czerwińska lubiła fotografię z lat 70. na tyle, że powiesiła ją nad swoim łóżkiem. Bliscy aktorki chcieli, żeby również po śmierci zdjęcie znalazło się blisko niej.

Zosia Czerwińska bardzo lubiła to swoje zdjęcie z lat 70., i nawet powiesiła nad łóżkiem. Chcemy z jej rodziną umieścić je na nowym nagrobku - pisał Szczygieł.

Oprócz tego bliscy aktorki wpadli na pomysł, żeby pod fotografią znalazł się adekwatny napis. Szczygieł zapytał nawet swoich obserwujących, który z cytatów artystki będzie najbardziej odpowiedni - ten z "Czterdziestolatka": "Może herbatki, panie inżynierze?" - a może jej znane powiedzonko: "Najlepsze miejsce na namiot jest zawsze trochę dalej".

Irena Kwiatkowska Kwiatkowska miała sposoby na długowieczność. "Znalazłam receptę"

"Chcielibyśmy pod tym dużym zdjęciem na pomniku dać napis. W związku z tym mam do Szanownej Publiczności pytanie, bo jestem rozdarty. Czy powinno to być zdanie z „Czterdziestolatka", które natychmiast Zosię w głowie cmentarnego przechodnia identyfikuje? Kiedy pyta na tym grobie inżyniera Karwowskiego o herbatkę, to jakby wciąż po śmierci grała. Czy zdanie o namiocie, które pokazuje Zosię z mniej znanej strony, ale tekst jest jej i świadczy, jaki miała dystans do życia?" - rozmyślał Szczygieł.

 

Po czterech latach od śmierci Czerwińskiej grób aktorki został zmodyfikowany. Artystka początkowo spoczęła w rodzinnej mogile, teraz miejsce jej pochówku zostało spersonalizowane. Jak czytamy w serwisie se.pl, lastryk zastąpił marmur, a na płycie stoi znicz w ulubionym kolorze aktorki - różowym.

Co najważniejsze, wprowadzono w życie plany bliskich aktorki. Na nagrobku pojawiło się ulubione zdjęcie Czerwińskiej oraz cytat "Najlepsze miejsce na namiot jest zawsze trochę dalej", który idealnie odwzorowuje jej osobowość.

Nowy nagrobek Zofii CzerwińskiejNowy nagrobek Zofii Czerwińskiej PAWEL DABROWSKI/AGENCJA SE/East News

Andrzej Kopiczyński Pierwszą żonę wykreślił z życiorysu. Zostawiła go dla innego mężczyzny

Więcej o: