"Zostałem przywiązany do kaloryfera". Sławne osoby opowiedziały o nękaniu w szkole

W internecie pojawiło się przejmujące wideo, na którym znani ludzie opowiadają o tym, jak byli szykanowani w szkole. - Nauczyciel potrafił nazwać mnie przy wszystkich "ciotą" - opowiada Mariusz Kozak. - Koledzy strzelali do mnie z haclówek - wspomina Mateusz Damięcki. - Wyrwali mi mój plecak, rzucili go na ziemię i kopali. Próbowali też zabrać kurtkę - mówi Sylwia Bomba.

Nagranie powstało w ramach akcji specjalnej portalu NaTemat.pl, który swój materiał zapowiedział tymi zdaniami: "Tu nie ma żadnych zasad. Ofiarą szkolnych agresorów może być każdy, bo oprawcy, jeśli tylko chcą, znajdą powód, by zmienić czyjeś życie w koszmar. Właśnie o tym mówią znane osoby, które także doświadczyły nękania w szkole".

Więcej ciekawych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Znani i lubiani o traumatycznych wspomnieniach z dzieciństwa

Akcja ma zwrócić uwagę na problem przemocy rówieśniczej w szkole i poza nią. Autorzy szczególną uwagę zwracają na niepokojące doniesienia na ten temat, które obiegły media w ciągu najbliższych tygodni. W akcję zaangażowali się: aktor Mateusz Damięcki, modelka i gwiazda kanału TTV Sylwia Bomba, influencerka Lili Antoniak, influencer i gwiazda kanału TTV Mariusz Kozak, aktorka Barbara Kurdej-Szatan, modelka Agnieszka Skrzeczkowska oraz trenerka personalna Karolina Brzuszczyńska.

- Była taka sytuacja, kiedy zostałem przywiązany do kaloryfera i koledzy strzelali do mnie z takich haclówek – opisuje Mateusz Damięcki. W dalszej części wideo podsumowuje: Poczucie bezradności, wstydu. Z kolei Mariusz Kozak opowiedział o innej nieprzyjemnej sytuacji z czasów szkolnych: "Byłem wyśmiewany przez rówieśników, ale też w szkole podstawowej przez nauczyciela, który potrafił nazwać mnie przy wszystkich »ciotą«". Później mówi, że nie zgłaszał tego nikomu, tylko dusił to w sobie.

Ed Sheeran w trakcie koncertu na MTV EMA 2021 w Budapeszcie "Czułem się, jakbym tonął". Ed Sheeran płacze, zapowiadając dokument o sobie

O traumatycznym przeżyciu z nastoletnich lat wspomniała także Sylwia Bomba. - Schowali się, czekali na mnie, aż wyjdę ze szkoły i pamiętam, jak zabrali mi plecak. Wyrwali go i rzucili na ziemię. Kopali go i próbowali zabrać także kurtkę. Gwiazda TTV nie kryła łez podczas nagrania i dodała później: "Wtedy, kiedy byłam w szkole i to się działo, wydawało mi się, że to jest takie normalne".

Przerażająca jest również historia Lili Antoniak, która była wyszydzana przez koleżanki w szkole. Sytuacja była dla młodej dziewczyny tak dramatyczna, że powiedziała wówczas do swojej mamy: "Ja już nie chcę żyć". Podsumowała to później słowami: "Wydawało mi się, że to koniec świata, a na dobrą sprawę było wyjście. Tylko trzeba było powiedzieć komuś dorosłemu".

Katy Perry Katy Perry zawstydziła uczestniczkę "Idola". Widzowie oburzeni

Przykrą historią podzieliła się także aktorka Barbara Kurdej-Szatan, która opowiedziała, jak perfidnie była traktowana przez koleżanki ze szkoły:

Przyszłam zapukać do drzwi. Nikt mi nie otwierał. Wyszłam z tej klatki, widziałam i słyszałam, jak oni się tam bawią i to było koszmarne.

Nawiązując do tej imprezy, na którą nie została wpuszczona, zaapelowała do najmłodszych widzów:

Dzieciaki drogie, pamiętajcie, że jesteście cudowne i znajcie swoją wartość.
 

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli potrzebujesz pomocy, codziennie przez całą dobę możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, oprócz konsultacji dla najmłodszych, oferuje też pomoc rodzicom i nauczycielom, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji.

Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim.

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: