Odtwarza okładki polskich płyt z klocków LEGO. Był z nimi związany zanim się urodził

Nie tylko fotografia i muzyka są pasjami polskiego artysty, Mikołaja Kozaka. Od najwcześniejszych lat życia towarzyszyły mu również słynne duńskie klocki. Po latach znalazł sposób, jak połączyć wszystkie pasje. Dziś jego konto na Instagramie, gdzie reinterpretuje okładki polskich albumów obserwuje prawie 40 tys. osób.

To człowiek-orkiestra. Fotografuje, robi filmy, piecze ciasta, podróżuje, kolekcjonuje winyle. Muzykę ze sztuką wizualną łączył już zaczynając inny projekt, w którym tworzył portrety gwiazd za pomocą taśm magnetofonowych - uwiecznił m.in. Dawida Podsiadłę czy Artura Rojka. Od 2021 roku prowadzi konto @okladki_z_klockow, gdzie publikuje grafiki inspirowane klockami LEGO i polską sceną muzyczną. Sam pomysł pojawił się jednak już kilka lat wcześniej, dlatego wiele prac to najważniejsze płyty wydane w 2018.

Polska muzyka nie jest mu obojętna, on nie jest obojętny polskiej muzyce

Mikołaj Kozak nie tylko pasjonuje się twórczością przedstawicieli rodzimej sceny, głównie alternatywnej, ale też jest z nią blisko związany. Tworzył teledyski do utworów Comy ("Białe Krowy"), Czesława Mozila ("Kiedy Tatuś Sypiał z Mamą") czy grupy Muchy ("Wyjątkowo Zwyczajnie") z wykorzystaniem technik animacji. Uwiecznia też jednak rzeczywistość, m.in. mając w portfolio reportaż z Open'er Festival z 2018 roku. Na Instagramie poza prywatnym profilem prowadzi też konto fotograficzne, pełniące funkcję portfolio oraz swoisty fenomen - @okladki_z_klockow. Profil zaobserwowało już prawie 40 tys. użytkowników, a nowe treści wciąż są na nim regularnie publikowane - obecnie Kozak promuje płytę Kubana zatytułowaną "Spokój", którą również odtworzył w klockowej wersji.

Zobacz wideo 1991. Najważniejszy rok w historii muzyki? [Popkultura Extra]
 

Artysta był związany z duńskimi klockami jeszcze przed swoimi narodzinami.

Moja historia z LEGO zaczęła się w momencie moich narodzin, a właściwie kilka miesięcy przed nimi. W mojej rodzinie krąży pewna anegdota. Kiedy moja mama była w ciąży ze mną, mój starszy brat jeździł po jej ciążowym brzuchu wozem straży pożarnej z LEGO.

- opowiadał w wywiadzie dla KMAG. Później okazało się, że niepozorne zabawki przydają się również w zawodzie - przy pracy nad wideoklipami czy ucząc się animacji poklatkowej korzystał z minifigurek.

Pod nickiem p0nury pasjonat Lego buduje własne projekty nawiązujące do znanych seriali Zbudował z Lego plan "Stranger Things" i "Euphorii". Teraz - "Świat według Kiepskich"

Okładki z klocków - kogo znajdziemy na Instagramie?

Profil Kozaka to nie tylko niszowi artyści. Jedną z pierwszych prac była reinterpretacja okładki płyty duetu Karaś/Rogucki. W galerii pojawili się też jedni z najpopularniejszych współczesnych wykonawców - Mata, Julia Wieniawa, Bryska, Ralph Kaminski czy Dawid Podsiadło.

 
 

Grafik sięga również po klasykę - na Instagramie znajdziemy też okładki Kultu, Edyty Bartosiewicz, Obywatela G.C., Hey czy Siekiery, a także te inspirowane winylami z serii Polish Jazz, m.in. Komeda Quintet.

 
 
 
 
 
 

Wielu artystów osobiście doceniło jego twórczość. Okładkę własnej płyty w wersji LEGO udostępniła m.in. Mery Spolsky.

Kozak twierdzi jednak, że nie wszystkie okładki nadają się do przeróbki. Wszystko ze względu na ograniczenia w anatomii klockowych postaci i ich proporcje względem klockowego otoczenia. Choć prace powstają w programie graficznym - nie są to zdjęcia rzeczywistych figurek - wiele kwestii można nagiąć, jednak artysta stara się, by efekt był jak najbardziej autentyczny. Proces powstawania wielu okładek publikuje w formie rolek na Instagramie. Więcej grafik Mikołaja Kozaka można znaleźć na profilu @okladki_z_klockow.

Więcej o: