Mata przekazał 420 tys. zł na MONAR. To jedna z obietnic wyborczych. "Długofalowe uświadamianie"

Skute Bobo chce edukować społeczeństwo w zakresie korzyści i zagrożeń płynących z palenia marihuany. Zadbał więc również o profilaktykę i leczenie uzależnień. Rok temu zobowiązał się do przekazania 420 tys. złotych na wsparcie działalności Stowarzyszenia MONAR. Organizacja poinformowała, że dotrzymał słowa.

Jak można przeczytać na fanpage'u Stowarzyszenia MONAR, popularny raper młodego pokolenia zdecydował się na wsparcie jego misji i przekazał mu darowiznę w wysokości symbolicznych 420 tys. złotych. Liczba nie jest przypadkowa - ma związek z walką Maty o depenalizację marihuany. Ma świadomość, że lepszy dostęp do edukacji, materiałów profilaktycznych i ośrodków leczenia uzależnień również może wpłynąć na zmianę światopoglądu społeczeństwa w tej sprawie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Słowo ciałem się stało"

13 lipca 2022 roku na kanale Maty, czyli Michała Matczaka, pojawił się stylizowany na spot wyborczy czy fragment debaty film, w którym zapowiada start w wyborach prezydenckich w 2040 roku, a także składa potencjalnym wyborcom pierwsze obietnice. Okazuje się, że cała konwencja nie była wyłącznie żartem. Część z nich raperowi udało się spełnić. Zobowiązał się m.in. do utworzenia Fundacji 420 dążącej do legalizacji marihuany, a także edukującej polskie społeczeństwo w tym temacie i przekazania 420 tys. złotych na jej działalność, a drugich 420 tys. na wsparcie Stowarzyszenia MONAR. Niedawno zrealizował drugą część planu.

 
Pamiętacie lipcową deklarację Michała Matczaka "Maty", który zobowiązał się do wsparcia Stowarzyszenia Monar? Śpieszymy donieść, że słowo ciałem się stało

- czytamy na oficjalnym profilu Monaru na Facebooku. Poinformowano również o starcie wspólnego projektu edukacyjno-profilaktycznego. Do zespołu powołano nie tylko rapera, ale też specjalistów psychoterapii uzależnień: Natalię Czaplę, Agnieszkę Grzelkę, Katarzynę Lewandowską i Adama Nyka. Całość jest nadzorowana przez Marię Banaszak, znaną w sieci jako "Pani od narkotyków", psychoterapeutkę i współautorkę książki "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci". Projekt wystartował w pierwszym Ośrodku Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień Monar w Głoskowie. Darowizna Maty pozwoliła sfinansować modernizację obiektu - generalny remont i unowocześnienie siłowni. Podczas inauguracji, na której raper pojawił się osobiście, odbył się wspólny trening.

Zobacz wideo Jan Dąbrowski o Macie i marihuanie. Nieźle zażartował

Nie tylko pozytywy

W swoim spocie wyborczym Mata podkreślał, że zależy mu na zwiększaniu świadomości w zakresie nie tylko korzyści, ale też zagrożeń płynących z palenia marihuany, m.in. otwarcie nazywając ją narkotykiem, za co krytykował go Peja po przemówieniu na gali Bestsellerów Empiku, gdzie muzyka nagrodzono za album "Młody Matczak".

Ta płyta "Młody Matczak"- wy wiecie co on lubi, co go inspiruje. Ta płyta podoba się Polsce i chciałabym jedną rzecz powiedzieć. Ja uważam, że marihuana, no cała Polska jest w niej zakochana. Chcę nagłośnić temat marihuany. Chcę rozpocząć walkę o depenalizację tego narkotyku. Uważam, że szczególnie w społeczności artystycznej i muzycznej jest od wielu lat inspiracją dla muzyków.

 - mówił wówczas Mata.

Marihuana jest mniej szkodliwa i uzależniająca niż alkohol, ale tak samo jak alkohol jest narkotykiem i warto o tym pamiętać. [...] Zrozumiałem, że jedyną drogą do zmiany w niesprawiedliwym prawie nie jest idealizacja hehe ziółka, tylko długofalowe uświadamianie społeczeństwa.

- stwierdził z kolei w spocie z 2022 roku. To właśnie po wypowiedzeniu tych słów zdecydował się przekazać pieniądze na wsparcie Monaru.

Więcej o: