Zmarł twórca gry "Catan". Klaus Teuber stworzył ją w piwnicy, by uciec od problemów w pracy

Nie żyje Klaus Teuber, twórca m.in. gry "Catan", jednej z najpopularniejszych planszówek na świecie. O śmierci poinformowała jego rodzina. Miał 70 lat. Jak sam wspominał, tworzenie gier w piwnicy domu było dla niego formą ucieczki od problemów w pracy.

Klaus Teuber urodził się w 1952 roku w Rai-Breitenbach w Niemczech. Swoją najsłynniejszą grę, "Osadników z Catanu" (przemianowaną w późniejszych latach na "Catan") wydał w 1995 roku. O śmierci poinformowała jego rodzina.

Więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Powrót asasynów i horror inspirowany prozą Stephena Kinga. Na jakie gry czekamy w 2023 roku? [TOPtech]

"Catan" Klaus Teuber stworzył w piwnicy. To pozwalało mu uciec od problemów w pracy

W latach 80. Teuber pracował jako technik dentystyczny w klinice pod Darmstadtem. To wtedy zaczął tworzyć gry w piwnicy swojego domu. Jak sam wspominał w 2014 roku, pozwalało mu to oderwać się od problemów w życiu zawodowym. – Tworzyłem gry dla ucieczki. To był mój własny, stworzony przeze mnie świat – przyznał w rozmowie z magazynem "The New Yorker". "Catan" nie był jedyną stworzoną przez Teubera planszówką. Wydał również "Barbarossę" czy "Drunter und Drüber".

"Catan" to dziś jedna z najpopularniejszych planszówek. O śmierci jej autora poinformowała rodzina

"Osadnicy z Catanu" zostali wydani w 1995 roku. Rozgrywka polega na rozbudowie i rozwijaniu kolonii na niezamieszkanej wyspie o nazwie Catan, zbudowanej z heksagonalnych żetonów reprezentujących las, łąki, góry, wzgórza, pustynię i pola uprawne. Gra zdobyła ogromną popularność na całym świecie, przetłumaczono ją na ponad 40 języków. W samych Niemczech w ciągu 15 lat od premiery sprzedano ją w ponad 10 milionach egzemplarzy (wersji podstawowej i dodatków). Już w 1998 roku Teuber odszedł z pracy, bo wierzył, że projekt będzie w stanie zapewnić rodzinie odpowiedni byt. Jeszcze większą popularność "Catan" zyskał w czasach pandemii, gdy sprzedaż gier planszowych wzrosła.

Z wielkim smutkiem i ciężkim sercem rodzina Teuberów informuje, że ukochany mąż i ojciec, Klaus Teuber zmarł 1 kwietnia 2023 roku w wieku 70 lat po krótkiej i ciężkiej chorobie

poinformowała rodzina w krótkim komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie gry "Catan".

 
Więcej o: