Czy ChatGPT okaże się nowym Wyspiańskim? Właśnie napisał pierwszą sztukę teatralną

ChatGPT z tygodnia na tydzień zaskakuje nas coraz bardziej. Niedawno okazało się, że napisał sztukę teatralną o nazwie "PlayAI". Sztuczna inteligencja wybrała również oświetlenie oraz ścieżkę dźwiękową. Czy czeka nas rewolucja w świecie teatru?

Media z Wielkiej Brytanii donoszą, że ChatGPT napisał pierwszą sztukę teatralną. Jej premiera odbędzie się w Riverside Studios w Londynie. Na stronie teatru pada informacja, iż projekt jest eksperymentem, a zainteresowani będą mogli doświadczyć tego na własnej skórze już w kwietniu bieżącego roku. Za samą produkcję "PlayAI" odpowiada Metatheto Theatrical. Natomiast reżyserem jest Matt Bond. Zaplanowane są cztery przedstawienia na deskach teatru:

  • w piątek 28 kwietnia o godz. 19:00;
  • w sobotę 29 kwietnia o godz. 13.00, 16.00, 19.00.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Sztuka teatralna autorstwa ChatuGPT

"PlayAI" to ekscytujący, unikalny projekt teatralny, ostatecznie i po wielu namowach napisany przez ChatGPT (model sztucznej inteligencji wchodzący w interakcje przez konwersacje), który ma na celu wywołanie rozmowy o przyszłości naszej branży i jej związku z AI. To teraz popularny temat, ten projekt to nic innego jak chwyt [marketingowy – red.]. – możemy przeczytać w opisie przedstawienia.

Riverside Studios poinformowało także, że scenariusz został stworzony dla konkretnych aktorów, ale o obsadzie na razie nic nie wiadomo. Sama inicjatywa ma "przesunąć granice tego, co sztuczna inteligencja może zrobić w zakresie tworzenia teatru". ChatGPT nie tylko napisał PlayAI, ale również zasugerował wybór oświetlenia, scenografii oraz dźwięku.

To nie pierwszy przypadek w ostatnim czasie, gdy sztuczna inteligencja debiutuje w roli, która do tej pory była przeznaczona tylko dla człowieka. Jakiś czas temu ChatGPT zagrał w grę komputerową podobną do "The Sims", która była symulatorem ludzkich zachowań. O przedsięwzięciu można przeczytać w artykule w tekście "Generative Agents: Interactive Simulacra of Human Behavior" opublikowanym na stronie arxiv.org.

Więcej o: