Na tę wystawę wejdzie każdy, ale jest jeden warunek. Zdecydują się tylko odważni

Do lipca 2023 roku odwiedzający Lyon we Francji będą mogli wybrać się na nietypową wystawę. Tamtejsze Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza wszystkich, którzy są gotowi rozebrać się do naga przed zwiedzaniem.

Każdy wielbiciel sztuki potwierdzi zapewne, że obcowania z oryginalnymi dziełami nie zastąpi żadna multimedialna wystawa czy wysokiej jakości fotografia w sieci. Koneserzy dzieł podkreślają, że spotkanie z pracami ulubionych artystów umożliwia im nawiązanie osobistej relacji ze sztuką. Muzeum Sztuki Współczesnej w Lyonie w środkowo-wschodniej Francji wzięło sobie te opinie do serca i zorganizowało nietypową wystawę.

Na tę wystawę we Francji wejdą tylko osoby bez ubrań. Muzeum tłumaczy swój pomysł

Wraz z Francuską Federacją Naturyzmu lokalne muzeum wpadło na pomysł zbliżenia wielbicieli sztuki do dzieł jeszcze bardziej. Intymność w obcowaniu ze sztuką ma zapewnić im warunek wejścia na wystawę - odwiedzajacy muszą być kompletnie nadzy. Dopiero po pozbyciu się ubrań goście muzeum będą mogli obejrzeć eksponaty wystawy "Inkarnacje, ciało w kolekcji MSW Lyon".

Prezes Francuskiej Federacji Naturyzmu Frédéric Martin w rozmowie z serwisem leparisien.fr opowiada, że pozbycie się ubrań "odsyła nas do postrzegania samych siebie bez społecznych naleciałości". Z kolei przedstawiciele muzeum opowiedzieli portalowi lefigaro.fr, że ich celem było zakwestionowanie ciała w przestrzeni. Pomysłodawcy wystawy chcieli "zobaczyć, jak ciała wchodzą w interakcje z innymi ciałami" bez żadnych przeszkód i ograniczeń. Zdjęcia z wydarzenia możecie zobaczyć w mediach społecznościowych FFN.

Wystawę będzie można oglądać w muzeum do lipca za kwotę 11 euro, czyli około 50 złotych. To nie pierwsza tak niecodzienna inicjatywa w Lyonie. W marcu zwolennicy naturyzmu mogli odwiedzić budynek "La Sucriere", gdzie odbywała się podobna wystawa skupiająca się wokół hiperrealizmowi cielesnemu.

Więcej o: