Jego papież wywołał skandal w Polsce. Teraz student zjadł część nowego dzieła

Znany włoski artysta Maurizio Cattelan prezentuje teraz swoją instalację artystyczną w seulskim Leeum Museum of Art. Jeden ze zwiedzających studentów, zgłodniał w trakcie wycieczki i zjadł banana, który był częścią pracy. Później tłumaczył się, że był głodny, bo nie jadł śniadania. A także podzielił się swoją wersją intrepretacji instalacji.

Maurizio Cattelan jest znany w Polsce dzięki swojej głośnej rzeźbie "La nona ora (Dziewiąta godzina)", która przedstawia Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Praca została wystawiona w 2000 roku w Zachęcie na wystawionej z okazji stulecia istnienia instytucji Wystawie Jubileuszowej. Jej kurator Harald Szeemann stwierdził, że to "najbardziej polskie dzieło, jakie kiedykolwiek widział". Jednakże wystawa zakończyła się skandalem, zniszczeniem rzeźby i dymisją ówczesnej dyrektor Andy Rottenberg. Negatywne nastroje wokół niej napędzali prawicowi politycy i publicyści.

Więcej ciekawych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Student zjadł banana z instalacji. Ma na to własną interpretację

Niemal 20 lat później włoski artysta zaprezentował światu swoją instalację "Komediant", która składa się wyłącznie z banana przyklejonego do ściany srebrną taśmą. Obecnie można ją oglądać w seulskim Leeum Museum of Art, gdzie jest częścią wystawy Cattelana "MY". To właśnie tam doszło do nietypowego incydentu z udziałem południowokoreańskiego studenta o imieniu Noh Huyn-soo. Młody mężczyzna zdarł taśmę ze ściany i zjadł banana, a wszystko to nagrał jego kolega.

 

Seulskie muzeum poinformowało południowokoreańskie media, że nie będzie starać się o odszkodowanie od studenta. Albowiem banan na wystawie i tak jest zazwyczaj wymieniany co dwa lub trzy dni. Natomiast sam "winny" powiedział mediom, że w jego uznaniu instalacja Cattelana jest wyrazem buntu przeciwko władzy:

A przecież może dojść też do buntu przeciwko rebelii - zaznaczył. Zniszczenie dzieła sztuki może być postrzegane jako dzieło sztuki. Pomyślałem, że to może być interesujące. Czy banan nie był przyklejony taśmą, żeby go zjeść?

Noh Huyn-soo dodał również, że zrobił to, bo był głodny i nie jadł śniadania. Włoski artysta dowiedziawszy się o całym zdarzeniu, powiedział, że nic się nie stało i nie widzi w tym żadnego problemu. Warto odnotować, że to nie pierwszy raz, kiedy "Komediant" zostaje zniszczony. Po tym, jak instalację sprzedano za 120 tys. dolarów, jeden z performerów David Datun szybko zerwał taśmę ze ściany i zjadł banana. Wówczas natychmiast do ściany przylepiono nowy owoc.

Więcej o: