Grała w polskich serialach i u Andrzeja Wajdy. Nie żyje Krystyna Łubieńska

Krystyna Łubieńska nie żyje. Aktorka przez wiele lat grała w Teatrze Wybrzeże, a swoje najbardziej znane role zagrała u Bohdana Korzeniewskiego, Andrzeja Wajdy oraz Jerzego Golińskiego.

O śmierci wybitnej artystki poinformował 10 maja dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. "Dzisiaj w Sopocie zmarła Krystyna Łubieńska, która od kilkudziesięciu lat była związana z naszym teatrem" - cytuje oświadczenie serwis TVN24. Aktorka odeszła w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, do którego trafiła zaledwie dwa dni wcześniej. Miała 90 lat.

Krystyna Łubieńska nie żyje. Wybitna aktorka miała 90 lat

Krystyna Łubieńska urodziła się 3 sierpnia 1932 roku w Warszawie. Zadebiutowała w Teatrze Młodego Widza we Wrocławiu w 1951 roku, kiedy to wcieliła się w rolę Heli w "Wodewilu warszawskim" Zdzisława Gozdawy i Wacława Stępienia w reż. Wacława Zdanowicza. Grała także na deskach teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze, Rozmaitości we Wrocławiu, Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, Śląskim w Katowicach i im. Osterwy w Lublinie.

Aktorkę zauważył Zygmunt Hubner, który z teatrów dolnośląskich zaangażował ją do pracy w Gdańsku. W Teatrze Wybrzeże zyskującym wówczas na popularności debiutowała w 1958 roku jako Piękna Helena w sztuce Jeana Giraudoux "Wojny trojańskiej nie będzie". Jak czytamy na stronie wspomnianego teatru, po tak świetnym starcie Łubieńska grała główne role w spektaklach Bohdana Korzeniewskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Golińskiego i samego Hübnera. Próbowała również swoich sił za granicą. Wraz z Adolfem Dymszą promowała w Ameryce popularny w tamtych czasach film "Mój Stary" Janusza Nasfetera.

"Recenzenci chwalili jej sceniczną wyrazistość i zmysłowość, szlachetność stylu i kunszt słowa, błyskotliwość i uwodzicielskie esprit" - czytamy o aktorce na teatrwybrzeze.pl. Aktorka pojawiła się również w obsadzie serialu "Sąsiedzi" i "Lokatorzy", grała w licznych etiudach szkolnych, wspierając młodych twórców, a w 2005 roku otrzymała Nagroda Prezydenta miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej.

Więcej o: