Kto mieszka w Domu Artystów w Skolimowie? Nie tylko Zofia Kucówna. Ceny za pobyt zwalają z nóg

W Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie mieszkało wiele znanych i uwielbianych osobistości ze świata kultury i sztuki. Kto aktualnie jest pensjonariuszem ośrodka?

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Sztuki działa prężnie od blisko 100 lat. Budynek powstał w 1927 roku z inicjatywy Związku Artystów Scen Polskich i zapewnia opiekę gwiazdom, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie chcą żyć samotnie lub potrzebują opieki. Pod dachem instytucji mieszkało wielu ulubieńców publiczności, w tym m.in. Jerzy Połomski, Roman Kłosowski, Irena Kwiatkowska czy Barbara Krafftówna. Obecnie wciąż można spotkać tam wiele szanowanych osobistości ze świata kultury i sztuki.

Zobacz wideo Polski język w europejskich produkcjach nie zachwyca, a czy zachwyca nierodowity akcent Pattinsona, Jolie, czy Russella Crowe'a? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Tak mieszkają pensjonariusze Domu Artystów w Skolimowie. Ile kosztuje miesięczny pobyt?

Każdy z mieszkańców otrzymuje jednoosobowy pokój. Może go urządzić samodzielnie, korzystając z prywatnych mebli, pamiątek i ozdób. Z myślą o małżeństwach przygotowano również większe pokoje, a nawet małe mieszkania, na które przeważnie składają się dwa przestronne pokoje. Co więcej, w budynku znajduje się również szpital oraz hospicjum, aby w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, zapewniona była szybka pomoc lekarska. Jak podaje "Super Express", w 2022 roku koszt pobytu w Skolimowie wynosił około 6750 zł miesięcznie.

Te gwiazdy mieszkają w Skolimowie. Ile lat ma najmłodsza pensjonariuszka?

Obecnie w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich wciąż mieszka wiele gwiazd estrady, kina czy telewizji. Wśród nich znajduje się m.in. popularna producenta i scenarzystka telewizyjna, Barbara Pietkiewicz-Kraśko czy 91-letnia Marlena Milwiw. 

Swoje miejsce znalazły tam również Halina Kowalska, uznawana za jedną z najpiękniejszych aktorek PRL-u, a także aktorka Zofia Kucówna i baletnica Ryszarda Gozdowska, które przez wiele lat były w Skolimowie wolontariuszkami. Na ten moment najmłodszą mieszkanką pensjonatu jest aktorka Anna Majcher, która w 2023 roku skończy 61 lat.

Więcej o: