Tom Hanks ostro o cenzurze książek pod dzisiejsze standardy. "Jesteśmy dorośli"

Najpierw zmiany w powieściach Agathy Christie i Roalda Dahla. Później przyszła kolej na Iana Fleminga oraz wielu innych autorów. Cenzurowanie książek w ramach dostosowania ich treści do współczesnych standardów staje się coraz powszechniejsze, jednocześnie wywołuje lawinę kontrowersji. Sprawę skomentował ostatnio amerykański aktor Tom Hanks.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W tym roku media społecznościowe zalała lawina komentarzy po tym, jak okazało się, że książki o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga w nowym wydaniu zostaną zmodyfikowane. Wszystko po to, by "usunąć treści nieadekwatne do dzisiejszych czasów", podobnie jak w powieści Agathy Christie i Roalda Dahla - podaje film.org.pl. Wśród czytelników znaleźli się przeciwnicy takiej praktyki. Jednym z nich jest amerykański aktor Tom Hanks.

Zobacz wideo Nie tylko George Clooney! Ci aktorzy zaczynali swoją karierę od seriali

"Pozwólcie mi zdecydować"

W wywiadzie dla BBC amerykański gwiazdor wyznał, że nie zgadza się na modyfikowanie treści książek tylko po to, by lepiej pasowały do współczesnych standardów. - Uważam, że jesteśmy dorośli i powinniśmy zrozumieć, że niektóre powieści zostały napisane w innych czasach, w których obowiązywały odmienne standardy od dzisiejszych. Miejmy tu wiarę we własną wrażliwość, zamiast kazać komuś decydować, co jest, a co nie jest dla nas obraźliwe. Pozwólcie zatem mi zdecydować, co mnie obraża, a co nie. Jestem przeciwny, aby książka z jakiejkolwiek epoki została przeredagowana pod kątem politycznej poprawności - powiedział Tom Hanks w wywiadzie dla BBC Radio 4. 

Bojkot

Dyskusja trwa, odkąd modyfikacja treści książek stała się coraz powszechniejsza, również wśród klasyków światowej literatury. W lutym 2023 roku brytyjskie wydawnictwo Puffin oświadczyło, że najnowsza edycja książek dla dzieci Roalda Dahla zostanie "poprawiona" tak, by pasowała do obecnych standardów. - Z tekstu miało zniknąć określenie "gruby" i "brzydki". Decyzja wydawcy spotkała się z dużą falą krytyki - czytamy na holistic.news. Ostatecznie wydane zostały dwie wersje dzieła Dahla: w oryginale i ocenzurowana, zgodna z poprawnością polityczną. 

Tom Hanks ostro sprzeciwia się tego typu ingerencji w dzieła, która jest już formą cenzury. Amerykański aktor, który jakiś czas temu zadebiutował powieścią "The Making of another major motion picture masterpiece: a novel" oświadczył, że ma zamiar bojkotować wydawnictwa, które będą zmieniać treść książek wydanych w poprzednich latach. 

Źródła: film.org.pl, holistic.news

Więcej o: