"Sami Swoi". Tak wyglądają dziś miejsca, w których kręcono kultową komedię

Przygody rodziny Pawlaków i Karguli - bohaterów kultowej komedii "Sami Swoi" - zna niemal każdy. Nie każdy jednak wie, gdzie znajdują się słynne miejsca, które widzimy w filmie. W podróż śladami polskiej komedii wszech czasów ruszył twórca kanału "Amazing Poland Trip", który niedawno podzielił się z internautami nagraniem.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Film o perypetiach Kargula i Pawlaka nakręcono 56 lat temu, mimo to widzowie w dalszym ciągu wspominają go z sympatią i sentymentem. Niektórzy decydują się nawet ruszyć śladami polskiej komedii wszech czasów i na własne oczy zobaczyć lokalizacje, w których ją kręcono. Nagraniem z takiej wędrówki podzielił się twórca kanału "Amazing Poland Trip". Na ten moment wideo ma już ponad 338 tys. wyświetleń. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 124

Śladami Kargula i Pawlaka

Lokalizacji, w których kręcono komedię "Sami Swoi" jest kilka. Pierwszą z nich jest stacja, na którą przyjeżdża brat Pawlaka, a po chwili cała rodzina wbiega na nią spóźniona, żeby go przywitać. W ten sposób rozpoczyna się film oraz cała trylogia, która skradła serce polskiej publiczności i na stałe zapisała się w historii kina. Kadry zostały uchwycone na Stacji Kolejowej Czernica Wrocławska. 

Poszukiwania zakończone

- Ze znalezieniem głównego pleneru filmu scenografowie mieli bardzo duży problem. Wizja reżysera była jasna: to miały być dwa domy, zwrócone do siebie frontami, stojące na jednym podwórku ze wspólną stodołą. Po wielu tygodniach poszukiwań w końcu się udało - mówi twórca w materiale zamieszczonym na kanale "Amazing Poland Trip". W końcu filmowcy znaleźli idealną lokalizację w miejscowości Dobrzykowice, oddalonej 14 km od Wrocławia.

Domy w Dobrzykowicach przy ulicy Szkolnej na przestrzeni lat niewiele się zmieniły. Nadal stoi tam słynny płot, ponadto podwórko Kargula wygląda niemal identycznie. Właściciele gospodarstwa podobno udostępniają je dla zwiedzających. 

 

Wyjątkowe miasteczko

Nie sposób również zapomnieć o "Perle Dolnego Śląska", która pojawia się w kultowej polskiej komedii. Lubomierz, bo o nim mowa, "wystąpił" w kilku kadrach "Samych Swoich", zachwycając niezwykłą architekturą i urokliwym rynkiem. To niewielkie miasteczko w południowo-zachodniej Polsce liczy około sześciu tysięcy mieszkańców. Warto również wspomnieć o Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu. Znajdziemy tam różnego rodzaju pamiątki i rekwizyty związane z losami dwóch zwaśnionych rodzin.

Źródła: "Amazing Poland Trip" - YouTube, Twitter

Więcej o: