Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot skazani. Zapłacą spore grzywny

Kuba Wojewódzki, Janusz Palikot i ich wspólnik Tomasz Czechowski zostali skazani za reklamowanie alkoholu w internecie. Jak podaje "Super Express", zostali ukarani grzywnami na kwotę 70 tys. złotych. Według sądu złamali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Prokuratura Rejonowa w Warszawie postawiła Januszowi Palikotowi, Jakubowi Wojewódzkiemu i ich wspólnikowi Tomaszowi Czechowskiemu zarzuty. "Według śledczych celebryci złamali prawo, reklamując napoje alkoholowe w internecie. Kilka dni temu zapadł wyrok w tej sprawie" – pisze "Super Express".

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Wojewódzki i Palikot skazani. Były poseł nie kryje oburzenia

"Oskarżonego Janusza Palikota uznaję się za winnego i wymierza karę 80 tys. zł grzywny. Jakuba Wojewódzkiego uznaje się winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny. Tomasza Czechowskiego uznaje się winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny" - podkreślono w wyroku, na który powołuje się tabloid Oprócz tego Palikot ma zapłacić ok 9 tys. zł kosztów sądowych, a Wojewódzki i Czechowski po 8 tys. zł.

Do sprawy w mediach społecznościowych postanowił się odnieść były poseł, Janusz Palikot. "Nic mi nie wiadomo o wydaniu przez sąd wyroku. Orzeczenia nie otrzymałem. Nie zostałem też wezwany do sądu, nie odbyła się publiczna rozprawa sądowa i nie zostałem wysłuchany" – napisał na Facebooku.

Wspomniał także, że jego zdaniem  "znakiem czasów jest, że w Polsce wyroki ogłasza prasa, zanim jeszcze uczyni to sąd wobec obywatela". Oraz wspomniał swój post z marca, kiedy oznajmił, że zamierza zająć publiczny głos w tej sprawie, kiedy będzie mógł bezpośrednio bronić się przed sądem. "Oczekuje niczego więcej tylko respektowania praw należnych mi, jak każdemu obywatelowi RP" – podkreślił.

Jan Śpiewak tryumfuje

Głos w sprawie postanowił też zabrać znany działacz społeczny Jan Śpiewak, który niejednokrotnie podkreślał szkodliwość promowania alkoholów wyskokowych przez znane osoby. To on pierwszy przekazał informację o tym, że Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot usłyszeli w prokuraturze zarzuty w kwietniu. Wówczas Janusz Palikot postanowił go pozwać o zniesławienie na kwotę 100 tys. zł. Teraz Śpiewak nie ukrywa zadowolenia z takiego obrotu spraw:

"Sąd po moim zawiadomieniu nie miał wątpliwości, że Wojewódzki i Palikot to kryminaliści" - napisał na Twitterze. Zaznaczył, że "sprawa była na tyle oczywista, że skazał ich w trybie nakazowym za reklamy alkoholi! To koniec bezkarności alkopatusów i karteli alkoholowych, którzy na krzywdzie ludzi zbijają fortuny" – podsumował w swoim poście. 

Więcej o: