Lennon namawiał go, żeby został w The Beatles, ale odmówił. Nie żyje basista Chas Newby

Chas Newby nie żyje. Muzyk w latach 60. pełnił rolę basisty The Beatles. Artysta grał z zespołem bardzo krótko, ponieważ zamiast kariery muzycznej, wybrał powrót na uczelnię. Miał 81 lat.

Wiadomość o śmierci wczesnego basisty The Beatles ogłosił klub The Cavern Club Liverpool, gdzie zespół zyskał popularność. Informację potwierdził również Roag Best, brat byłego perkusisty Beatlesów, Pete'a Besta. Przyczyna śmierci muzyka nie została jeszcze ujawniona.

Chas Newby nie żyje. Był pierwszym leworęcznym basistą Beatlesów

Chas Newby był pierwszym leworęcznym basistą, który grał z Beatlesami. Artysta dołączył do składu na dwa tygodnie, kiedy to zastępował Stuarta Sutcliffe'a, który pozostał w Hamburgu. "Zarówno ja jak i Pete i cała rodzina Bestów byliśmy całkowicie zdruzgotani na wieść o śmierci jednego z najbliższych przyjaciół naszej rodziny, Chasa Newby'ego. Wielu zna go z gry na basie w The Beatles lub The Quarrymen, jednak dla nas był po prostu wyluzowanym Chasem z wielkim uśmiechem" - napisał Roag Best.

Newby grał z w zespole The Barmen, a potem The Black Jacks razem z Petem Bestem, perkusistą The Beatles. To właśnie on zainicjował wspólne koncerty zespołu z zaprzyjaźnionym basistą. Muzyk zagrał z legendami rocka cztery koncerty i wrócił do Hamburga. Jednak grupa była bardzo zadowolona z tej krótkiej współpracy. John Lennon miał zaoferować Newby'emu zostanie w zespole na stałe, jednak ten odmówił.

Po koncertach z Beatlesami basista wrócił na studia, a w 2012 roku w wywiadzie dla Sunday Mercury podkreślał, że muzyka nigdy nie była jego pomysłem na życie. Kiedy Newby odmówił kolejnych koncertów z Beatlesami, muzycy musieli znaleźć inne rozwiązanie. John Lennon i George Harrison odmówili zostania basistami, a czterostrunową gitarę przejął Paul McCartney.

Charls Newby urodził się 18 czerwca 1941 roku. Zamiast grania na basie w Beatlesach, został nauczycielem matematyki w Droitwich Spa High School. Ostatnie lata życia spędził w Alcester, gdzie grał w grupie The Racketts grającej koncerty charytatywne.

Więcej o: