Kto zmarł w Domu Artystów w Skolimowie? Nie tylko "Kobieta Pracująca" i Jerzy Połomski

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie od niemal 100 lat zapewnia opiekę znanym gwiazdom i zasłużonym dla kultury. To tu wielu artystów spędziło ostatnie chwile swojego życia. Kto zmarł w ośrodku?

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie powstał z myślą o emerytowanych i samotnych artystach. Prowadzony przez Związek Artystów Scen Polskich i utrzymujący się dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury oraz akcjom charytatywnym zapewnia opiekę nie tylko dla aktorów filmowych. Mieszkają w nim muzycy, ale też zasłużeni dla teatru, sztuki i kultury, młodsi w trudnej sytuacji czy potrzebujący opieki. Od powstania w 1927 roku przez Skolimów przewinęło się wiele gwiazd i osobistości, które już odeszły z tego świata, jak Roman Kłosowski czy Danuta Rinn. Kto jeszcze mieszkał w Domu Artystów Weteranów i tam spędził ostatnie chwile swojego życia?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PopKultura odc.156

Barbara Krafftówna: gwiazda Kabaretu Starszych Panów w Skolimowie zamieszkała w 2021 roku

Polska aktorka, legenda sceny teatralnej i kabaretowej, dla wielu pozostanie piegowatą narzeczoną Gustlika z serialu "Czterej pancerni i pies". Przez kilka lat związana była z Kabaretem Starszych Panów, w którym wykonywała m.in. kultowe piosenki napisane przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wąsowskiego. W latach 80. mieszkała w Los Angeles, pod koniec lat 90. powróciła do Polski. W 2021 roku zamieszkała w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie. Aktorka zmarła 23 stycznia 2022 roku.

Irena Kwiatkowska: "Kobieta Pracująca" zmarła w 2011 roku

Niezapomniana "Kobieta Pracująca" z "Czterdziestolatka", Hermenegilda Kociubińska i legenda Kabaretu Starszych Panów miała na koncie ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Artystka zamieszkała w Skolimowie na kilka lat przed śmiercią. Zmarła 3 marca 2011 roku, miała 98 lat.

Jerzy Połomski: artysta zamieszkał w Skolimowie w 2021 roku

W latach 60. i 70. należał do grona najpopularniejszych polskich artystów. Królował na estradzie, a na koncie miał wiele niezapomnianych przebojów. Jerzy Połomski w Skolimowie zamieszkał w czerwcu 2021 roku i to w Domu Artystów Weteranów przebywał do końca swojego życia. O przeprowadzce przesądził pogarszający się stan zdrowia, piosenkarz nie chciał bowiem nikogo obciążać opieką. Zmarł 14 listopada 2022 roku.

Andrzej Szopa: aktor znany z "Plebanii" przeniósł się do Domu Artystów Weteranów w 2016 roku

Andrzej Szopa kojarzony był głównie z seriali jak "Plebania" czy "Samo Życie", choć występował również w filmach, m.in. "Wielki Szu". Na koncie ma też niezapomniane role dubbingowe, m.in. w "Harrym Potterze" czy w "Hobbicie". Aktor zmarł 31 grudnia 2022 roku, miał 70 lat. W 2016 roku poddał się operacji kręgosłupa w Stanach Zjednoczonych, w czasie której przeszedł udar mózgu i stracił władzę w lewej połowie ciała. Od tamtej pory poruszał się na wózku inwalidzkim i przebywał w Domu Artystów Weteranów.

Więcej o: