Christina Applegate zdiagnozowała się przez przyjaciółkę. Jeden charakterystyczny objaw

Selma Blair ogłosiła w 2018 roku, że choruje na stwardnienie rozsiane. Diagnozę usłyszała dopiero po 40-tce, więc kiedy usłyszała od swojej przyjaciółki, że ma dobrze znany jej objaw, zareagowała błyskawicznie. "Dzięki niej będę wieść lepszej jakości życie" - zachwala wdzięczna Christina Applegate.

Selma Blair i Christina Applegate wystąpiły razem w 2002 roku w filmie "Sweetest Thing". Aktorki przyjaźnią się i wspierają od lat. To właśnie Blair zachęciła Applegate, by ta przebadała się pod kątem stwardnienia rozsianego i miała rację - gwiazda znana z roli Kelly Bundy dostała diagnozę w połowie zdjęć do trzeciego sezonu serialu "Jesteś martwa". Teraz aktorka wspomina tamtą kluczową rozmowę.

Zobacz wideo Christina Applegate dokończyła trzeci sezon "Już nie żyjesz" już po diagnozie stwardnienia rozsianego

Usłyszała, że Applegate narzeka na jeden symptom. Kazała się jej zdiagnozować

Christina Applegate w rozmowie z brytyjskim wydaniem "Vouge" opisała wydarzenia tamtego dnia: "Siedziałam w salonie Selmy, a nasze dzieci się bawiły. Powiedziałam jej, że czuję w stopach dziwne mrowienie". Opowiedziała: "Musisz się zdiagnozować i sprawdzić, czy to nie jest stwardnienie rozsiane". "Nawet mój lekarz w to wątpił, ale to była prawda" - podkreśla Applegate. I dobitnie zaznacza, że dzięki stanowczości Selmy Blair, która doprowadziła do odpowiedniej diagnozy, jej życie będzie miało dużo lepszą jakość - relacjonuje "Huffington Post".

Christina Applegate publicznie ogłosiła, że choruje na stwardnienie rozsiane w 2021 roku - aktorka musiała przerwać prace nad trzecim sezonem serialu "Jesteś martwa". Po otrzymaniu diagnozy i rozpoczęciu leczenia Applegate wróciła na plan i dokończyła zdjęcia - jak sama opowiadała, była to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie jej przyszło w życiu zrobić. Z powodu choroby zrezygnowała z aktorstwa, ale zamierza pracować jako producentka czy nad dubbingami.

Zarówno Selma Blair, jak i Christina Applegate, publicznie opowiadają o swoich przeżyciach związanych ze stwardnieniem rozsianym i działają na rzecz innych chorych. Blair często opisywała także, ile wysiłku ją kosztowało ukrywanie objawów i symptomów choroby, nim została poprawnie zdiagnozowana. Choć jej występy w takich filmach jak "Cruel Intensions" czy "Hellboy" zostały w Hollywood przyjęte z entuzjazmem, wspomina, że czuła się wtedy "smutna i zagubiona", przepełniona nienawiścią do siebie. Jej organizm był tak wyniszczony, że aktorka kalkulowała, ile razy uda jej się zdrzemnąć w samochodzie w drodze na kolejne przesłuchanie. 

Stwardnienie rozsiane. Wczesne objawy 

Stwardnienie rozsiane to autoimmunologiczna, nieuleczalna i stale postępująca choroba układu nerwowego. Nie ma na nią niestety lekarstwa - leczenie polega na łagodzeniu i spowalnianiu objawów i dolegliwości. Szacuje się, że na całym świecie jest około 2,3 mln chorych z tym schorzeniem, z czego w samej Polsce to 45 tys.pacjentów. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza, bo szybkie leczenie pomaga spowolnić uszkodzenia komórek.

Jednym z najwcześniejszych objawów są zaburzenia widzenia - obraz jest niewyraźny lub zamazany. Chorzy wskazują, że boli ich gałka oczna, a kolory są wyblakłe. W skaranych przypadkach może dojść do nagłej utraty widzenia lub ślepoty oka. Objawy mogą być nagłe, nawracające lub narastające w czasie. Szybka reakcja może uratować wzrok. Inne ważne objawy to długotrwałe i przewlekłe osłabienie, skurcze i bóle mięśni, zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi.

Więcej o: