Jego głosem mówił Kubuś Puchatek, grał Stefana w "Na wspólnej". Maciej Kujawski nie żyje

Aktor Maciej Kujawski zmarł w wieku 70 lat. Artysta doskonale znany pokoleniom najmłodszych widzów jako głos Kubusia Puchatka czy Stefan z "Na Wspólnej" przez ostatnich 30 lat związany był ze stołecznym Teatrem Kwadrat. To właśnie ta instytucja przekazała smutną informację.

"Z ogromnym smutkiem i żalem pragniemy Was poinformować, że minionej nocy odszedł od nas, nasz serdeczny kolega i wspaniały aktor związany z naszym Teatrem od 1986 roku Maciej Kujawski" - poinformował nad ranem 25 maja 2023 roku zespół stołecznego Teatru Kwadrat.

Zobacz wideo Za Krzysztofem Krawczykiem będziemy tęsknić wszyscy. Piosenki niektórych twórców nigdy się nie starzeją

Maciej Kujawski nie żyje. Był głosem Kubusia Puchatka

Maciej Kujawski urodził się 23 lutego 1953 w Warszawie - trzy miesiące przed śmiercią obchodził równo 70. urodziny. W 1978 roku ukończył studia na warszawskim PWST, a od 1979 do 1986 roku związany był ze stołecznym Teatrem na Woli, a potem związał się na stałe z Teatrem Kwadrat.

Debiutował jeszcze w 1977 roku, zagrał wtedy w wyreżyserowanej przez Andrzeja Strzeleckiego sztuce "Podróż po Warszawie" - dyrektorem teatru na Woli był wtedy legendarny Tadeusz Łomnicki. W Teatrze Kwadrat występował m.in. takich przedstawieniach jak "Szalone nożyczki", "Sługa dwóch Panów", "Ośle lata", "Mój przyjaciel Harvey", "Przyjazne dusze" czy "Przez park na boska". "Nigdy nie zapomnimy Twojej scenicznej obecności" - piszą członkowie zespołu teatralnego.

Aktor od 1992 do 2000 roku występował w różnych rolach w kultowym programie dla dzieci "Ciuchcia". W serialu "Kulfon, co z ciebie wyrośnie" zagrał np. herszta zbójników. W 2002 roku Maciej Kujawski przejął po zmarłym Janie Kociniaku rolę Kubusia Puchatka - przez ostatnich 21 lat to właśnie jego głos słyszały dzieci oglądające nowe produkcje Disneya. Aktor brał też udział w nagraniach polskich dialogów do takich produkcji jak "Harry Potter i więzień Azkabanu" (zagrał profesora Remusa Lupina) czy "Hobbit: Pustkowie Smauga". Udzielał się także w pracach nad dubbingiem do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon".

Maciej Kujawski pojawiał się także w popularnych serialach telewizyjnych. W lubianym przez widzów TVP sitcomie "Lokatorzy" grał pana Jurka, właściciela pubu "Muszelka", w którym głównym bohaterowie spędzali sporo czasu. W "Na Wspólnej" wcielał się w Stefana Dębka, przyjaciela i wspólnika Marka Ziminińskiego. Pojawił się także w "Egzaminie z życia", "39 i pół", "Graczykach", "Czasie honoru" czy "Prawie Agaty".

"Mimo przeciwności losu, które stawały na Twojej drodze, zawsze potrafiłeś nas rozbawić. Gdy widziałeś, że ktoś jest smutny, przychodziłeś i odzywałeś się głosem Kubusia Puchatka (...), a wtedy dzień stawał się lepszy. Maciek zawsze był naszym słońcem i zawsze wychodził zza chmur, gdy ktoś tego potrzebował. Maćku, byłeś naszym serdecznym kolegą i wybitnym aktorem. Dziękujemy za wszystko, co nam dałeś jako aktor i jako przyjaciel Będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju" - żegnają artystę jego współpracownicy z Teatru Kwadrat.

Więcej o: