Otwieramy miesiąc dumy z MDAG. Gazeta.pl zaprasza na debatę na żywo

1 czerwca to symboliczne rozpoczęcie Miesiąca Dumy. Tego dnia Gazeta.pl i Millennium Docs Against Gravity zapraszają na debatę o równości i społeczności LGBT+ z twórcami filmów pokazywanych w sekcji "We're queer, we're here" oraz osobami aktywistycznymi, w tym z naszą wieloletnią dziennikarką i działaczką Wiktorią Beczek. Spotkanie poprowadzi Marta Nowak, a wszystko będzie można śledzić na żywo na Facebooku i kanale YouTube festiwalu.

"Wiemy, że w Polsce bardzo daleko do równości, ale tym razem chcielibyśmy pokrzepić siebie i swoich odbiorców - proponujemy skupić się na pozytywach. Porozmawiajmy o tym, co dla osób LGBT+ w Polsce w ciągu ostatnich 5, 10, 15 lat zmienia się na lepsze - w świadomości, akceptacji, reprezentacji, w narracjach i języku, w prawie. Czy są jaskółki zmian, z których możemy się cieszyć? Czy coś drgnęło?" - proponuje prowadząca debatę Marta Nowak, która będzie czuwać nad przebiegiem wydarzenia. 

Zobacz wideo Rodowicz krytykuje podejście prezydenta do LGBT: Nie można tak gardzić ludźmi

Co dla osób LGBT+ w Polsce zmienia się na lepsze? Gazeta.pl zaprasza na debatę na żywo

Hasło 20. już edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity brzmi "Nie bądź obojętny_a". Odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które przyświecały obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, a które także doskonale oddają wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku jego istnienia - to uważność i wrażliwość (także językowa) na otaczających nas ludzi.

W kontekście rozpoczynającego się 1 czerwca miesiąca dumy szczególnie istotna jest sekcja "We're queer, we're here". - To podróż od opowieści o grupie queerowych artystów z Kolumbii przez piękną, lesbijską historię miłosną z Holandii, spojrzenie na życie osób trans w latach 60. w USA aż po opowieść o współczesnej Polsce widzianej z perspektywy osób nieheteronormatywnych. Jak żyje się osobom LGBTQ+ w różnych strona świata? - opisuje organizator to, co dzieje się w filmach "Casa Susanna", "Ukochane", "Anhell69", "Queendom","Chciałbym ci powiedzieć", "Parada - Don't rain on our Parade" i "Nago. Głośno. Dumnie".

Mat.prom.

W debacie, która odbędzie się online 1 czerwca o godzinie 19, wezmą udział m.in. twórcy filmów "Parada - Don't Rain on our parade" (Misia Joachim, Nina Krawczak) i "Chciałbym ci powiedzieć"  (Mateusz Góra, Kamil Wilk), a także Dominik Kuc, Piotr Moszczeński, Wiktoria Beczek i Julia Kata. Ich debatę będzie można śledzić na żywo na Facebooku i kanale YouTube festiwalu.

 

Informacje o uczestnikach debaty

Julia Kata - psycholożka, w trakcie szkoleń na mediatorkę. Pracuje z transpłciową i niebinarną społecznością od ponad dekady. W latach 2016-17 zasiadała w zarządzie międzynarodowej organizacji IGLYO. Współautorka badań naukowych, raportów i broszur edukacyjnych. Prowadzi szkolenia z zakresu transpłciowości i inkluzywnego języka dla instytucji edukacyjnych, biznesu, specjalistów/ek z zakresu zdrowia i studentów/ek.

Dominik Kuc - członek Rady Fundacji GrowSPACE, inicjator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey w kategorii "Wspieranie Różnorodności", inicjator Warszawskiej Linii Zdrowia Psychicznego, współautor raportu Warszawska Szkoła po Pandemii. W 2023 roku współtworzy porozumienie "TAK dla Prewencji Suicydalnej", do którego dołączyło prawie 40 podmiotów. Uhonorowany nagrodą im. Janusza Korczaka.

Piotr Moszczeński - w latach 2015-2017 jeden ze współzałożycieli Grupy Stonewall i współorganizator poznańskiego Marszu Równości. Od 2019 r. wspiera zespół Marszu Równości w Gnieźnie. Jest współinicjatorem Kongresu Miast Maszerujących i zawiązanej w 2021 r. Koalicji Miast Maszerujących po równość osób LGBT+, największej sieci tęczowych organizacji w Polsce, gdzie pełni rolę członka sekretariatu. Psycholog społeczny, a także specjalista ds. MSSF.

Wiktoria Beczek - Wieloletnia dziennikarka i wydawczyni Gazeta.pl, działaczka Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, autorka książki Rodzice, wyjdźcie z szafy, cyklu wywiadów z rodzicami osób nieheteronormatywnych.

Misia Joachim - artystka sztuk wizualnych, której medium jest ciało. Drag Queen działająca na rzecz społeczności osób LGBTQIA+ i queerowa edukatorka prężnie działająca w social mediach. Od lat zaangażowana we współpracę z największymi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz praw człowieka i edukacji seksualnej. Współpracowała m.in. z Wolontariatem Równości, Sexed.pl, KPH, Lambdą Warszawa, Grupą Stonewall czy Feminoteką. Film dokumentalny „PARADA - Don’t rain on our Parade", którego była pomysłodawczynią i współreżyserką, jest jej reżyserskim debiutem. W wolnych chwilach tiktokerka i instagramerka makijażowa.

Nina Krawczak - reżyserka i artystka wizualna. W 2019 roku, zainspirowana polską zainspirowana polską sceną queer-performance’u zrealizowała swój reżyserski debiut - film dokumentalny „Polish Drag Project", który miał swoją premierę podczas Parady Równości w 2020 roku. Film był wyświetlany w Warszawie, Poznaniu, Lublinie oraz otwierał wrocławską edycję LGBT Film Festival w kinie Nowe Horyzonty. Film "Polish Drag Project" zdobył tytuł najlepszego filmu dokumentalnego na hiszpańskim festiwalu FILMÓPTICO - INTERNATIONAL ART VISUAL AND FILM FESTIVAL. Aktualnie Nina kontynuuję swoją drogę reżyserską - z czasem zdała sobie sprawę, że język dokumentu jest najlepszym narzędziem do przekazania treści, o których chce mówić.

Mateusz Góra - szef działu komunikacji i programer Konkursu krótkometrażowego na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Z wykształcenia filmoznawca (Uniwersytet Jagielloński) i montażysta filmowy (Warszawska Szkoła Filmowa). Pracował jako redaktor w magazynach i-D, Vice, Kultura Liberalna, rozmawiając z najważniejszymi postaciami świata kultury i sztuki, między innymi Tadeuszem Rolke, Cocorosie, Brucem LaBrucem czy Pawłem Pawlikowskim. Interesuje się filmem dokumentalnym oraz kinem queer.

Kamil Wilk - reżyser i montażysta urodzony w Tarnowie, mieszkający w Warszawie. Ukończył montaż filmowy w Warszawskiej Szkole Filmowej. Na co dzień zajmuje się postprodukcją filmów i seriali, pracując przy produkcjach Netflixa, Canal+ czy Viaplay. Zafascynowany twórczością Wong Kar Waia i Pedro Almodovara. Reżyser filmu "Chciałbym ci powiedzieć" prezentowanego podczas 20. edycji MDAG.

Marta Nowak - dziennikarka Gazeta.pl, felietonistka Wysokich Obcasów, podcasterka (Czułe Punkty, wcześniej Powiedz, siostro). Od 2018 do 2022 redaktorka ASZdziennika. Prowadząca debaty.

W 2023 roku filmy z programu MDAG można oglądać od 23 maja do 4 czerwca. Chętni uczestniczy znajdą je na stronie mdag.pl - po wykupieniu biletu wybrane tytuły można włączyć w dowolnie wybranych godzinach - orgniazator nie narzuca użytkowników godzin dostępności.

Więcej o: