Przemysław Przybylski zorganizował konferencję prasową, na której wyraził swój sprzeciw wobec wystawiania sztuki "Śmierć Jana Pawła II" podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zaapelował do marszałka o natychmiastowe usunięcie przedstawienia z repertuaru, mówiąc, że teatr jest zależny od samorządu województwa, który od lat zabiegał, by papież-Polak został patronem regionu.
Z jego działaniami nie zgadza się Teatr im. Wiliama Horzycy w Toruniu. Instytucja kultury opublikowała obszerne oświadczenie, w którym stwierdza, że działanie radnego Przybylskiego "to kolejna próba cenzurowania sztuki, a zwłaszcza teatru w Polsce".
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>
Władze teatru zapewniają, że próbowały nawiązać dialog z radnym Przybylskim, niestety bezskutecznie. "Nie osądzajmy, rozmawiajmy. Jednym z najważniejszych założeń Festiwalu Kontakt jest dialog, a niestety dzisiaj nie zostaliśmy zaproszeni do dialogu. Dowiedzieliśmy się o planowanej konferencji od dziennikarzy, a z chęcią zaprosilibyśmy do wspólnej rozmowy. Przed konferencją Renata Derejczyk dyrektor Festiwalu i Teatru Horzycy skontaktowała się z panem Przemysławem Przybylskim, aby ten dialog nawiązać" – czytamy w oświadczeniu.
- Zaprosiłam pana radnego na niedzielny spektakl i wspólnie zgodziliśmy się, że w dzisiejszym świecie śmierć jest traktowana jako tabu – umiera się w szpitalu, hospicjum, z dala od bliskich. Dlatego warto o śmierci rozmawiać i ją oswajać. Ten spektakl jest dla mnie przygotowywaniem się do odejścia i nauką, jak towarzyszyć naszym bliskim w ostatnich momentach – poinformowała dyrektor teatru Renata Derejczyk.
Sztuka podlega różnym interpretacjom i w naszej opinii ocenianie spektaklu na podstawie wybranych komentarzy, co zostało uczynione na dzisiejszej konferencji, jest krzywdzące dla artystów i przedstawienia – argumentują władze teatru.
"Pan Przemysław Przybylski domaga się zdjęcia spektaklu z programu Festiwalu Kontakt. Jest to dla nas niesłychany zamach na sztukę i wolność oraz całkowite zaprzeczenie dialogu, dla którego przestrzenią jest nasz festiwal" – czytamy w oświadczeniu.
Sztuka "Śmierć Jana Pawła II" w wykonaniu Teatru Polskiego w Poznaniu ma być wystawiona 4 czerwca. Przedstawienie jest jednym z najbardziej nagradzanych. Reżyser Jakub Skrzywanek otrzymał za nie Laur Konrada na Festiwalu Interpretacje w Katowicach, a aktor grający główną rolę Michał Kaleta nagrodę na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.
"2 kwietnia 2005 roku o 21:37 papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził zgon Jana Pawła II. W jednej chwili całe życie społeczne i kulturalne stanęło w miejscu. Spektakl jest oparty na dokumentacji medycznej i wspomnieniach najbliższych współpracowników, w tym S. Dziwisza i M. Mokrzyckiego. Inspiracją jest m.in.: film Alberta Serry Śmierć Ludwika XIV. Przyglądamy się ostatnim chwilom życia Karola Wojtyły i pytamy: czy wobec śmierci i choroby jesteśmy równi?, gdzie jest granica w ukazywaniu choroby i cierpienia? czym się ona staje, kiedy wszystko to co prywatne, staje się publicznym? Są to szczególnie ważne pytania w społeczeństwie, które wciąż nie pogodziło się ze śmiercią Jana Pawła II – tego być może ostatniego Boga na ziemi" – czytamy w opisie spektaklu.
Premiera "Śmierci Jana Pawła II" odbyła się 5 lutego 2022 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztukę mogli też oglądać widzowie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, czy Teatru Dramatycznego w Warszawie w ramach 43. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Spektakl przeznaczony dla osób od 16 roku życia oraz zawiera sceny, które w sposób naturalistyczny ukazują chorobę i umieranie. U niektórych widzów i widzek sceny te mogą wywołać trudne emocje.
To festiwal teatralny odbywający się od 1991 roku na przełomie maja i czerwca w Toruniu. Organizuje go Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. W trakcie festiwalu prezentowane są wydarzenia teatralne z państw Europy. Tegoroczna edycja będzie już dwudziestą siódmą i odbędzie się w dniach 31 maja-7 czerwca. Festiwal będzie miał charakter konkursu, a nagrody przyzna międzynarodowe jury.
Podczas MFT Kontakt zaprezentujemy polskiej i międzynarodowej publiczności wybitne przedstawienia teatralne zrealizowane przez reżyserów, którzy reprezentują w swoich pracach poziom mistrzowski. Na festiwalowych scenach oraz w plenerze zobaczymy 15 spektakli z Grecji, Włoch, Litwy, Rumunii i Polski. Część przedstawień odbędzie się z audiodeskrypcją.