Sukces Polski w prestiżowym konkursie. Przyćmiliśmy światowe sławy w Londynie

London Design Biennale to prestiżowy międzynarodowy przegląd projektów i wizji projektowania przyszłości. W tym roku nasz kraj został szczególnie doceniony, ponieważ Polski Pawilon zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza został nagrodzony medalem. Ponadto przez jury Biennale wyróżniona została także polska wystawa pt. "Poetyka konieczności".

Od 2016 roku organizatorem Polskiego Pawilonu na London Design Biennale jest Instytut Adama Mickiewicza, który w drodze konkursu wybiera projekt, który reprezentuje nasz kraj. Tegoroczna wystawa pt. "Poetyka konieczności", która wchodzi w skład Polskiego Pawilonu, której tegoroczny temat dotyczy Ukrainy, została wyróżniona w kategorii "Awarded to the most outstanding overall contribution" (pol. "Przyznawana za najwybitniejszy wkład ogólny w temat wystawy") przez jury Biennale.

Więcej ciekawych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Sukces polskiego designu na London Design Biennale w Anglii

Tegoroczne wystawy London Design Biennale miały interpretować hasło "The Global Game: Remapping Collaborations" (pol. "Globalna gra: Organizowanie współpracy na nowo"). Polska ekspozycja wpisała się w nie idealnie. Wystawa pt. "Poetyka konieczności" jest próbą opowiedzenia o relacjach i procesach powstających w czasach kryzysu.

Składa się z trzech etapów, z których pierwszym była prowadzona na terenie Anglii zbiórka okien. Są elementami wystawy w Pawilonie - to drugi etap projektu, natomiast trzecim będzie przekazanie ich do Kijowa, Charkowa oraz Chersonia, gdzie posłużą osobom odbudowującym swoje domy. Eksponaty, jak podkreślają autorzy wystawy, zostaną zmienione z odpadów w przedmioty użytkowe, stając się tym samym synonimami bezpieczeństwa i fundamentami dialogu.

Polska wystawa pt. 'Poetyka konieczności' na London Design Biennale 2023Polska wystawa pt. 'Poetyka konieczności' na London Design Biennale 2023 Materiały promocyjne Instytutu Adama Mickiewicza

Polski Pawilon został wyróżniony jedną z 3 nagród przyznawanych na Biennale, na którym w rym roku prezentuje się 40 krajów. Radości nie kryje także dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza, Barbara Schabowska: "Cieszymy się niezmiernie, że został doceniony projekt o bardzo polskiej wartości jaką jest solidarność. Kryzys jest szansą na nowe życie przedmiotów a ograniczony dostęp do zasobów tworzy nowe procesy. Gratulacje dla zespołu kuratorów, którzy zaprojektowali wystawę".

W tym roku prezentację przygotował zespół kuratorski w składzie: Zofia Jaworowska – założycielka Fundacji BRDA i twórczyni Grupy Zasoby mającą na celu znalezienie schronienia dla tysięcy uchodźców przybywających do Polski; Petro Vladimirov – architekt i kurator z wykształceniem artystycznym, który wraz z Fundacją BRDA współtworzył projekt OKNO oraz Michał Sikorski – architekt i urbanista z doświadczeniem w planowaniu i badaniach kampusów.

Więcej o: