Masz konto na Netflix lub Spotify? Zerknij na ten szczegół dwa razy, zanim opłacisz abonament

Cyberprzestępcy nie próżnują. Teraz ich ofiarą padły popularne serwisy streamingowe. Oszuści tworzą strony, które do złudzenia przypominają oryginalne domeny, by wyłudzać dane od użytkowników. Co zrobić, by nie wpaść w ich pułapkę?

To nie pierwsze tego typu działania ze strony internetowych przestępców. W ostatnim czasie coraz więcej gwiazd informowało o fałszywych profilach w mediach społecznościowych, które usiłowały wyłudzić pieniądze od ich fanów. Teraz CSIRT KNF podaje, że podobne praktyki cyberprzestępcy stosują wobec znanych serwisów streamingowych.

Zobacz wideo PopKultura odc. 158

Cyberprzestępcy znów atakują. Na celowniku m.in. Netflix i Spotify

Na profilu na Twitterze polskiego sektora finansowego Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego pojawiło się ostrzeżenie przed korzystaniem z podejrzanych stron internetowych. Okazuje się, że internetowi oszuści tworzą fałszywe domeny, podszywając się pod popularne serwisy streamingowe. Ich podobieństwo do tych oryginalnych jest tak ogromne, że użytkownicy nie są nawet w stanie dostrzec drobnych niuansów, dlatego należy zachować czujność, by nie paść ich ofiarą.

W poście podano kilka zweryfikowanych już stron, które podszywały się m.in. pod Netfliksa, Disney+, Amazon Prime Video czy Spotify. Każdorazowo przed wejściem na stronę należy upewnić się, czy wpisany w przeglądarkę adres na pewno jest tym właściwym.

CSIRT KNF nawołuje do szczególnej ostrożności. Czego należy unikać?

Metody działań cyberprzestępców są różne, lecz każda z nich prowadzi do wyłudzenia pieniędzy, a co gorsza danych do kont bankowych. Te z kolei mogą zostać wykorzystane do realizacji oszustwa finansowego, jak również mogą zostać sprzedane w podobnych celach. 

Z tego powodu przed udostępnieniem jakichkolwiek informacji bądź uiszczeniem opłaty, w celu np. przedłużenia subskrypcji lub opłacenia abonamentu, należy rzetelnie zweryfikować czy strona, z której korzystamy, jest prawdziwą stroną dystrybutora. CSIRT KNF informuje, że oszuści coraz częściej tworzą również internetowe kampanie. W ramach ich rozpowszechniania wysyłają do użytkowników maile, reklamy, wiadomości w mediach społecznościowych, a nawet SMS. W takich sytuacjach należy zachować szczególną czujność i ostrożność i co ważne – nie klikać w linki zawarte w tego typu komunikatach.

Więcej o: