Selector. Niki & The Dove, Hadouken!, Stay+...

Anonimowy Stay+, mistrz syntezatorowych bangerów Redinho, sztokholmskie trio Niki & The Dove, znany z reklamy popularnych telefonów didżej Totally Enormous Extinct Dinosaurs i zakochany w muzyce The Prodigy londyński zespół Hadouken! - znamy kolejnych wykonawców czerwcowego Burn Selector Festival.

Duet Stay+ to jedno z najmłodszych i najbardziej interesujących zjawisk muzycznych Manchesteru. Z tygodnia na tydzień budzi coraz większe emocje, już choćby przez sam fakt, że niewiele o nich wiadomo. Nie jest nawet pewne na przykład, czy w zespole rzeczywiście jest tylko dwóch członków, zaś znalezienie ich zdjęć graniczy z cudem. Ale nie ma się co dziwić, skoro artyści tworzą takie wideoklipy jak ten, na dodatek nazywając je "A right royal fuck up":

 

Mocno eksperymentalna elektronika, brudna jak podłoga klubu Factory po całonocnym rave'ie pojawia się zarówno na oficjalnych wydawnictwach, jak i w formie klipów na Youtube, które Stay+ sami przygotowują. Występ na festiwalu Selector będzie pierwszą wizytą tej grupy w Polsce.

Pierwszym didżejem, którego występ potwierdzili właśnie organizatorzy krakowskiej imprezy, jest Redinho.

To czołowy przedstawiciel wytwórni Numbers, dla której nagrywają takie sławy jak Jamie xx czy Deadboy. Jako producent Redinho balansuje gdzieś pomiędzy glitchem, Intelligent Dance Music i syntezatorowymi bangerami, jak choćby w tytułowym nagraniu z ostatniego singla "Stay Together".

 

Stały gość elektronicznych audycji na antenie BBC Radio 1, odkryty jeszcze za czasów, kiedy nocami rządziła tam Mary Anne Hobbs, pracuje właśnie nad debiutanckim albumem, którego możemy spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy. Być może właśnie na festiwalu w Krakowie?

A tu niespodzianka:

 

Uwielbiamy szwedzką muzykę! Jedni za Abbę, inni za Roxette, ale wszyscy za The Knife i Fever Ray. Od kilku miesięcy mamy kolejny obiekt do muzycznych zachwytów, to właśnie sztokholmskie trio Niki & The Dove, które z powodzeniem może wypełnić lukę po milczącym od kilku lat duecie The Knife. W muzyce Niki & The Dove jest zarówno ten niewypowiedziany niepokój znany z płyt rodzeństwa Dreijer, jak i niebywała skuteczność w konstruowaniu przystępnych piosenek, nigdy jednak nie ocierających się o popową papkę. Elektronika pulsuje i nadaje rytm wspólnie z instrumentami perkusyjnymi (nie bez powodu jeden z ich pierwszych singli nosi tytuł "Drummer"). I jeszcze ten wokal...

 

Parę tygodni temu Niki & The Dove znaleźli się w pierwszej piątce prestiżowego BBC Sound Of 2012. Z niecierpliwością czekamy na płytę, bo premiera "Instinct" już 14 maja, a więc tuż przed naszą imprezą!

 

Nie ma chyba osoby, która nie zwróciła uwagi na muzykę w nowej reklamie popularnych telefonów. Utwór oryginalnie zatytułowany "Garden" pochodzi z repertuaru angielskiego dj'a i producenta ukrywającego się pod pseudonimem Totally Enormous Extinct Dinosaurs.

 

To muzyka lokująca się gdzieś na granicy techno, mocno połamanych rytmów i wycieczek w stronę 8-bitowych klimatów. Znajdzie się na zapowiadanym na 7 maja debiutanckim albumie TEED, z którym artysta przyjedzie właśnie na Burn Selector Festival. I to z całym zespołem!

I jeszcze jedna gwiazda czerwcowego festiwalu. Kiedy The Prodigy wydawali swoje kultowe "Music For The Jilted Generation", muzycy Hadouken! zaczynali dopiero co odróżniać gitarę od perkusji, ale to właśnie echa tego albumu słychać najmocniej w muzyce londyńskiego zespołu. Bo lekcję z muzyki rave odrobili z wielkim pietyzmem, dodając elementy od siebie, jak choćby rapowanie.

 

Z dwiema płytami na koncie i opinią jednego z najlepszych młodych koncertowych zespołów w Wielkiej Brytanii Hadouken! dotrą także na Burn Selector Festival 2012.

Festiwal odbędzie się w dniach 1-2 czerwca na krakowskich Błoniach. Bilety dostępne na sklepie internetowym organizatora - agencji Alter Art - oraz na www.ticketpro.pl. Ceny biletów: karnet 2-dniowy - 200 zł, bilet 1-dniowy - 135 zł.

Więcej na www.selectorfestival.pl

Więcej o: