Jarocin 2015. Rockowe strzelby i niezwyk造 projekt Much - ni to koncert, ni to seans filmowy

M這de rockowe strzelby, specjalny muzyczno-filmowy projekt oraz g這郾e - dos這wnie - power trio. Zespo造 Young Guns, Muchy oraz Magnificent Muttley do陰czaj do sk豉du tegorocznej edycji Jarocin Festiwal.

Młodzi, gniewni, utalentowani. Zagrali na wielu festiwalach, dzielili scenę m.in. z zespołami Guns N' Roses i Queens of the Stone Age. Choć ten brytyjski zespół rockowy założony został w 2003 roku, to debiutancka płyta ukazała się dopiero siedem lat później. Krążek "All Our Kings Are Dead" szybko trafił na rockowe listy przebojów, utrzymując się w czołówkach zestawień.

- Kiedy miałem 12 lat, przyjaciel dał mi do przesłuchania kasetę Metalliki. Po jej odsłuchaniu stwierdziłem: "To jest niesamowite. Załóżmy razem zespół". Wtedy byłem tylko ja i on, pisząc piosenki na naszych akustykach i grając je sobie wzajemnie do telefonu. Właśnie od tamtego momentu, to było to, co chciałem robić. Wydaje mi się, że wyszło to całkiem nieźle - powiedział John Taylor w wywiadzie dla magazynu "Gitarzysta".

 

Muzyka Young Guns trafiła na podatny grunt, zaczęli interesować się nimi znawcy branży muzycznej, powodzeniem cieszyły się też koncerty. Drugi album "Bones" ukazał się w 2012 roku, zaś na początku tego tygodnia premierę miał najnowszy, trzeci krążek formacji - "Ones and Zeros".

Muchy w hołdzie klasykom

W Jarocinie wyjątkowy koncert zagra zespół Muchy. W tym przypadku fragmenty oryginalnego filmu "FALA - Jarocin 1985" w reżyserii Piotra Łazarkiewicza będą przeplatać z wykonywanymi na żywo utworami, pochodzącymi z festiwalu sprzed dokładnie 30 lat. Aranżacją muzyczną całości zajmie się właśnie grupa Muchy, związana z Jarocinem osobą Michała Wiraszko, dyrektora artystycznego festiwalu w latach 2008-2010.

Muzycy wezmą na warsztat m.in. utwory Republiki, Madame, Aya RL, Izraela oraz Dzieci Kapitana Klossa.

 

- Trzydzieści lat po premierze zagramy na żywo muzykę z "Fali" przy oprawie wizualnej opartej na zdjęciach z filmu. To będzie "taki" seans muzyczny z narracją filmową - mówi Michał Wiraszko z zespołu Muchy.

Do oprawy wizualnej koncertu zostaną wybrane cytaty najbardziej znaczące, najpełniej oddające aurę tamtych lat, sytuację społeczną i muzyczną, a przede wszystkim odnoszące się do samego festiwalu.

Młodziaki na start

Na festiwalu usłyszymy też młode warszawskie power trio Magnificent Muttley. Ich muzyka łączy w sobie wszystko co najlepsze w muzyce rockowej. Ostre gitarowe riffy, melodyjne wokale, dużo improwizacji. Debiutancka płyta zespołu zatytułowana po prostu "Magnificent Muttley" ukazała się w 2012 roku. Na swoim koncie mają m.in. zwycięstwo w konkursie młodych talentów na festiwalu w Jarocinie. W maju tego roku ukazał się ich najnowszy album "Rear Window". Masteringiem tego krążka zajął się Gavin Lurssen, który współpracował z takimi gwiazdami jak BB King, Queens Of The Stone Age czy Foo Fighters.

 

Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 17-19 lipca. Karnety na festiwal kosztują 160 zł

Wcześniej ogłoszeni artyści: The Kooks, Peter Hook & The Light, Voo Voo, Lao Che, Big Cyc, Tymon & The Transistors, Curly Heads. Budzy i Trupia Czaszka, Mama Selita, Skubas, KSU, ORGANEK, Omni mOdO, Nowe Sytuacje, My Riot, Agyness B. Marry, Janek Samołyk, Zmaza, Acid Drinkers, Natalia Przybysz oraz Black Radio

Wi璚ej o: