Niespodzianka dla fanów Motörhead, ale Jarocin Festiwal 2015 to nie tylko muzyka

Tegoroczny Jarocin Festiwal to czterdziestu wykonawców, którzy zagrają na kilku scenach, ale także spotkania autorskie oraz wydarzenia kulturalne. A fani świętującego w tym roku 40-lecie zespołu Motörhead, którzy wybierają się na ich warszawski koncert, będą mogli kupić karnety na Jarocin ze zniżką.

Legenda heavy metalu, brytyjska grupa Motörhead świętuje w tym roku 40-lecie swojej aktywności scenicznej. Z okazji wizyty w Polsce w ramach trasy rocznicowej wspólnie z organizatorem Jarocin Festiwal postanowiła sprezentować fanom zniżkę na tę imprezę.

Dla wszystkich uczestników warszawskiego koncertu Motörhead (6 lipca, hala Torwar), którzy zakupili bilet na koncert, zostanie przygotowany specjalny kupon rabatowy, uprawniający do zniżki na karnet lub bilet jednodniowy tegorocznego festiwalu w Jarocinie. Otrzymają go wszyscy uczestnicy poniedziałkowego koncertu. Za sprawą prezentu od Motörhead karnet będzie tańszy o 40 złotych, czyli tyle ile na scenach całego świata funkcjonuje brytyjska grupa. Niektórzy fani dostaną nawet jeszcze większą zniżkę - szczegóły na stronie internetowej organizatora .

A co z innymi niespodziankami?

17 lipca o godz. 16:00 w siedzibie jarocińskiego Spichlerza Polskiego Rocka odbędzie się spotkanie z Andrzejem Kaczkowskim, autorem książki "Ja, hipis - narkoman. Od fascynacji do degrengolady", której tłem stały się wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w Polsce lat 80. i 90., takie jak stan wojenny, festiwale w Jarocinie i w innych miastach, pielgrzymki hipisowskie do Częstochowy oraz wiele innych wydarzeń tamtego okresu. Andrzej Kaczkowski nie napisał książki dla zysku, lecz ku przestrodze, aby ludzie głęboko się zastanowili, zanim sięgną po jakiekolwiek narkotyki bądź używki.

Po zakończeniu spotkania autorskiego, o godz. 18:00 widownia w Spichlerzu będzie miała szansę wzięcia udziału w wernisażu wystawy Krzysztofa Zygzaka Chojnackiego, zatytułowanej "Pamięć i duma". Ekspozycja miniatur, autorstwa wokalisty zespoł TZN Xenna, została poświęcona powstaniu warszawskiemu oraz jest częścią cyklu, w którym prezentowana jest pozamuzyczna twórczość artystów polskiej sceny rockowej. O godz. 20:00 Krzyszof Chojnacki wraz z zespołem zagrają program koncertowy "Co będzie gdy dorosnę? Piosenki z lat 1981-1987". W drugiej części koncertu zespół zaprezentuje utwory skomponowane w latach 2011 - 2015.

Pierwszy dzień festiwalu w siedzibie Spichlerza Polskiego Rocka zamknie wieczór poświęcony twórczości Yacha Paszkiewicza, wybitnego autora ponad czterystu teledysków, który współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: De Mono, Kult, Kazik Staszewski, Apteka, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Golden Life, Hey, Budka Suflera, Big Day, Formacja Nieżywych Schabuff, Bielizna, Big Cyc, Heldorado i Czarno-Czarni. Goście Spichlerza będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu ze znanym twórcą, zobaczyć pokaz 101 teledysków Yacha Paszkiewicza, a także wziąć udział w projekcji filmu poświęconego Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej.

A drugi dzień festiwalu?

W sobotę o 12:00 goście oraz mieszkańcy Jarocina zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w warsztatach malowania figurek, prowadzonych przez Krzysztofa Zygzaka Chojnackiego, odbywających się w ramach inicjatywy "Czytelnia pod Ratuszem". W warsztatach udział będą mogły wziąć dwie grupy, liczące 15 osób. Koszt udziału w projekcie wynosi 35 zł, a o szczegółach dotyczących rekrutacji na warsztaty poinformujemy w najbliższym czasie.

Alternatywnym wydarzeniem odbywającym się w sobotnie południe jest spotkanie autorskie z Katarzyną Andrzejewską-Szubą oraz Arturem Szubą, które odbędzie się w Spichlerzu Polskiego Rocka. Małżeństwo dziennikarzy zatrzymało urok muzycznych lat 80. w publikacji "Gdzie oni są?". Autorzy przeprowadzili blisko 100 wywiadów, nie tylko z ludźmi znanymi, o tym jak funkcjonowało się w tej pięknej dekadzie. Farbowanie ubrań, nagrywanie na Grundiga czy wyprawy do Jarocina. Pierwotnie książka ukazała się w 2013 roku i nakład jest już na wyczerpaniu. Być może jarocińskiej publiczności uda się nakłonić autorów na kolejną część?

Po zakończeniu spotkania z autorami książki "Gdzie oni są?" odbędzie się inne ciekawe spotkanie, tym razem z Ryszardem Ćwirlejem, autorem kryminału o dobrych i złych glinach, zatytułowanego "Mocne uderzenie". Książka mówi o precyzyjnie wyznaczonej granicy pomiędzy tym, co moralne, a tym, co dalekie od świętości, o świecie w kolorach czerni i bieli (i to nie tylko ze względu na czas wydarzeń - schyłek PRL-u). Powieść mocno wpisuje się w literacką konwencję gatunku, zachwyca kolorytem historycznym i festiwalowym klimatem Jarocina.

O godzinie 16:00 w Spichlerzu Polskiego Rocka odbędzie się natomiast sotkanie z dr. Bogusławem Traczem, autorem publikacji "Hippiesi, kudłacze, chwasty. Hipisi w Polsce w latach 1967-1975", która została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Spotkanie poprowadzi Jacek Kosiak, dziennikarz Radia Merkury. Dr Bogusław Tracz opowie o ruchu hipisowskim, który został uznany za "zjawisko o potencjalnych warunkach kryminogennych" (). "Od początku byli przedmiotem zainteresowania instytucji represyjnych państwa komunistycznego, przede wszystkim Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa".

Sobotnie spotkania autorskie w Spichlerzu Polskiego Rocka zwieńczy rozmowa "Bez pokory o Farben Lehre" z Wojciechem Wojdą, Kamilem Wicikiem i Leszkiem Gnoińskim. Jaki jest zespół Farben Lehre i jego lider Wojciech Wojda? Niepokorny, zadziorny, uparty, konsekwentny i niezależny. Historia zespołu wiedzie od prób w garażu przy trzydziestostopniowym mrozie, wyrzucania z kolejnych sal prób oraz niechęci środowiska i mediów, poprzez zwycięstwo na festiwalu w Jarocinie, aż po spektakularny występ podczas Przystanku Woodstock dla kilkusettysięcznej publiczności. Podczas spotkania publiczność będzie miała szansę posłuchać fascynującej rozmowy o polskiej scenie muzycznej i jej kulisach.

O godzinie 20:00 zespół Farben Lehre zagra w Spichlerzu koncert powiązany z wydaniem biografii zespołu, zatytułowanej "Bez pokory". Zespół zaprezentuje przekrojowy repertuar, jednak w przeważającej większości oparty na kompozycjach z ostatnich kilku płyt studyjnych. Można być pewnym, że klimatu, energii oraz sentymentalnych momentów czy nawiązań do przeszłości na nim nie zabraknie.

A na koniec...

W niedzielne południe, tuż po zakończeniu Mszy św. za zmarłych muzyków, w siedzibie lokalnego kościoła odbędzie się spotkanie z Andrzejem Sową, autorem książki "Ocalony. Ćpun w kościele". Na początku lat 90. wraz ze swoim zespołem Maria Nefeli Andrzej Sowa wygrał na festiwalu w Jarocinie nagrodę publiczności. Przez jedenaście lat zmagał się z uzależnieniem od narkotyków. Wszystko, co się wydarzyło w tym czasie postanowił opisać w książce. Na spotkaniu będzie można zakupić książki autora.

O godzinie 15:00 w Spichlerzu Polskiego Rocka odbędzie się natomiast spotkanie autorskie z Grzegorzem K. Witkowskim, autorem publikacji "Grunt to bunt", która zyskała miano "biblii" jarocińskiego festiwalu. Jest to pierwsze tak obszerne wydawnictwo dotyczące legendarnego polskiego festiwalu rockowego. Materiał zbierany był podczas pracy przy portalu www.Jarocin-Festiwal.com oraz przy okazji wywiadów dla miesięcznika Tylko Rock i Teraz Rock. Ponad trzysta osób opowiedziało autorowi o swoich przeżyciach.

Po spotkaniu z Grzegorzem K. Witkowskim we wnętrzu Spichlerza odbędą się koncerty De Łindows, katowickiego zespołu grającego punk rocka oraz formacji Mandat, jaworznickiego zespołu grającego mieszankę ska, punk i reggae.

Organizatorami wszystkich wydarzeń kulturalnych towarzyszących festiwalowi będą: Muzeum Regionalne w Jarocinie, Spichlerz Polskiego Rocka oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.

Więcej o: