Zanurz się w sztuce, oddychaj i patrz. Peszek, Frycz, Maleńczuk - startuje festiwal Miasto Gwiazd

Jan Peszek w monodramie Bogusława Schaeffera, Jan Frycz, Robert Gonera, Redbad Klynstra i Magda Czerwińska na wielkim ekranie, Anna Serafińska w intymnym recitalu i Maleńczuk - to wierzchołek góry lodowej, czyli VII edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie.

Festiwal rusza 10 września w warszawskiej galerii Studio, a później przenosi się do pofabrycznych hal na Bielniku - dawniej centralnego miejsca przemysłu zachodniej części Mazowsza, dziś - zjawiskowych postindustrialnych przestrzeni dla ludzi i sztuki. Oprócz obowiązkowych wystaw - do tej pory festiwal zbudował ich 35 tys. m2!!! - koncerty, filmy, performance, warsztaty (m.in. warsztat aktorski Mariusz Jakusa), mądra i bezpieczna przestrzeń dla dzieci i dużo chilloutu na zbudowanej specjalnie na tę okazję "plaży na Bielniku".

Zanurz się w sztuce, oddychaj i patrz

Żyrardów to przystanek w pół drogi między Warszawą a Łodzią. Powstał na początku XIX wieku, kiedy to z warszawskiego Marymontu przeniesiono tam fabrykę wyrobów lnianych, zmodernizowaną na zlecenie Królestwa Polskiego przez znakomitego inżyniera Filipa de Girarda. Miasto z czerwonej cegły, schludnie zaprojektowane, spontanicznie zamieszkane przez napływową ludność, która do Żyrardowa ciągnęła jak do przemysłowej ziemi obiecanej. Dziś to przyjazna przestrzeń do zamieszkania, którą szef Miasta Gwiazd, profesor i artysta malarz Artur Krajewski, obudził do sztuki.

 

Łatwo tu dotrzeć - już w 1845 roku przez Żyrardów przebiegała kolej parowa na trasie Warszawa - Wiedeń. A na miejscu można zanurzyć się w sztuce, odpocząć, porozmawiać, popatrzeć, potańczyć i pooddychać. Wstęp z założenia - wolny. Zapraszamy.

VII Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie, 12-19 września 2015

Więcej informacji: www.miastogwiazd.pl . Program imprezy znajdziecie TUTAJ >>

Więcej o: