Cieszanów Rock Festiwal się rozpędza. Znamy pierwszą zagraniczną gwiazdę: Misfits!

Amerykańscy mistrzowie horror punka, rodzimi klasycy światowego metalu, kultowa płyta z muzyką z filmu na żywo - rockowy festiwal w Cieszanowie z roku na rok rozkręca się coraz bardziej.

Choć za oknem jeszcze środek zimy, letni kalendarz festiwalowy zapełnia się coraz bardziej. Coraz większymi literami wpisuje się doń młoda, ale rozwijająca się błyskawicznie impreza: Cieszanów Rock Festiwal. Organizatorzy właśnie ogłosili spory zestaw gwiazd, które wystąpią na jego tegorocznej edycji. To zespoły: Misfits i Vader oraz Tymon Tymański i muzycy, którzy pod jego wodzą wykonają na żywo materiał z płyty do filmu "Wesele". Już wcześniej było wiadomo, że na imprezie kilka swoich wcieleń przedstawi Kazik Staszewski. Wygląda na to, że organizatorzy budują prawdziwy skład marzeń dla miłośników rocka z lekko alternatywnym nastawieniem.

Punk i horror

Misfits to prawdziwa legenda. Zespół, na którym wzorowało się niezliczone grono wielkich muzyków - do inspiracji jego twórczością bardzo chętnie przyznają się, a wręcz - chwalą, nawet członkowie grupy Metallica. Zespół, który stworzył osobny gatunek muzyczny i całą związaną z nim oprawę wizualną. Zespół, którego logo jest chyba najczęściej wykorzystywanym motywem graficznym, związanym z muzyką - pod tym względem ze słynną, wszechobecną czaszką równać się może tylko grafika z okładki płyty "Unknown Pleasures" Joy Division.

Zespół powstał na fali rodzącego się na całym świecie punk rocka, w 1977 roku, w miejscowości Lodi w stanie New Jersey. Jego założycielem był Glenn Danzig, a skład w pierwszych miesiącach działalności zmieniał się nieustannie. W gronie przewijających się przez grupę muzyków bardzo szybko wyróżnił się basista Jerry Only, który został wkrótce najważniejszym współpracownikiem Danziga, a po jego odejściu z zespołu, liderem grupy i jedynym stałym członkiem, występującym w Misfits do dziś.

Grupa zadebiutowała dwiema płytami nagranymi jeszcze z Danzigiem: "Walk Among Us" z 1982 roku i o rok młodszym materiałem pod tytułem "Earth A.D. / Wolfs Blood". To dziś tak klasyczne pozycje, że praktycznie każda z piosenek, które się na nich znalazły, doczekała się co najmniej kilku coverów, wykonywanych przez formacje punkowe, metalowe czy rockowe. Po odejściu Danziga w 1983 roku, zespół w zasadzie zaprzestał działalności na kilka lat, żeby powrócić w drugiej połowie następnej dekady i z powodzeniem funkcjonować do dziś. Grupa co prawda nieustannie zmienia skład, ale nadal nagrywa premierowe płyty i gra trasy koncertowej - kilka lat temu dała np. gorąco przyjęty koncert na festiwalu w Jarocinie.

 

Choć muzycznie grupie zawsze było blisko do klasycznego punk rocka, jednak od zawsze wyróżniała się spośród całej masy formacji poruszających się w obrębie tego gatunku. Zawdzięcza to przede wszystkim fascynacji swoich założycieli filmowymi horrorami. Z połączenia miłości do głośnego, dynamicznego grania oraz filmów z wampirami i innymi potworami w rolach głównych, muzycy stworzyli niezwykłą hybrydę: horror punk. Pozostają jej wierni do dziś, śpiewając piosenki z tekstami rodem z klasycznych filmów tego gatunku i występując na scenie w iście horrorowych kostiumach i makijażu.

Kazik, Peter i Tymon

Z punktu widzenia wielbicieli polskiego rocka, pierwsze informacje o programie festiwalu w Cieszanowie brzmią lepiej niż obiecująco. Oto na festiwalowej scenie staną trzy ważne postacie rodzimej sceny, które na dodatek zagrają dość specjalne koncerty.

Najbardziej ucieszą się z pewnością wielbiciele Kazika Staszewskiego, który na festiwalu wystąpi aż trzykrotnie. Ten pomysł staje się już zresztą tradycją tej imprezy. Co roku któryś z artystów ma w Cieszanowie taki specyficzny koncertowy "benefis". Staszewski w ramach przedsięwzięcia "3xKazik" wystąpi jako Kazik Na Żywo - będzie to jedyny koncert tej formacji w 2016 roku, w składzie zespołu Kult przedstawi materiał z obu płyt z piosenkami swojego ojca, czyli "Tata Kazika" i "Tata 2". Trzecią prezentacją będzie występ z Kwartetem ProForma, z którym Staszewski współpracuje od jakiegoś czasu.

 

Nietypowa będzie też wizyta w Cieszanowie Tymona Tymańskiego. Pojawi się tam w podwójnej roli. Jako muzyk zagra na żywo materiał z niemal kultowej już dziś płyty z muzyką do filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wesele". Uznawana za swego rodzaju dalszy ciąg czy dopełnienie albumu Kur "P.O.L.O.V.I.R.U.S.", podobnie jak on była przeglądem kilku konwencji polskiej muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem tych co bardziej kiczowatych. Tymon będzie w Cieszanowie także konferansjerem - przez trzy dni będzie zapowiadał kolejne festiwalowe koncerty.

Fanów metalu ucieszy z pewnością wiadomość, że na imprezie wystąpi zespół Vader, żywa legenda polskiego metalu, zespół, który kilkanaście lat temu przetarł światowe szlaki dla innych polskich zespołów. Co ważne - występ w Cieszanowie będzie jedną z pierwszych okazji, żeby usłyszeć na żywo materiał z nowej płyty grupy.

Cieszanów Rock Festiwal odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia w Cieszanowie. Karnet na cały festiwal kosztuje 110 zł, miejsce na polu namiotowym - 30 zł

Więcej o: