Co obejrzeć na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity? Najlepsze filmy dokumentalne w 5 miastach w Polsce

Podczas tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity pokazanych zostanie 160 filmów dokumentalnych, które oferują to, co w kinie najważniejsze - emocje.

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. Podczas 15. edycji organizatorzy zapraszają w podróż dookoła świata i do wnętrza nas samych. Tegoroczne hasło festiwalu to "ODERWIJ SIĘ!" - od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne. Festiwal będzie odbywał się równolegle w pięciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy. Pokazanych zostanie 160 filmów non-fiction.

Filmowe hity Festiwalu

Podczas 15. edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity pokazane zostaną najnowsze dzieła kina dokumentalnego, m.in. nominowane do Oscara "Twarze, plaże" ("Faces Places") Agnès Vardy, laureatki honorowego Oscara, i JR-a, francuskiego artysty i fotografa, autora niezwykłych murali tworzonych ze zdjęć. "Twarze, plaże" to portret mieszkańców francuskich peryferii. Będzie można zobaczyć również "Wędrówki ludów" ("Human flow") Ai Weiweia, jedno z najbardziej znanych współczesnych chińskich artystów. To film o dzisiejszych migracjach, nakręcony w trakcie jednego roku w 23 krajach. Pokazany zostanie również film Leonarda Retela Helmricha o życiu syryjskich uchodźców w obozie dla pracowników sezonowych w Libanie - "Bez przerwy" ("The long season"). Co jeszcze będzie można zobaczyć podczas 15. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity?

"Geneza 2.0" ("Genesis 2.0) Christiana Freia i Maxima Arbugaeva to produkcja nagrodzona na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance - o łowcach kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii i eksperymentach genetycznych mających przywrócić to zwierzę do życia.

 

"Pokolenie pieniądza" ("Generation Wealth") Lauren Greenfield to opowieść o rosnącej obsesji wokół bogactwa. Za tą błyszcząca i czarującą fasadą czai się jednak wszechogarniająca pustka – człowiek jest tylko tym, co posiada. Film pojawia się w epoce, gdy społeczna nierówność osiąga swoje apogeum, a prezydent USA jest uosobieniem narcyzmu, próżności i bogactwa.

"Po drugiej stronie drzwi" ("The other side of everything") Mili Turajlic to dokumentacja rozmów o historii Serbii. To obraz politycznych i społecznych zmian - od komunizmu poprzez rządy Miloševića i odradzający się dziś nacjonalizm.

Sztuka, kultura i natura

W programie Festiwalu znajdziemy również opowieści o artystycznym i intymnym życiu światowej sławy twórczyń i twórców. Sophie Fiennes w "Grace Jones" ("Grace Jones: Bloodlight and Bami") przedstawia portret tytułowej ikony popkultury lat 70. i 80., piosenkarki, aktorki, modelki, symbolu oryginalnego stylu, wyrafinowanego smaku oraz Nowego Jorku. Z klei film "Westwood: punkówa, ikona, aktywistka" ("Westwood: Punk, Icon, Activist") Lorny Tucker przybliża inną fascynującą postać: angielską projektantkę mody, która od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych stylizacji naszych czasów - damę Vivienne Westwood.

 

"MATANGI/MAYA/M.I.A." ("MATANGI/MAYA/M.I.A.") w reżyserii Steve'a Loveridge'a to zbudowany z archiwalnych zdjęć unikalny, intymny portret naczelnej buntowniczki branży muzycznej: M.I.A. Film ukazuje w jaki sposób wykorzystuje ona muzykę pop jako narzędzie polityczne i dlaczego tak bardzo zależy jej na byciu polityczną i społeczną outsiderką. W powstającym kilka lat filmie "Lubow - miłość po rosyjsku" ("Lyubov - Love in Russia") Swietłana Aleksiejewicz, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, zadaje pytanie o to, co znaczy miłość. W "Śniąc o Murakamim" ("Dreaming Murakami") Nitesh Anjaan przedstawia świat Harukiego Murakamiego, jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie, oczami duńskiej tłumaczki jego książek - Mette holm.

W czasie Festiwalu będzie można również zobaczyć filmy o tajemnicach świata natury. "Człowiek delfin" ("Dolphin Man") Lefterisa Charitosa opowie o Jacquesie Mayolu, najpopularniejszym nurku w historii, wielokrotnym rekordziście świata w nurkowaniu głębinowym, którego życie stało się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona "Wielki błękit". Film będzie pokazywany również w technologii VR. W "Stając się zwierzęciem" ("Becoming Animal") Peter Mettler i Emma Davie pokazują ulotny stan, gdy ludzie i zwierzęta spotykają się w poczuciu jedności i braku agresji.

Mistrzowie - Barbet Schroeder i Mads Brügger

Zaprezentowane zostaną filmy nominowanego do Oscara Barbeta Schroedera. Jego najnowszy film "Wielebny W." ("The Venerable W.") portretuje mnicha z Birmy, znanego jak Wielebny Wirathu, który rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści. Jest to ostatnia część filmowej trylogii zła, która w całości zostanie przedstawiona na festiwalu. Składają się na nią filmy: "Adwokat terroru" ("Terror's Advocate") i "Generał Idi Amin Dada: Autoportret" ("General Idi Amin Dada: A Self-Portrait").

 

W czasie Festiwalu będzie też można zobaczyć filmy Madsa Brüggera, badającego granice prowokacji dziennikarskiej. Pokazany zostanie jego najnowszy film: "Wielka europejska zagadka papierosów" ("The great European Cigarette mystery") i wcześniejsze filmy - "Ambasador" ("The Ambassador") i "Idioci w Korei" ("Red Chapel").

Polskie akcenty

Jak co roku będzie można również zobaczyć najnowsze, najciekawsze filmy polskich twórców. W programie: "Książę i dybuk" ("The Prince and the Dybbuk") Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy film dokumentalny w sekcji Venice Classics. To filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego "Dybuka" a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Pokazany zostanie też nagrodzony na Festiwalu IDFA film "Call me tony" Klaudiusza Chrostowskiego a także "Szukając Jezusa" ("Looking for Jesus"), najnowszy projekt Katarzyny Kozyry.

 

15. Festiwal Millennium Docs Against Gravity:

 - Warszawa, 11-20 maja, Kinoteka, Luna, Iluzion

 - Wrocław, 11-20 maja, Dolnośląskie Centrum Filmowe

 - Gdynia, 16-25 maja, Gdyńskie Centrum Filmowe

 - Lublin, 13-21 maja, Centrum Spotkania Kultur

 - Bydgoszcz, 19-26 maja, Kino Orzeł

Sprzedaż biletów w każdym z kin festiwalowych rusza 27 kwietnia. Opisy WSZYSTKICH filmów prezentowanych na Festiwalu znajdziecie TUTAJ > > >

Szczegóły na stronie Docsag.pl

Więcej o: