Rusza 15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. To o wiele więcej niż same filmy

Rusza 15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Najlepsze filmy dokumentalne z całego świata będzie można zobaczyć w tym roku w pięciu miastach w Polsce. Ale festiwal to nie tylko filmy. To o wiele więcej.

Filmy dokumentalne to główny punkt programu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Ale filmy to nie wszystko. W czasie Festiwalu odbędą się dziesiątki imprez towarzyszących, spotkań z twórcami, koncertów i wydarzeń kulturalnych. Oto specjalny przewodnik, który podpowie wam co wydarzy się w którym mieście. W stolicy będzie się działo najwięcej, dlatego od Warszawy zaczniemy. Ale znajdziecie też tutaj imprezy z pozostałych miast, które dołączyły do festiwalu.

15. Festiwal Millennium Docs Against Gravity

W tym roku Festiwal zagości w stolicy, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie. Widzowie będą mogli obejrzeć 160 filmów, po których będą odbywały się rozmowy, spotkania z twórcami i debaty. 13 filmów zostanie pokazanych w technologii Virtual Reality. Organizatorzy zapraszają również na koncerty powiązane z filmami i specjalne warsztaty, np. fotograficzne.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity - Warszawa

W Warszawie odbędzie się najwięcej wydarzeń związanych z Festiwalem. Trzy kina pokażą festiwalowe filmy: Kinoteka, Luna i Iluzjon. Ceny biletów wynoszą maksymalnie 17 złotych za seans. Wyjątkiem są bilety na wydarzenia specjalne, które kosztują 25 zł za bilet:

 • Gala otwarcia wraz z pokazem "Filmu o niczym" ("In Praise of Nothing", reż. Boris Mitic), która odbędzie się 10 maja
 • Specjalne pokazy filmu "MATANGI / MAYA / M.I.A." w reżyserii Steve’a Loveridge’a, którym towarzyszyć będą spotkania z gwiazdą M.I.A. (piątek 11 maja, godz. 19, Kino Luna i sobota 12 maja, godz. 20.30, Kinoteka)
 • Gala wręczenia nagród i pokaz filmu "Grace Jones" ("Grace Jones – Bloodlight and Bami", reż. Sophie Fiennes), która odbędzie się w piątek 18 maja, o godz. 20 w Teatrze Studio

Bilety można kupić bezpośrednio w każdym kinie lub za pośrednictwem strony Docsag.pl.

 

Festiwal w Warszawie trwa od 11 do 20 maja. W tym czasie, prócz pokazów wszystkich filmów dokumentalnych, organizatorzy zapraszają na filmy z cyklu Oki Doki. Oki Doki to sekcja filmów adresowanych szczególnie do dzieci. To także całoroczny projekt Akademii Dokumentalnej. W programie Akademii Dokumentalnej znajdują się filmy dla dzieci, młodzieży, studentów, nauczycieli oraz seniorów.

Millennium Docs Against Gravity to również koncerty. W tym roku w Warszawie zagrają:

 • The Tiger Lillies - 10 maja o godzinie 22:00 w Cafe Kulturalna (wejście tylko za okazaniem biletu na pokaz "Filmu o niczym" w ramach Gali otwarcia
 • Paulina Przybysz i Katarzyna Nosowska, z supportem Żelaznych Wagin - 11 maja o godzinie 20.30 na Placu Defilad - wstęp wolny. Koncert jest zorganizowany z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet - jednocześnie wydarzenie otworzy oficjalnie festiwal filmowy i sezon wydarzeń kulturalnych na Placu Defilad.
 • Yoshtoyoshto - 12 maja o godzinie 20:30 w kinie Iluzjon - magnetyzujący show złożony z miksowanego na żywo obrazu, muzyki i opowiadanej ze sceny historii. Bilety na to wydarzenie dostępne są TUTAJ > > >
 • DJ/VR set Franza Treichlera i Petera Mettlera - 12 maja o godzinie 23:30 w barStudio, wstęp wolny
 • Projekt Tutaj - 16 maja w kinie Iluzjon (sala Stolica), po pokazie filmu "Pradawny Las" - bilet na seans na godzinę 20:00 jest zarazem biletem na koncert
 • Impreza Mistrzów - 18 maja o godzinie 22:00 w Cafe Kulturalna i barStudio, wstęp wolny
 • Sopot 68 - 19 maja o godzinie 22:00 w Cafe Kulturalna, po premierze filmu "Okupacja 1968" - wstęp wolny

W Warszawie odbędą się również różnorakie warsztaty.

 • warsztat ekologiczny z edukatorem z WWF - Przyroda to ja - 20 maja o godzinie 11:00 w kinie Iluzjon, dla dzieci od lat 8, rodziców i opiekunów, po filmie "Rozmawiam z naturą"
 • maraton wpisywania do Wikipedii haseł o obrończyniach praw kobiet - 20 maja o godzinie 12 w Kinotece i bar/Studio - więcej o warsztacie współtworzonym z Amnesty International Polska przeczytacie TUTAJ > > >
 • warsztat architektoniczny: Czytanie miasta - 19 maja o godzinie 14:00 w Kinotece i na Placu Defilad
 • warsztat hafciarski: Odhaftuj się! Opór kobiet - 13 maja o godzinie 12:00 w Kinotece i na Placu Defilad - po filmie o poetce z Arabii Saudyjskiej ("Poetka z Arabii"), która w swojej poezji krytykuje patriarchat i ekstremizmy, odbędzie się warsztat kolektywnego haftowania, podczas którego powstaną haftowane chusty „rezerwistek” (inspirowane chustami wojskowej rezerwy), odmawiających udziału w patriarchalnym systemie władzy
 • warsztat z pracy z głosem: Głos, który leczy - 12 maja o godzinie 16:30 w Kinotece - Po filmie "Mantra – wspólne śpiewanie", który przybliża formy medytacji za pomocą mantry i pokazuje, że wibracja dźwiękowa może pomóc wyzwolić nasz umysł i wznieść go ponad materialny wymiar, odbędą się warsztaty pracy z głosem. Głos może ćwiczyć każdy, nie tylko ten, kto chce zawodowo śpiewać.
 

W Warszawie widzowie będą mieli również okazję spotkać się z mistrzami kina dokumentalnego - Madsem Brüggerem, Barbetem Schroederem i Hansem Block. Spotkania i rozmowy odbędą się w następujących dniach:

 • z Madsem Brüggerem - 12 maja o godzinie 15:00 w Kinotece
 • z Barbetem Schroederem - 20 maja o godzinie 18:00 w Kinotece
 • z Hansem Block - 11 maja o godzinie 18:15 w Kinotece

Jeśli zaś z całego festiwalu filmowego najbardziej interesują was same filmy, to koniecznie zajrzyjcie do rozpiski na stronie Docsag.pl. W czytelnej, kalendarzowej formie będziecie mogli zobaczyć, jakie filmy w jakich kinach o jakich godzinach można zobaczyć - a przy okazji od razu kupić bilety przez internet.

Sprawdź, co zobaczyć na polskim festiwalu filmów dokumentalnych? > > >

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity - Wrocław

We Wrocławiu Festiwal będzie trwał od 11 do 20 maja, zaś pokazy filmów i imprezy towarzyszące odbędą się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Kalendarz filmowy znajdziecie naturalnie na stronie Docsag.pl, ale Wrocław zaoferuje o wiele więcej, niż same filmy. Zacznijmy od debat:

 • Aborcja w Polsce. Dokąd zmierzamy? - po filmie "Trzecia opcja" - 17 maja o godzinie 18:00
 • Jak rozmawiać ze skrajną prawicą? - po filmie "Kobiety Złotego Świtu" - 16 maja o godzinie 18:00
 • Montessori - metoda ponadczasowa? - po filmie "Pozwólmy nauczać dzieciom" - 15 maja o godzinie 18:00
 • Architektura XXI wieku. Czego potrzebujemy? - po filmie "Wielka architektura" - 13 maja o godzinie 17:00
 • debata po filmie "Score. Muzyka filmowa" - 12 maja o godzinie 15:00

Debaty odbywają się w języku polskim, wstęp na nie jest bezpłatny, jednak pierwszeństwo wejścia na salę mają osoby, które były na wcześniejszym seansie filmu, do którego debata będzie nawiązywała.

Wrocławska edycja Millennium Docs Against Gravity to również koncerty:

 • Kakofonikt - 13 maja o godzinie 21 w Czuła Jest Noc, wstęp wolny
 • Grand Prix Party - 18 maja o godzinie 23:00 w Czuła Jest Noc, wstęp bezpłatny dla osób, które mają bilet z danego dnia festiwalu, dla pozostałych wstęp 10 zł.
 • Fox in the Box - 20 maja o godzinie 22:00 w Czuła Jest Noc, wstęp bezpłatny dla osób, które mają bilet z danego dnia festiwalu, dla pozostałych wstęp 10 zł
 • DJ Mały Blancik + DJ Pietzschara - 19 maja o godzinie 23:00 w Czuła Jest Noc, wstęp bezpłatny za okazaniem biletu z danego dnia festiwalu, dla pozostałych wstęp 15 zł (przed północą) i 10 zł (po północy)
 • (Co?) Operacja Regime Brigade X Acidtropicalia - 12 maja o godzinie 23:00 w Czuła Jest Noc, wstęp bezpłatny dla osób, które mają bilet z danego dnia festiwalu, dla pozostałych wstęp 10 zł

Warsztaty we Wrocławiu skierowane są głównie do osób, którym bliska jest ekologia, ale również do młodych ludzi - również tych absolutnie najmłodszych i ich rodziców:

 • Akademia dokumentalna Oki Doki: warsztat "Uwolnij emocje" - 13 maja o godzinie 13:00, zapisy docsag.wroclaw@gmail.com - warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 8-12 lat, podczas których młodzi ludzie nauczą się nazywać podstawowe emocje, rozpoznawać i wyrażać w najzdrowszy dla siebie – oraz dla innych – sposób.
 • Warsztat "Ja, zwierzę" - po filmie "Stając się zwierzęciem" - 12 maja o godzinie 18:00, zapisy docsag.wroclaw@gmail.com - podczas warsztatów uczestnicy spróbują zanurzyć się w wiedzy, którą na nowo obdarowuje nas ekopsychologia i wykorzystać ją do wzmacniania więzi, a także zmniejszania obaw związanych z kontaktem z przyrodą.
 • "Zabawy fundamentalne z elementami sensoryki" przed filmem "Dzieciństwo" - 12 maja o godzinie 12:00, zapisy docsag.wroclaw@gmail.com - warsztat dla rodziców z dziećmi w wieku 10-18 miesięcy - warsztaty będą stymulować wszystkie zmysły: dotyk, słuch, węch, wzrok i propriocepcję, czyli czucie głębokie, bowiem stymulowanie każdego z nich we właściwy sposób dobrze wpływa na rozwój małego dziecka.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity - Gdynia

Gdynia, prócz seansów filmów festiwalowych, stawia głównie na debaty po filmach i spotkania z twórcami. Zarówno pokazy filmów jak i debaty i rozmowy będą odbywały się w Gdyńskim Centrum Filmowym:

 • pokaz filmu "Twarze, Plaże" i rozmowa "Artystyczne relacje nie mają wieku" - 22 maja, 12:00
 • pokaz filmu "Szukając Jezusa" i spotkanie z reżyserką filmu - Katarzyną Kozyrą - 22 maja, 20:00
 • rozmowa "Czy metoda Montessori jest odpowiedzią na problemy polskiej szkoły?" - 21 maja, 17:00
 • pokaz filmu "Ojczulek Joe i lew" i debata "Po co nam tu inne kultury?" - 20 maja, 17:00
 • debata "To ludzie mieszkają w mieście. Czy przestrzeń publiczna, w której żyjemy, spełnia nasze potrzeby?" - 19 maja, 20:00
 • rozmowa "3 kroki i 5 minut, żeby pomóc zwierzętom - wstęp do efektywnego altruizmu - 22 maja, 17:30
 • pokaz filmu "Współczesny mężczyzna" i spotkanie z profesor Uniwersytetu SWPS dr hab. Krystyną Drat-Ruszczak - 23 maja, 20:00
 • pokaz filmu "Alain Ducasse - kuchenne wyzwania" i spotkanie z kucharzem Przemysławem Jantą - 23 maja, 17:30
 • pokaz filmu "Silas" i debata "Jak chronić przyrodę nie wychodząc z domu" - 19 maja, 17:00
 • pokaz filmu "Człowiek Delfin" i spotkanie z nurkami: Pawłem Roguskim i Bartoszem Łukasikiem - 18 maja, 20:00

W Gdyni będzie również możliwość uczestniczenia w dwóch warsztatach:

 • tygodniowym warsztacie fotografii humanistycznej - 4 spotkania, dzień pierwszy 19 maja o godzinie 9:00-12:00. Będzie to warsztat, podczas którego uczestnicy poznają sposoby fotografowania człowieka. Budowanie emocjonalnego portretu poprzez spotkanie i dialog. Język obrazu, forma a treść. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólna wystawa w dniu zakończenia festiwalu. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aparatu, oraz podstawowych umiejętności posługiwania się nim. Szczegóły rekrutacji znajdziecie TUTAJ > > >

oraz

 • warsztacie po pokazie filmu "Zielone kłamstwa". 17 maja w godzinach 16:00-20:00 na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można dowiedzieć się, czym są miejskie zapylacze, a także włączyć w proces zazieleniania miasta wykonując bomby nasienne z nasion roślin miododajnych. Odbędzie się również lekcja, na której, zgodnie z ideą „zero waste”, nauczymy się jak w łatwy sposób wykonać funkcjonalny portfel z tetrapaku, czyli kartonu po soku.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity - Lublin

W Lublinie zorganizowane zostaną warsztaty deskorolkowe po filmie "Jutro albo pojutrze" - 18 maja o godzinie 14.30 oraz debata "O potrzebie wiary i bycia indywidualnością" po filmie Katarzyny Kozyry "Szukając Jezusa" - 21 maja o godzinie 19. Obie imprezy odbędą się w Centrum Spotkania Kultur.

To tak naprawdę ostatni moment, żeby zaplanować najbliższy tydzień z festiwalem. Sprzedaż biletów trwa już od końca kwietnia, więc na niektóre wydarzenia i pokazy możecie już nie znaleźć miejsc. Próbujcie jednak - warto!

Wszystkie szczegóły festiwalu znajdziecie na stronie Docsag.pl.

O wszystkich filmach od A do Z przeczytacie TUTAJ > > >

Więcej o: