- Ale czy na pewno jesteście gotowi? Bo ta piosenka jest bardzo energetyczna - zażartowała Hania Rani przed jednym z utworów zespołu Tęskno, tylko ciut mniej delikatnym i wyciszonym niż cała reszta twórczości grupy. Liczna publiczność zgromadzona pod sceną doceniła ten żart, tak jak i cały występ kobiecego duetu, wzmocnionego na hiszpańskich koncertach przez basistę.
Tak zaczęła się tegoroczna barcelońska odsłona projektu Don’t Panic! We’re From Poland, za sprawą którego Instytut Adama Mickiewicza promuje rodzimą muzykę zagranicą.
Tym razem w jego ramach na festiwal Primavera Sound - jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie, nietypową, bo składająca się zarówno z plenerowego festiwalu z wielkimi gwiazdami w składzie, jak i konferencji dla branży muzycznej - pojechała trójka wykonawców. Byli to: kobiecy duet Tęskno, grający łagodne piosenki, zaaranżowane na dwa pianina, jazzowo-transowa formacja Lonker See, która ma w składzie zarówno głośną gitarę, jak i saksofon oraz producentka elektronicznej muzyki tanecznej, występująca pod szyldem We Will Fail.
To bardzo zróżnicowany zestaw, który miał szansę przyciągnąć szeroką publiczność. I tak się właśnie stało: koncerty polskich wykonawczyń i wykonawców oglądało sporo widzów. Przyjęcie w każdym przypadku było bardzo gorące, polskie artystki i artyści z pewnością zyskali sporo fanów zagranicą.
Dziewczęta z Tęskno przywiozły do Hiszpanii kilka nowych pomysłów, uzupełniających ich występ, przetestowany w ostatnim roku wielokrotnie na polskich scenach. Oprócz basisty, który w kilku momentach mocno uzupełniał brzmienie, był to także nowy singel - "Bzdury" można było usłyszeć już na kilku ostatnich polskich koncertach, a w Hiszpanii było wyraźnie widać, że stał się jednym z najmocniejszych punktów scenicznego programu zespołu. Uwagę zwracały też nowe kostiumy przypominające kimona - znakomity dowód na to, że artystki zwracają uwagę także na wizualną oprawę swoich występów.
Trójmiejska formacja Lonker See jest właśnie w europejskiej trasie, festiwalowe występy były więc swego rodzaju dodatkiem do klubowych koncertów w kilku krajach. Zaraz po wizycie w Barcelonie grupa miała w planie regularny koncert w Saragossie. Takie trasy to w przypadku rodzimych wykonawców wciąż duża rzadkość.
Występy We Will Fail prowokowały międzynarodową publiczność do tańca. Oba sety zagrane przez rodzimą producentkę miały porywającą dynamikę i energię. I mieściły się znakomicie w promowanym na barcelońskim festiwalu od kilku lat nurcie kobiecego, feministycznego techno.
Występy rodzimych artystek i artystów na tegorocznej edycji festiwalu Primavera Sound to kolejny sukces programu Don’t Panic! We’re From Poland, prowadzonego od ponad dekady przez Instytut Adama Mickiewicza. Jego celem jest promowanie nowej polskiej muzyki zagranicą. W jego ramach polskie artystki i artyści, ale także przedstawicielki i przedstawiciele rodzimej branży muzycznej oraz dziennikarki i dziennikarze piszący o muzyce, odwiedzają zagraniczne festiwale i konferencje muzyczne, występują dla zagranicznej publiczności, spotykają się z branżą muzyczną z innych krajów. To często początek zagranicznych karier i owocnych kontaktów.
Współpraca Instytutu z barcelońskim festiwalem ma wyjątkowy charakter. Już od dekady polskie artystki i artyści mają szczególne miejsce w programie tej imprezy. Z reguły występują tam dwukrotnie: we wtorek, w wieczór poprzedzający oficjalny początek konferencji i festiwalu w najważniejszym barcelońskim klubie muzycznym, Apolo, odbywa się polski showcase. W czwartek polskie artystki i artyści występują na terenie festiwalu, na scenie przeznaczonej dla młodych talentów.
Ciekawy i nietypowy jest proces selekcji polskich wykonawców, którzy jadą do Barcelony w ramach programu Don’t Panic! We’re From Poland. Promotorki i promotorzy z Instytutu Adama Mickiewicza przygotowują "długą listę" ciekawych nowych twarzy, organizatorki i organizatorzy barcelońskiego festiwalu wybierają z niej te artystki i artystów, którzy najbardziej im się podobają i najbardziej pasują do programu imprezy. Do tej pory w ramach programu w Barcelonie wystąpiły m.in. zespoły: Trupa Trupa, Rebeka, Furia czy RSS Boys. Autorki i autorzy projektu z Instytutu Adama Mickiewicza planują kontynuowanie go w następnych latach.