Premierowe emocje na Dwóch Brzegach

Festiwalowe kino to miejsce, w którym prezentujemy filmy wybrane, wyselekcjonowane, po prostu wyjątkowe. W tym roku nie zabraknie obrazów, które wyświetlone będą po raz pierwszy w Polsce, być może tylko ten jeden jedyny raz. W programie 15. Festiwalu Dwa Brzegi znajduje się rekordowa liczba premier, będzie to aż dziewiętnaście projekcji.

Cała niezwykle popularna i lubiana sekcja Muzyka – moja miłość jest w 100% premierowa, między innymi pokażemy filmy o dwóch wybitnych, wszechstronnie uzdolnionych postaciach, słynnych na cały świat: „Paolo Conte, via con me" – hołd dla włoskiego kompozytora i śpiewającego twórcy tekstów oraz „Aznavour by Charles", filmowy autoportret francuskiego twórcy lirycznych piosenek literackich. Od ubiegłego roku do festiwalowych pokazów dołączyliśmy nową sekcję Ekoświadomość, w niej zaprezentujemy po raz pierwszy film Thomasa Cytrynowicza i Timothy’ego Allena „The Circle – A Mongolian Adventure", z zapierającymi dech w piersiach rozległymi pejzażami i scenami z życia blisko natury i zgodnie z jej rytmem. Jakże to inny świat od tego, który jest naszym udziałem! Równie spektakularne ujęcia zapewnia film „Descent", po które zanurkował w lodowate wody wraz z bohaterką filmu Kiki Bosch reżyser i operator Nays Baghai.

Specyficzne, przewrotne spojrzenie na świat Andersa Thomasa Jensena, znanego m.in. z „Jabłek Adama" i znakomite aktorstwo Madsa Mikkelsena to mocne składowe filmu „Jeźdźcy sprawiedliwości" (Riders of Justice). „Jestem twój" (I Am Your Man) niemieckiej reżyserki Marii Schrader jest odsłoną pytania o nieodległą przyszłość, miejsce i rolę sztucznej inteligencji w naszym społeczeństwie i życiu prywatnym. Odtwórczyni głównej roli Maren Eggert nagrodzona została Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale. Właśnie w Berlinie, w sekcji Panorama zobaczyć można było film Ferita Karahana „Jak brat bratu" (Brother’s Keeper), pokazujący przemożny wpływ edukacji dla formowania przyszłych społeczeństw i „Copilot" w reżyserii Anne Zohry Berrached o miłości ślepej na fakty. Wszystkie te filmy również są naszymi festiwalowymi premierami.

Wspominaliśmy już o filmach „Człowiek, który sprzedał swoją skórę" Kaouther Ben Hani, w którym wybrzmiewa pytanie o granice sztuki i poczucie prawdziwej wolności oraz „Niebo Alicji" (Skies of Lebanon) Chloé Mazlo – dopełnioną animacjami opowieść o raju utraconym.

Miniony rok zainspirował twórców na eksplorację do tej pory dziewiczych dla nich terenów. Niezwykły, charyzmatyczny choreograf Ohad Naharin i twórca języka tanecznego Gaga po raz pierwszy stworzył spektakl na potrzeby medium filmowego, zamieniając przestrzeń sceny na filmowy kadr i reżyserując „Yag – Bascheva Dance Company" (Yag – The Movie). Cieszymy się, że obejrzymy razem tę mocną i ciekawą artystyczną wypowiedź.

15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.