Półmetek BNP Paribas Dwa Brzegi

BNP Paribas Dwa Brzegi jest już na półmetku. W Kazimierzu Dolnym łatwo stracić poczucie czasu, szczególnie jeśli gwiazdy towarzyszą nam przez cały dzień. Zaczynamy oscarową "Idą" z Agatą Kuleszą w roli byłej stalinowskiej prokuratorki, Krwawej Wandy.

W programie projekcji zaplanowaliśmy dziś filmy z różnych stron świata. Ruszajcie z nami w filmową emocjonującą podróż! Do Rzymu i Neapolu zabierze nas reżyser niekonwencjonalnej sagi rodzinnej, rozgrywającej się na przestrzeni kilkudziesięciu lat – „Wszystko zostaje w rodzinie" (reż. Daniele Luchetti). Film stara się odpowiedzieć na pytanie, co dzieli, a co spaja rodzinę w całość. W Kinie Lubelskim wyświetlimy film rozgrywający się w górach we wschodniej Anatoli o odpowiedzialności i sile, drzemiącej w młodym Yusufie. Obraz „Jak brat bratu" (reż. Ferit Karahan) został wyróżniony nagrodą FIPRESCI przez krytyków filmowych w Berlinie, a my pokażemy go po raz pierwszy w Polsce.

Kolejna programowa propozycja to francusko-irański film o ostracyzmie społecznym i poszukiwaniu sprawiedliwości „Ballada o białej krowie" (reż. Maryam Moghadam i Behtash Sanaeeha), który na tegorocznym Berlinale był nominowany do Złotego Niedźwiedzia. W sekcji „Muzyka – moja miłość" pokażemy „Firestarter" (reż. Wayne Blair i Nel Minchin) o jednym z ważniejszych zespołów tańca współczesnego Bangarra: ekspresyjnym, żywiołowym, bazującym na kulturze rdzennych Australijczyków.

Również dziś prezentacje z cyklu Ekoświadomość: „The Circle. Mongolska przygoda" (reż. Thomas Cytrynowicz i Timothy Allen) oraz „Nature is My Homeland" (reż. Marek Gajczak). Na obie projekcje obowiązuje jeden bilet,. Te piękne wizualnie filmy na różny sposób podchodzące do tematyki relacji człowieka z naturą wyświetlimy po sobie, z krótką przerwą na spotkanie online z Thomasem Cytrynowiczem.

Do plenerowego Kina Perła na kazimierskim zamku zapraszamy na projekcję filmu „kRaj" (reż. Maciej Ślesicki, Mateusz Motyka, Filip Hillesland, Veronica Andersson) – czarną komedię, składającą się z sześciu pozornie odrębnych historii, pokazujących polskie przywary w krzywym zwierciadle. Nowością festiwalową są seanse Północ w kinie, a dziś w ramach tego cyklu pokażemy rozgrywający się na polskiej prowincji obraz „Boże Ciało" (reż. Jan Komasa) z brawurową rolą Bartosza Bieleni, nagrodzony Lux Audience Award i nominowany do Oscara.

O 14:00 zapraszamy do Café Bursztynowa. Grażyna Torbicka porozmawia z Janem P. Matuszyńskim, reżyserem filmu „Żeby nie było śladów", nominowanym do konkursu głównego na Festiwalu w Wenecji. Z kolei w oddalonym od Kazimierza o zaledwie 10 min drogi samochodem Mięćmierzu przygotowane przez Darię Żebrowską: Afrykasy — specjały kuchni afrykańskiej. Uczestnicy będą mogli odkryć inspiracje do poszukiwań i podróży, skosztować egzotycznych smaków i otworzyć się na nowe doznania.