Proza na 7. Festiwalu im. Zygmunta Haupta

Joanna Rudniańska, Dorota Kotas, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Agnieszka Jelonek, Maciej Płaza, Mikołaj Grynberg to autorki i autorzy, z którymi będziemy rozmawiać w Gorlicach o ich ostatnich książkach prozatorskich - jest wśród nich zbiór opowiadań, są utwory o charakterze autobiograficznym, są powieści, w tym także powieść kryminalna.

Spotkania z autorami i autorkami prozy rozpoczynamy w środę, 22 września o godz. 17:00 rozmową z JOANNĄ RUDNIAŃSKĄ, której zbiór opowiadań RuRu (Wydawnictwo Nisza) przyniósł ostatnio tytuł laureatki Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii warszawska twórczyni. Dziecięcy bohaterowie tych opowiadań są zmuszeni konfrontować się z niezrozumiałym światem dorosłych, próbując nazywać i splatać go po swojemu. A w tle toczy się wielka historia. Spotkanie poprowadzi Darek Foks.

Również w środę, 22 września o godz. 18:30 zapraszamy na rozmowę Justyny Bargielskiej z DOROTĄ KOTAS, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada za debiutanckie Pustostany. Cukry (Wydawnictwo Cyranka), kolejna książka Doroty Kotas, stanowi w pewnym sensie kontynuację pierwszej, być może z powodu autobiograficznego charakteru. Autorka z uważnością odkrywa przed czytelnikami wyzwania, na które napotyka „ja" konfrontujące się z otoczeniem, osoba próbująca nakreślić granicę między sobą, a miejscem urodzenia, której własna tożsamość jest sprowadzana, redukowana do inności.

Pierwszy dzień Festiwalu zwieńczy spotkanie z ANDRZEJEM STASIUKIEM (środa, 22 września, godz. 20:00). O długo wyczekiwanej nowej powieści porozmawia z autorem Darek Foks. Przewóz (Wydawnictwo Czarne) to rzecz o przekraczaniu, znoszeniu granic geograficznych, naturalnych i moralnych. Ta wielowątkowa wojenna opowieść ma swój początek w świecie rozłamanym na pół — przez historię, podzielonym na dwoje rzeką, po której kursuje wiejski przewoźnik.

Z kolei wojna, której wcale nie było, pojawi się jako motyw kolejnego dnia — w czwartek, 23 września o godz. 15:30 podczas spotkania Darka Foksa z ZIEMOWITEM SZCZERKIEM, autorem powieści kryminalnej Cham z kulą w głowie (Wydawnictwo Znak). Co by było, gdyby Warszawa nigdy nie została zniszczona? Czy Polska byłaby zupełnie innym krajem, czy może znowu trafilibyśmy w to samo miejsce, na identyczne, a może nawet bardziej dramatyczne konflikty? Te i inne pytania możemy zadawać sobie poprzez historię detektywa ścigającego warszawskich zbrodniarzy.

W czwartek, 23 września o godz. 20:00 zapraszamy również na rozmowę z AGNIESZKĄ JELONEK, nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia za powieść Koniec świata, umyj okna (Wydawnictwo Cyranka). W życiu głównej bohaterki niby wszystko się zgadza, a mimo to, wszystko się w nim rozpada. Lęk, jaki odczuwa, paraliżuje i pochłania, staje się też impulsem do dostrzeżenia tego, co wcześniej ukrywało się przed jej wzrokiem. Spotkanie poprowadzi Zofia Król.

Do spotkań z prozaikami powrócimy w niedzielę, 26 września — o godz. 14:00 rozmowa Pauliny Małochleb z MACIEJEM PŁAZĄ, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fundacji im. Kościelskich za debiutanckiego Skorunia. Autor wraca do Gorlic, by tym razem przedstawić widzom swoją trzecią powieść, Golem (Wydawnictwo W.A.B.), zapisaną w idiomie archaicznego języka. Motywy kabalistyczne i mesjanistyczne wplatają się tutaj w realistyczny portret żydowskiej kultury. Do miasteczka na Podolu przybywa obcy — jest święty, czy przeklęty?

Kolejnym autorem, z którym po raz drugi spotkamy się w Gorlicach, będzie MIKOŁAJ GRYNBERG. Na spotkanie zapraszamy w niedzielę, 26 września o godz. 17:00, poprowadzi je również Paulina Małochleb. Poufne (Wydawnictwo Czarne) to druga proza w dorobku fotografa i pisarza, od lat zajmującego się historią polskich Żydów. Tym razem autor proponuje czytelnikom osobistą prozę o powojennych losach żydowskiej rodziny naznaczonej Holocaustem. Przeszłość jest trudnym dziedzictwem, ale może też wyzwalać oczyszczający śmiech.

7. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w terminie 22–26 września 2021 r. Na spotkania zapraszamy do Gorlickiego Centrum Kultury (ul. Michalusa 4). Osobom, które nie będą mogły przyjechać do Gorlic, polecamy transmisje live — będą one dostępne na festiwalowym Facebooku i YouTubie. Program wydarzeń: WWW.FESTIWALHAUPTA.PL/PROGRAM-2021.