Projekt Dilmah: pierwszy męski głos. Czas na testosteron

Projekt Dilmah to muzyczna interpretacja cyklu natury rozpisana na cztery akty. Każda z odsłon projektu to opowieść o jednej z czterech pór roku. Po teledyskach "Lato 1996" grupy Mikromusic i "Na wróble" Meli Koteluk, przyszedł czas na pierwszy męski głos w ramach cyklu - Skubasa. Jego utwór "Brzask" to trzecia część projektu Dilmah i jednocześnie pierwszy singiel promujący nową płytę artysty.

Projekt Dilmah, w którym bierzesz udział, to dość nietypowe przedsięwzięcie. Dotychczas uczestniczyli w nim Mikromusic i Mela Koteluk. Skąd wziął się tam Skubas?

Być może Dilmah chciała poszerzyć współpracę o kogoś z testosteronem? Być może Skubas ma w sobie pierwiastek kobiecy pozwalający dołączyć to tego grona. Grona artystów kompletnych, uznanych, ceniących sobie przestrzeń w muzyce.

Jak wyglądał Twój wpływ na kształt artystyczny zimowej odsłony projektu?

W przypadku zimowej odsłony ''Brzasku'' dałem wolną rękę Basi Adamczyk, autorce  słów do m.in. ''Nie mam dla ciebie miłości'' i scenariusza do tegoż utworu. To właśnie ona wraz z Maciejem Sobierajem wyreżyserowała ten klip.

Wiemy, że w klipie do utworu "Brzask", który stanowi zimową odsłonę projektu Dilmah, występuje ważna dla Ciebie osoba. Możesz zdradzić o kogo chodzi?

Mogę tylko powiedzieć, że w pewien sposób jest to bliska dla mnie historia.

Wspinaczka "Brzasku" na coraz to wyższe miejsca trójkowej listy przebojów chyba nieźle oddaje tempo rozwoju Twojej kariery. Udaje się jakoś znaleźć czas na relaks i wyciszenie?

Faktycznie, sporo się ostatnio dzieje - pierwszy singiel z płyty, czyli "Nie mam dla ciebie miłośći" dotarł do 1. miejsca na liście w Trójce, co dało mi dużego kopa do dalszego działania. Może dlatego, że do radia mam mega sentyment, bo na stacjach radiowych takich jak Trójka, czy Radio Centrum w Lublinie się wychowałem. Po cichu liczę na to, że "Brzask" powtórzy ten sukces, nie może być inaczej.

Czy to w ogóle możliwe - połączyć "busowo-klubowo-koncertowe" życie w trasie z rozsądnym odżywianiem, zdrowym snem i życiem "w rytmie natury"?

Nie będę ściemniał - koncertowe życie nie ma za wiele wspólnego ze spokojnym życie "w rytmie natury". Ale to nie znaczy, że poza koncertami nie lubię wybrać się w ciche, zielone miejsce. W ostatnie wakacje mieliśmy nawet pomysł z zespołem, żeby pojeździć po Polsce i zarejestrować utwory z albumu w różnych ciekawych miejscach - w lesie, w opuszczonej leśniczówce itp. Może jeszcze kiedyś do tego wrócimy... Taki kontakt muzyki z naturą mógłby przynieść ciekawe efekty. "W rytmie natury" najchętniej spędzam wakacje, jeśli już mam na nie czas - na przykład Bieszczady są idealnym miejscem na zresetowanie i odpoczynek od koncertów i życia w busie.

DilmahDilmah Materiały partnera Materiały partnera

Skoro już mowa o Dilmah, musi paść pytanie o Twoje preferencje drinkowe. Pijesz dużo herbaty?

Najwięcej herbaty piję chyba zimą i zazwyczaj jest to zielona herbata. Chociaż jej letnia wersja - z lodem - jest idealna na upalne dni.  Polecam wszystkim!

Na okładce "Wilczegołyka" oraz w klipie "Linoskoczek" pojawia się bokser, w klipie "Nie mam dla ciebie miłości" występuje biały kudłaty mieszaniec. W "Brzasku" z kolei piękny malamut i Twój "osobisty pies" - Bajka. To przypadek, czy jesteś tzw. dog person?

To nie jest przypadek, bo uwielbiam psy. Bajkę mogę spokojnie nazwać członkiem mojej rodziny. Znalazłem ją porzuconą na stacji benzynowej jak jeździliśmy w trasie między koncertami i od razu wziąłem ją ze sobą. Psy są w ogóle niesamowite, bo nie mają nic z ludzkiego charakteru i nie są w ogóle pamiętliwe. Kiedyś miałem takiego boksera jak na okładce "Wilczegołyka" i miałem do niego duży sentyment, dlatego chciałem, żeby znalazł się na okładce.

Wracając do okładek. Zarówno cover Twojej debiutanckiej, jak i najnowszej płyty, to genialne ilustracje autorstwa Sainera, który zaprojektował też jedną z okładek Envee'ego. Możemy spodziewać się konsekwentnej, wieloletniej współpracy z jednym artystą?

Przemek robi świetną robotę i kiedy zobaczyłem pierwszy raz jego prace, od razu wiedziałem, że chcę z nim współpracować na stałe przy moich płytach. To jest bez dwóch zdań grafika na światowym poziomie. Mam nadzieję, że kolejne moje projekty też będą powstawać przy współpracy z Przemkiem.

Gitarowe czy głosowe - które struny dają możliwość lepszego wyrażenia emocji?

Muzyka jest bardzo dobra do przekazywania emocji, ale nie sama muzyka - przecież najważniejsza w tym wszystkim jest i tak treść. I dlatego na swojej drugiej płycie zdecydowałem się śpiewać wyłącznie po polsku, żeby jeszcze bardziej podkręcić przekaz.

Jakie są Twoje artystyczne plany na 2015?

Na pewno kontynuacja trasy koncertowej promującej "Brzask" i praca nad nowym materiałem. Nie wykluczam też rozpoczęcie zupełnie nowego projektu, ale to jeszcze dalekie plany.