Zwierzoduchy i magia. Poznajcie książkę dla dzieci, którą chętnie przeczytają i dorośli

Co wydarzy się, gdy zbierzemy najlepszych współczesnych pisarzy, tworzących rewelacyjne książki dla dzieci i młodzieży i poprosimy ich o wykreowanie krainy, w której kolejni młodzi bohaterowie spróbują odpowiedzieć sobie na ważne pytania przeżywając przygody, tocząc bitwy i podróżując przez magiczny świat? Odpowiedź na to pytanie daje nam seria "Spirit Animals", której czwarta część - "Ogień i lód" - właśnie trafiła w ręce czytelników. Seria to, dodajmy, wyjątkowa, wychodząca poza klasyczne ramy i pobudzająca wyobraźnię młodego czytelnika.

Wszyscy pamiętamy magiczną szafę, przez którą wchodziło się do Narni. Tam czwórka bohaterów książek C.S. Lewisa przeżywała magiczne przygody wraz z czytelnikiem, coraz mocniej wchłanianym przez świat wyobraźni. Wielu mówi, że to ostatnia taka książka dla dzieci i nic nie jest w stanie jej zastąpić. Czy jednak?

Tajemnicza Erdas to kraina harmonii, w której żyje czwórka naszych bohaterów. Abeke, Meilin, Conor i Rollan posiadają wyjątkowe zdolności. Potrafią nawiązać unikalną więź ze zwierzętami, a raczej zwierzoduchami - magicznymi istotami połączonymi z bohaterami nicią przeznaczenia.

Niestety, jak to w magicznym świecie bywa, poza siłami dobra zawsze stoi też zło. Zło, które zagraża cudownej harmonii i gotowe jest zniszczyć krainę Erdas. Ocalenie krainy przed zagładą staje się najważniejszym zadaniem bohaterów i ich zwierzoduchów. Czytelnik będzie towarzyszył im w podróży przez magiczny świat. Tym razem jednak może się zaangażować w jego ratowanie i przyczynić do zwycięstwa.

Najlepsze wzorce i krok w nowoczesność

Jak to możliwe? Choć seria "Spirit Animals" sięga po najlepsze klasyczne wzorce, pomysłodawcy pamiętają, że XXI wiek ma swoje wymagania. Serię znakomitych powieści uzupełnia gra, dzięki której czytelnik może znaleźć się w krainie Erdas i przyczynić się do walki ze złem. Gra zyskała nie tylko aprobatę młodych graczy, ale także rodziców, którzy z zadowoleniem podkreślają, że ma ona walor edukacyjny i nie wyrządzi krzywdy młodym i chłonnym umysłom.

 

Autorzy także dołożyli wszelkich starań, by powieść dostarczała nie tylko rozrywki, ale była wartościowa i na innych poziomach. Mają już w tej dziedzinie spore doświadczenie. Losy krainy Erdas wzięli w swoje ręce pisarze, których książki od lat nie spadają z list bestsellerów na całym świecie.

Uznani autorzy

Autorem pierwszego tomu, "Zwierzoduchy", jest Brandon Mull, znany polskim czytelnikom dzięki cyklowi "Baśniobór" i fantastycznej powieści "Wojna cukierkowa". Drugi tom cyklu "Spirit Animals" ("Polowanie"), to przepiękne i mądre fantasty w wykonaniu Maggie Stiefvater, autorki magicznej sagi, którą rozpoczyna powieść "Król Kruków". Kolejnym autorem ("Więzy krwi") jest Garth Nix, znany przede wszystkim dzięki rewelacyjnej serii dla młodszych czytelników, czyli "Kluczy do królestwa". Najnowszy, czwarty tom, zatytułowany "Ogień i lód", jest pisarskim popisem Shannon Hale, której seria "Ever After High" podbija serca młodych pochłaniaczy książek na całym świecie.

Autorzy nie tylko wspięli się na wyżyny fantazji, ale dokonali rzeczy rzadkiej, a cennej. Seria "Spirit Animals", to przede wszystkim książki mądre, doskonale dopasowane do potrzeb młodych i wrażliwych serduszek. Sprytnie, zgrabnie i z wdziękiem pokazują dzieciom najważniejsze prawdy o życiu - o wadze przyjaźni, istocie poświęcenia, odpowiedzialności.

Magiczna oprawa dodaje blasku, a w samej grze trzeba wykazać się nie tylko sprawnością i pomysłowością, ale także wiedzą wyniesioną z nauki, jaką przekazują autorzy na kartach powieści. Nie sposób nie docenić także kulturowego podłoża tej serii. Nie tylko wspaniale nawiązuje do klasyki literatury, ale roztropnie pokazuje różne twarze duchowości. Rodzice mogą zatem spać spokojnie, bez obaw zostawiając dziecko w fotelu czy przed komputerem.

fot. Materiały Partnerafot. Materiały Partnera fot. Materiały Partnera fot. Materiały Partnera. Copyright (C) 2014 by Scholastic Inc. All rights reserved. Published by arrangement with Scholastic Inc., 557 Broadway, New York, NY 10012, USA. SCHOLASTIC, SPIRIT ANIMALS and associated logos are trademarks and/or registered trademarks of Scholastic Inc. Copyright (C) for the Polish edition and translation by Grupa Wydawnicza Foksal.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne tomy powieści, gdyż naprawdę nie sposób nie zastanawiać się, jakie zalety zostaną jeszcze w niej odkryte. Co ważne - autorzy dbają też o to, by bohaterowie rozwijali się razem z czytelnikiem. Każdy tom jest mądrzejszy, dojrzalszy, lepiej dopasowany do rozwijających się umysłów młodych ludzi. To seria, do której można się przywiązać, a do pierwszych tomów wracać wciąż i wciąż, odkrywając nowe znaczenia. Taką cechą nadal wyróżnia się niewiele cyklicznych powieści dla dzieci i młodzieży.

Warto docenić zatem serię "Spirit Animals" i zdecydowanie znaleźć dla niej miejsce na półce. Tym bardziej, że gotowi jesteśmy się założyć, że gdy dzieci pójdą już spać, książka trafi na nocny stolik rodziców. No chyba, że będą siedzieć przy komputerze i toczyć walkę ze złem. (Nie zapomnijcie się tylko przelogować!)