Biuro XXI wieku

Biuro to wizytówka firmy. Zdarza się, że po jego wyglądzie klienci oceniają kondycję przedsiębiorstwa. Od tego, jak jest urządzone, zależy również komfort pracy osób zatrudnionych oraz ich efektywność. Dlatego urządzeniu biura warto poświęcić wiele uwagi.

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba firm, w związku z czym przybywa również biur. W samej Warszawie ich łączna powierzchnia wynosi około 5 mln m2 - tak wynika z badań firmy Knight Frank, międzynarodowej korporacji zajmującej się doradztwem na rynku nieruchomości.

Biuro w stylu.

Nie ma jednego stylu definiującego biuro. Niektóre pomieszczenia firmowe urządza się w stylu skandynawskim czyli w jasnych barwach, z meblami z naturalnego lub bielonego drewna, o prostych, geometrycznych kształtach. Coraz więcej zwolenników zdobywają też wnętrza firmowe hygge , czyli zaprojektowane tak, aby każdy - zarówno pracownik, jak i klient - czuł się w nich zrelaksowany. Hygge to łagodne dla oczu oświetlenie, miękkie poduszki i koce, bibeloty oraz świece. Nie brakuje również osób, którzy swoją firmę urządzają w stylu vintage - stylizują je na określoną epokę, wyszukując oryginalne elementy wystroju lub kupując odpowiednio upodobnione. Jednak bez względu na to, jaki styl preferujemy, podczas urządzania biura musimy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie osób, które w nim pracują, oraz o funkcjonalności i ergonomii.

Kilka ważnych zasad

Barwy w przestrzeni do pracy są podyktowane indywidualnymi upodobaniami właściciela oraz sugestiami zatrudnionego przez niego projektanta. Powinny być jednak stonowane, aby nie rozpraszały osób mających w danym pomieszczeniu pracować. Poza tym liczy się umiar, również w operowaniu kolorem, co kojarzy się z profesjonalizmem i fachowością. Umiar powinien dotyczyć także wyposażenia, czyli mebli. Im mniej sprzętów stanie w biurze, tym wygodniej będzie się w nim pracować. Duże znaczenie mają też materiały użyte do wystroju wnętrza. Farby powinny być ekologiczne, aby pracownicy nie byli narażeni na wdychanie szkodliwych oparów przez wiele godzin dziennie. Meble zaś powinny być naturalne - wykonane z drewna bukowego, sosnowego lub dębowego; nadadzą się też bardziej egzotyczne gatunki, takie jak tek czy palisander. Można również sięgnąć po wyroby z tworzyw sztucznych. Nie muszą to być jednak najtańsze plastikowe krzesła, dobrym rozwiązaniem są meble z poliwęglanu. Modne są również elementy wystroju wnętrza ze szkła lub metalu.

Biurka przede wszystkim

Podstawowymi meblami, które zajmują przestrzeń biurową, są oczywiście biurka. To przy nich pracownicy spędzają kilka godzin dziennie (a zdarza się, że i kilkanaście). Osoba odpowiedzialna za urządzanie biur powinna więc zadbać o to, aby były jak najlepiej dopasowane do ich potrzeb. Przede wszystkim biurka muszą mieć odpowiednio duży blat - najlepiej, by liczyło nie mniej niż 120 cm długości i 80 cm szerokości, wtedy zmieszczą się na nim wszystkie materiały niezbędne do pracy. Blat powinien być tak wyprofilowany, aby można było wsunąć się z krzesłem jak najgłębiej. Rogi powinny być zaokrąglone. Najważniejszym parametrem jest jednak wysokość biurka - przy zbyt wysokim pracownik będzie siedział w pozycji przesadnie wyprostowanej, a przy zbyt niskim będzie się garbić. W obu przypadkach będzie miał problem z zachowaniem ergonomicznej pozycji rąk - czyli kąta prostego między ramieniem a przedramieniem. Sklepy oferują najczęściej biurka z blatami montowanymi na wysokości 72-75 cm, sporadycznie 85 cm. Taki zakres często okazuje się niewystarczający.

Biurko dla każdego

Maksymalny komfort pracy dają biurka z możliwością regulacji wysokości, ze sterowanym elektrycznie blatem. Zakres wysokości zmienia się od 65 cm do nawet 120 cm. Takie biurka ma w swojej ofercie między innymi firma AJ Produkty . Zmiany można dokonać bardzo szybko - przy pomocy pilota lub przycisków na panelu sterowania umieszczonym na blacie lub pod nim. Gdy jeden pracownik będzie obniżał lub podwyższał swoje biurko, nie będzie przeszkadzał innym, gdyż siłowniki pracują bardzo cicho. Dodatkowo są wyposażone w czujniki, dzięki którym mechanizm zatrzymuje się, gdy natrafi na przeszkodę - na przykład krzesło przy obniżaniu lub otwarte okno przy podwyższaniu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest tzw. system antyzgnieceniowy, który zapobiega nagłemu obsunięciu się blatu.

Biuro dobrze urządzone dobrze spełni swoją funkcję. Będzie zarówno efektowną wizytówką firmy, jak również miejscem, w którym pracownicy efektywnie i bez szkody dla zdrowia spędzą sporą część dnia.