Fenomen fabryki w Ćmielowie. Na jakie stoły trafiła słynna porcelana?

Ćmielów to małe miasteczko leżące w województwie świętokrzyskim na terenach o bardzo bogatej i sięgającej XVIII wieku tradycji ceramicznej. To właśnie stamtąd pochodzi najstarszy zakład porcelany w Polsce.

Początki pierwszej ćmielowskiej fabryki posługującej się logotypem z literą „Ć" wpisaną w trójkąt sięgają 1790 roku. Wtedy nikt nie spodziewał się, że z niewielkiej pracowni powstanie światowej sławy marka, którą cenią - w Polsce i zagranicą – miliony sympatyków. Wśród nich są między innymi przedstawiciele państw, rodziny królewskie oraz dyplomaci. Ta początkowo niewielka manufaktura niewątpliwie zapisała się na kartach polskiej historii. Na czym polega jej fenomen oraz na jakie stoły trafiły produkty z niej pochodzące?

Produkty ćmielowskiej porcelany cieszą się dużym powodzeniem wśród monarchów i głów państw na całym świecie. W dorobku fabryki są serwisy, które przeszły do historii i nazywane są legendarnymi. Jednym z takich fasonów jest serwis prezydencki, Empire. Kolekcja została zaprojektowana na zamówienie Prezydenta Ignacego Mościckiego do jego siedziby na Zamku Królewskim. Te wyroby można również spotkać w Pałacu Prezydenta RP, na dworze króla Belgów oraz w Watykanie. Jeden z fasonów znalazł się również wśród prezentów dla amerykańskiej pary prezydenckiej. Ten wybór nie dziwi – wśród artystów związanych z naszym „białym złotem" były takie sławy jak Wincenty Potacki czy Bogdan Wendorf.

Dziś porcelana nie gości tylko na stołach najważniejszych osób, a także kolekcjonerów sztuki i miłośników najwyższej klasy designu. Produkty ćmielowskiej fabryki na przestrzeni wieków zachwycały i wciąż zachwycają, a ich legendarne projekty można oglądać w muzeach i galeriach sztuki. To synonim luksusu i pokoleniowości. Serwisy zawsze są wspaniałym pomysłem na elegancki prezent ślubny, a w wielu rodzinach są przekazywane z pokolenia na pokolenie i używane przy wyjątkowych, uroczystych okazjach.

Jednym ze znaków rozpoznawczych fabryki w Ćmielowie jest dbanie o najmniejszy detal w procesie produkcji, między innymi ręczne wykonanie czy zdobienie. Te kolekcje to sentymentalny powrót do przeszłości poprzez odtwarzanie i renowację najstarszych, jedynych w swoim rodzaju, kolekcjonerskich fasonów porcelanowej zastawy stołowej. Wszystko w nowym ekskluzywnym wydaniu, ręcznie wykonanymi zdobieniami z najwyżej klasy płynnych kruszców, złota lub platyny.