Szpiedzy w Warszawie - serial TVP i BBC z Davidem Tennantem w roli głównej!

David Tennant, znany z roli Władcy Czasu w kultowym serialu Doctor Who, zagra francuskiego agenta wywiadu w pierwszej w historii wspólnej produkcji fabularnej TVP i BBC. Zdjęcia ruszają już niedługo w Warszawie.

Historia i miłość

Szpiedzy w Warszawie to historyczny serial szpiegowski, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Alana Fursta. Autorami scenariusza są Dick Clement i Ian La Frenais. Twórcy podkreślili, że budżet każdego odcinka Szpiegów w Warszawie jest cztery razy większy niż polskiego Czasu honoru , ale z pewnością mniejszy niż wielkich widowisk, których akcja rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej, takich jak np. Pacyfik. Akcja serialu rozgrywa się jednak pod koniec dwudziestolecia międzywojennego, więc nie było potrzeby rezerwowania pieniędzy na wielkie sceny batalistyczne. Wojna jeszcze się nie rozpoczęła, choć wielu bohaterów już się liczy z możliwością jej wybuchu...

Głównym bohaterem książki i czteroodcinkowej produkcji jest Francois Mercier - francuski attache wojskowy, który pracuje w przedwojennej Warszawie. Ten weteran pierwszej wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej obraca się w środowisku dyplomatów i międzynarodowych szpiegów.

Szpiedzy w Warszawie to również romans. Obok Davida Tennanta wystąpi Janet Montgomery, znana m.in. z serialu Merlin. Aktorka zagra Annę Szarbek - polską prawniczkę pracującą przy Lidze Narodów. - Szpiedzy w Warszawie to Alan Furst w najlepszym wydaniu - pełna napięcia, namiętna i zmysłowa historia miłosna, ukazana w kontraście do odgłosów nadchodzącej wojny (...) to porywająca, ekscytująca i wnikliwa opowieść o nietypowym spojrzeniu na drugą wojnę światową, widzianą oczami bohaterów, którzy od początku wiedzą, iż oni i ich rodacy będą musieli zmierzyć się z ciężarem nadchodzącego horroru: to dramatyczna opowieść najwyższej klasy i idealna dla BBC Four - mówi dyrektor BBC Four Richard Klein.

Polskie akcenty

Ponieważ spora część akcji rozgrywa się w Warszawie, tu powstanie większość zdjęć do Szpiegów w Warszawie - będą kręcone m.in. w Hotelu Europejskim oraz w Bristolu. - Za sukces pozwalam sobie uznać to, że nasi brytyjscy partnerzy po pierwszych dokumentacjach zdecydowali się zrealizować całość zdjęć do serialu w Polsce, z radością też zaproponowaliśmy do ekipy polskich twórców - podkreśla Dariusz Jabłoński z Apple Film Production.

Warszawa ''zagra'' więc nie tylko stolicę Polski z 1937 roku, ale również Paryż, Berlin i czeską Pragę. Zdjęcia, które rozpoczną się 11 kwietnia, będą realizowane także w Nieborowie oraz w Krakowie i jego okolicach.

W Szpiegach w Warszawie będzie można zobaczyć również polskich aktorów. Reżyserka serialu Coky Giedroyc zdradziła, że będą oni mówić po angielsku z polskim akcentem. Tylko ci, którzy wcielą się w Niemców, nie będą mówić po angielsku, a po niemiecku. W roli kierowcy Merciera - Marka - wystąpi Mirosław Zbrojewicz. W produkcji zagrają również Radosław Kaim i Piort Baumann.

Brytyjska i polska premiera Szpiegów w Warszawie jest planowana na jesień 2012 roku.

ZOBACZ TEŻ:

Od 1963 roku do dzisiaj z Doktorem Who w 10 minut!

Więcej o: