"Szpiedzy w Warszawie" w TVP jeszcze nie w tym roku. Najpierw w BBC i... w sieci?

"Szpiedzy w Warszawie" to brytyjsko-polska koprodukcja, która miała być hitem jesieni w TVP1. Niestety, miniserial z Davidem Tennantem i Janet Montgomery w roli głównej polscy telewidzowie będą mogli obejrzeć dopiero w przyszłym roku. Prawdopodobnie i tak odcinki wcześniej wyciekną do internetu.

Na razie nie jest znana dokładna data emisji "Szpiegów w Warszawie" na antenie TVP1, ale na pewno nie nastąpi to wcześniej niż na początku 2013 roku, chociaż jeszcze kilka tygodni temu była mowa o "późnej jesieni". Powodem opóźnienia - jak informuje portal Wirtualnemedia.pl - jest to, że produkcję najpierw ma pokazać brytyjska stacja BBC 4 (koproducent), a jej szefowie zamierzają to zrobić w okolicy tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia .

Szkoda, bo wielu fanów brytyjskich produkcji czy seriali historycznych w napięciu czeka na "Szpiegów w Warszawie", tytuł kreowany - wydaje się, że bez cienia przesady - przez Telewizję Polską na hit jesieni. Ci najmniej cierpliwi wykorzystają zapewne fakt, że tuż po premierze brytyjskiej, a jeszcze przed polską, nielegalnie kopie odcinków z pewnością pojawią się w sieci ...

Zobacz zdjęcia z planu "Szpiegów w Warszawie" >>

"Szpiedzy w Warszawie" to historyczny miniserial szpiegowski, którego scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Alana Fursta. Zdjęcia kręcone były w tym roku m.in. w Warszawie i Krakowie. Reżyserką produkcji jest Coky Giedroyc.

Akcja książki i jej ekranizacji rozgrywa się pod koniec dwudziestolecia międzywojennego, a głównym bohaterem jest Francois Mercier - francuski attache wojskowy, który pracuje w polskiej stolicy. W tę rolę wcielił się znany brytyjski aktor David Tennant ("Doctor Who"). Jego partnerką na planie była Janet Montgomery ("Merlin"). Aktorka zagrała Annę Szarbek - polską prawniczkę pracującą przy Lidze Narodów.

- "Szpiedzy w Warszawie" to Alan Furst w najlepszym wydaniu - pełna napięcia, namiętna i zmysłowa historia miłosna, ukazana w kontraście do odgłosów nadchodzącej wojny (...) to porywająca, ekscytująca i wnikliwa opowieść o nietypowym spojrzeniu na drugą wojnę światową, widzianą oczami bohaterów, którzy od początku wiedzą, iż oni i ich rodacy będą musieli zmierzyć się z ciężarem nadchodzącego horroru: to dramatyczna opowieść najwyższej klasy i idealna dla BBC Four - mówił podczas wiosennej konferencji w Warszwie dyrektor BBC Four Richard Klein.

W serialu będzie można zobaczyć również polskich aktorów, m.in. Mirosława Zbrojewicza, Radosława Kaima i Piotra Baumanna.

Więcej o: