"Horda" - nowy polski serial internetowy i pierwszy w świecie zombie. Odpowiedź na "The Walking Dead"? "Nie będzie wstydu"

- Porównania do "The Walking Dead" są nieuniknione, ale najważniejsze, żeby naszą historię dobrze się oglądało - deklaruje w rozmowie z portalem Gazeta.pl Szymon Szymański, jeden z reżyserów "Hordy". Serial zapowiadany jest jako pierwsza polska produkcja internetowa osadzona w postapokaliptycznym świecie. Premiera we wrześniu.

Serialowa gorączka na świecie trwa w najlepsze, ale na dobrą sprawę jeszcze nie doczekaliśmy się solidnej polskiej odpowiedzi na to, co dzieje się w amerykańskich czy europejskich stacjach telewizyjnych. I być może już się nie doczekamy, dlaczego szukajcie gdzie indziej - na przykład w internecie.

"Cywilizowany świat legł w gruzach od nieznanej, bardzo niebezpiecznej choroby, która zdziesiątkowała ludzkość. Większość populacji zmieniła się w krwiożercze bestie, które potrafią działać w grupie, lecz ich zdolności opierają się na zwierzęcym instynkcie przetrwania, a nie na rozumie" - tak twórcy zapowiadają "Hordę", pierwszy polski serial internetowy z akcją w postapokaliptycznym świecie.

Zobacz wideo

"Nie odpowiadamy na trendy"

Wszystko dzieje się już kilka lat po wygaśnięciu epidemii. Czyli coraz mniej jest i ludzi, i zarażonych (bo brakuje im pożywienia). Zagłada cywilizacji stała się faktem - rytm na Ziemi z powrotem zaczęła wyznaczać natura. Twórcy zapowiadają: walka o przetrwanie ludzi z potworami znów zamieniła się w walkę człowieka z człowiekiem. I to właśnie o ludziach, którzy stracili już nadzieje na powrót do normalności i skupili się głównie na swoim "tu i teraz", opowiada ten serial.

Kliknij, żeby zobaczyć więcej materiałów ze zdjęć próbnych do "Hordy" >>

Brzmi znajomo? I słusznie, bo o to właśnie chodziło. - Ale nie traktowałbym tego w kategoriach odpowiedzi na jakieś trendy - opowiada Szymon Szymański, obok Wiktora Kiełczykowskiego jeden z reżyserów "Hordy". - To działa raczej w drugą stronę - te trendy wynikają z zainteresowania i potrzeb odbiorców, czyli między innymi nas, twórców pracujących przy "Hordzie".

 

27 dni zdjęciowych - wystarczyłoby na pełny metraż

To, co dzisiaj możecie zobaczyć w sieci, powstało podczas zdjęć próbnych. Te właściwe ruszą na wiosnę, kiedy zrobi się cieplej i kiedy dzień będzie dłuższy - w sumie potrwają 27 dni.

- A więc tyle, ile wystarczyłoby do nakręcenia filmu pełnometrażowego, a nawet więcej, bo docelowo ten materiał jest bardziej rozstrzelony w czasie, jeśli chodzi o realia serialowe - mówi Szymański.

Obecnie ekipa jest na etapie preprodukcji, a więc planowania zdjęć, opracowywania scen według scenariusza, robienia próbnych ujęć, pracy z aktorami czy tworzenia wizualnej koncepcji. Pierwszy odcinek zobaczycie prawdopodobnie we wrześniu - sezon ma się składać z ośmiu części, każda z nich, na razie skromnie, ma trwać po 15 minut.

Nasze, bo słowiańskie, zombie

Na swoim facebookowym profilu twórcy nie ukrywają, że porównań do zagranicznych gatunkowych seriali - a zwłaszcza "The Walking Dead" - nie da się uniknąć. Ale dorzucają coś od siebie: znajdziecie tutaj sporo nawiązań do słowiańskich mitów i legend. Poza tym chodzi o zupełnie inną historię, choć pod względem technologicznym całość, jak twierdzą, będzie porównywalna.

 

Czyli marzenia o dołączeniu do serialowego panteonu, którym zachwyca się świat?

- Szał na punkcie seriali trwa - przyznaje reżyser - ale do głośnych telewizyjnych produkcji się nie porównujemy. Przede wszystkim przez budżet: współczesne telewizje to ogromne środki i ogromne pole do dystrybucji, a w związku z tym i zyski. Nasz serial będzie można obejrzeć tylko w internecie.

Skoro jednak polskie realia, to i polskie ograniczenia. Ale twórcy i tak przekonują: takich przedsięwzięć nie da się zrobić inaczej niż pełną parą. Produkcja jest niezależna i wszyscy zaangażowani w ten projekt będą pracować non profit. Dorzucą się tylko sponsorzy.

W obsadzie aktorskiej znaleźli się m.in. Gabriela Całun, Robert Wrzosek, Elżbieta Jędrzejewska i Anna Jażdzyk.

Szymański: - Naszą inwestycją jest nasz czas, pasja, zdolności, doświadczenie i wiedza, którą w to wkładamy. Internet i YouTube dają co prawda jakieś możliwości zarobkowe, ale są one na tyle niewielkie, że nikt raczej nie bierze ich na poważnie. Najważniejsze, żeby ta historia trzymała się kupy i żeby najzwyczajniej w świecie dobrze się ją oglądało.

Więcej o: