Bieszczady, staż graniczna i zamach. Nowy serial "Wataha" w HBO

Kapitan Wiktor Rebrow, który na skutek wybuchu traci narzeczoną Ewę, a także bliskich współpracowników i przyjaciół, przez to, że ocalał jako jedyny, ściąga na siebie falę podejrzeń. On i... Bieszczady to ważni bohaterowie serialu "Wataha", którego pierwszy odcinek będzie można zobaczyć na antenie HBO już w najbliższy weekend.

Sześcioodcinkowy serial "Wataha" to obyczajowo-sensacyjna opowieść o grupie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na wschodniej granicy Polski. Produkcję wyreżyserowali Michał Gazda i Kasia Adamik.

"Bieszczader" i zamach

Główny bohater, którego gra Leszek Lichota, po wybuchu przez pewien czas wątpi w sens pracy, ale decyduje się wrócić, by rozwikłać tajemnicę związaną z zamachem.- Rebrow to "bieszczader", jest wiązany z Bieszczadami od zawsze, jest też postacią szanowaną w środowisku. Próbując rozplątać całą intrygę, coraz bardziej się pogrąża w zakamarkach swojej duszy - charakteryzuje swoją postać Lichota.

Zdjęcia do produkcji trwały od połowy września do połowy grudnia 2013 roku, całość serialu realizowana była w Bieszczadach. Bez wątpienia miejsce akcji ma duże znaczenie dla bohaterów "Watahy". Z daleka od cywilizacji, w bieszczadzkiej dziczy, rzadziej można pozwolić sobie na słabość. - Jesteśmy na granicy i to miejsce determinuje określone postawy. I o tych postawach opowiadamy. Nigdzie indziej te postawy, nie są tak mocne, nie są tak wyraziste - mówi Izabela Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska.

 

O bieszczadzkiej legendzie i życiu w górach przeczytaj w książce "Pogromca wilków" >>

Mocna obsada

Obok Lichoty w serialu będzie można zobaczyć m.in. Bartłomieja Topę w roli przyjaciela głównego bohatera. Adam "Grzywa" Grzywaczewski, oficer w randze kapitana, wspiera Rebrowa w trudnej sytuacji. Sam też nie jest wolny od tajemnic. - Grzywa jest na granicy, zarówno tej symbolicznej, jak i realnej. Ma nieustające dylematy, komu pomagać, kogo chronić, kumuluje też w sobie wiele trudnych decyzji - opisuje granego przez siebie bohatera Topa.

Jak zapowiadają twórcy, "Wataha" to serial, w którym nie zabraknie także silnych kobiet. Magdalena Popławska zagrała ambitną oficer, która przenosi się do Bieszczad ze Szczecina. Aleksandrę Popławską, którą będzie można zobaczyć po raz pierwszy na ekranie u boku siostry Magdaleny, wcieliła się w prokurator prowadzącą śledztwo związane z wybuchem, w którym giną strażnicy. W serialu pojawią się także Andrzej Zieliński, Marian Dziędziel, Julia Pogrebińska, Dagmara Bąk i Maciej Mikołajczyk.

- Straż graniczna okazała się bardzo dobrym pretekstem, żeby pokazać ludzi w sytuacjach najcięższych wyborów. Bo o tym jest ten serial. Wielu bohaterów tego serialu staje przed bardzo trudnymi wyborami, z którymi my na co dzień nie mamy zbyt wiele do czynienia - mówi Artur Kowalewski, producent wykonawczy ATM Grupa.

Premiera "Watahy" odbędzie się w niedzielę 12 października o godz. 20.10 w HBO . Serial będzie dostępny również w HBO GO i HBO OD. Pierwszy odcinek "Watahy" będzie odkodowany na antenie HBO i w HBO GO. W związku z premierą serialu Wataha program HBO zostanie odkodowany w najbliższy weekend - 11 i 12 października. Więcej informacji na temat odkodowanego weekendu znajduje się na tej stronie .

Więcej o: