"Gra o tron" - o czym będzie 6. sezon? Próbujemy przewidzieć, jaki los czeka najpopularniejszych bohaterów

Piąty sezon serialu "Gra o tron" dobiegł końca, ale już za kilka tygodni aktorzy i producenci rozpoczną prace nad kolejną serią. Próbujemy przewidzieć, co wydarzy się w Westeros i za Wąskim Morzem w kolejnych odcinkach produkcji HBO.

Przez ostatnie pięć lat widzowie znający książki mogli przewidzieć, co wydarzy się w kolejnych sezonach serialu "Gra o tron". Teraz jest to jednak o wiele trudniejsze, bowiem produkcja HBO dogoniła powieści. Nowego materiału, na którym można oprzeć swoje spekulacje, właściwie nie ma, a kolejny tom "Pieśni Lodu i Ognia" wydany zostanie prawdopodobnie dopiero w 2016 roku.

Scenarzyści idą jednak swoim torem i doskonale wiedzą, co wydarzy się w 6. sezonie. Część wątków znajdzie się również w "The Winds of Winter" George'a R.R. Martina, ale niektóre historie będą ich autorską wizją. Uwaga, tych, którzy nie widzieli wszystkich odcinków produkcji, ostrzegamy przed spoilerami.

Kto wciąż walczy o Żelazny tron?

W 5. sezonie lista walczących o Żelazny Tron znacznie się zmniejszyła. Faworyt fanów, Jon Snow, wokół którego tworzono wiele teorii, nie żyje, według zapewnień twórców nie pojawi się w serialu. Podobna sytuacja ma miejsce ze Stannisem, który też był mocnym kandydatem, a jego żywot zakończyła Brienne. Sytuacja skomplikowała się też u Daenerys, która została porwana przez wrogi Khalasar, a jej ofensywa na Westeros musi zostać odłożona na przyszłość.

Zobacz wideo

Wydaje się więc, że na tronie może zasiąść ktoś z Boltonów - Roose lub Ramsay, którzy mają za sobą wielkie zwycięstwo nad armią Stannisa. Pytanie tylko: czy Żelazny Tron to coś, czego pragną? Niekoniecznie. Konfrontacja ze Stannisem tylko umocniła ich pozycję jako namiestników Północy. Należy jednak pamiętać, że to Littlefinger doprowadził do utraty przez Boltonów poparcia stolicy, a do tego wydaje się, że sam ma chętkę na Winterfell (co zresztą obiecał Cersei). Były dom Starków miałby zdobyć siłami z Doliny, która ma armię i zapasy nietknięte przez ostatnią wojnę. Pytanie jednak, czy będą zainteresowani. Wizja Melisandre o płonących boltońskich chorągwiach mogłaby się sprawdzić, z tym że bez udziału Stannisa.

Stolicą nadal rządzą Lannisterowie, ale pozycja Cersei i Tommena jest bardzo słaba. Należy też pamiętać o śmierci Myrcelli, co przez Lannisterów będzie uznane za wypowiedzenie wojny przez Dorne. Z Tyrionem ukrytym w Meereen i brakiem Tywina ród Lannisterów w 6. sezonie może przestać rządzić Królewską Przystanią.

Warto też pamiętać, że Cersei czeka jeszcze próba walki w sprawie oskarżeń, co do których się nie przyznała. Oczywistym jest, że będzie ją reprezentował ser Robert Strong, ale kto będzie jego przeciwnikiem? Wielu fanów spekuluje, że może to być Ogar w zupełnie nowym wcieleniu.

Należy pamiętać też o Tyrellach. Co prawda Margaery i Loras przebywają w zamknięciu, ale ich babcia Olenna może sporo namieszać z Littlefingerem, odpowiedzialnym za los Cersei w 5. sezonie. Warto pamiętać, że Tyrellowie są popularni wśród ludności, bowiem gwarantują stolicy stałe dostawy żywności. To sprawia, że mogą być mocnym kandydatem w walce o Tron.

Cersei będzie szukać zemsty

To więcej niż pewne. Upokorzona Cersei za wszelką cenę będzie chciała zemścić się na Wielkim Wróblu i jego ludziach. Pomóc ma jej w tym nowy rycerz i jej osobisty ochroniarz (prawdopodobnie Góra), który obiecał, że nie odezwie się słowem, dopóki wszyscy wrogowie Cersei nie będą martwi.

George R.R. Martin o scenie marszu pokutnego >>

Należy też pamiętać, że śmierć Myrcelli sprawi, że Cersei wypowie wojnę Dornijczykom. W książkach Doran Martell był postacią neutralną. Chciał sojuszu z Daenerys, ale też wysyłał swoich szpiegów do stolicy. Z drugiej strony należy pamiętać, że dopóki Wróble trzymają w zamknięciu Margaery i Lorasa, Cersei nie będzie chciała tego stanu rzeczy zmieniać.

Co robi Melisandre na murze?

Obecność Melisandre na murze nie jest przypadkowa. Fani spekulują, że tylko dzięki niej Jon Snow przetrwa w serialu, ale pod inną postacią. Być może jego dusza przeniosła się do wilkora. Istnieje też prawdopodobieństwo, że Melisandre przeniesie duszę Jona do innego ciała. Warto pamiętać, że Melisandre wciąż wierzy w nadejście Azora Ahai - legendarnego bohatera powołanego do walki z Innymi, do którego odwołują się Czerwoni Kapłani. Dotychczas była przekonana, że jest to przeznaczenie Stannisa, i była w błędzie. Czy to oznacza, że jej nowym faworytem będzie Jon?

Czerwoni Kapłani potrafią wskrzeszać martwych - widzieliśmy to choćby w 2. sezonie, gdy Thoros z Myr wskrzesił Berica Dondarriona. W książkach wskrzeszona została też Catelyn Stark, funkcjonująca jako Lady Stoneheart. Dlatego wszelkie opowieści i zapewnienia producentów oraz Kita Haringtona o śmierci Jona Snowa lepiej traktować z dystansem. Równie dobrze może być to perfekcyjnie zaplanowana gra scenarzystów, by zszokować raz jeszcze, np. w 6. sezonie. A sam Kit Harington do serialu może powrócić np. w 7. serii, jednak już nie jako Jon Snow, którego wszyscy znaliśmy.

Arya dokończy swój trening

Zabicie Meryna Tranta sprawiło, że Arya została ukarana przez Ludzi Bez Twarzy. W efekcie straciła wzrok. Czy na zawsze? Czy to tylko jedna z wielu iluzji bractwa asasynów, do którego wstąpiła? Jedno jest pewne: bohaterka nieprzypadkowo wyrasta na jednego z najlepszych zabójców w całej gildii, a jej prawdziwe przeznaczenie możemy dopiero poznać. Kto wie - może zostanie wysłana na misję, by zabić króla Tommena

Czy ktoś przeciwstawi się Nocnemu Królowi?

Śmierć Jona Snowa oraz Stannisa Baratheona sprawia, że Nocna Straż nie ma najmniejszych szans na zatrzymanie Nocnego Króla i Białych Wędrowców. W 6. sezonie możemy spodziewać się ostatecznej inwazji na mur (który zapewne upadnie) oraz całkowitego końca Nocnej Straży, która bez Jona Snowa nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Powrót Brana i Rickona

Wiemy na pewno, że w 6. sezonie powrócą Bran, Hodor i Meera. Nie wiemy jednak, jaką rolę bohaterowie odegrają w całej historii i po której staną stronie. Jedno jest pewne: Bran będzie kimś zupełnie innym niż dwa lata wcześniej. Trening z trójoką wroną miał wykształcić u niego kilka nowych mocy. Należy pamiętać, że w książkach Bran stawał się zielonym jasnowidzem - poprzez czardrzewa miał wgląd m.in. w sceny z przeszłości. Producenci do nowych ról szukają trzech młodych chłopców, sugerując, że w serialu zobaczymy kolejne retrospekcje, prawdopodobnie z Brandonem, Nedem i Robertem lub Benjenem. Powinien też powrócić motyw Dzieci Lasu.

Należy pamiętać też o Rickonie. W książkach Davos Seaworth dowiaduje się, że Rickon żyje, i rusza na wyspę Skagos, by go odnaleźć. Sam bohater jednak nie pojawia się w "Tańcu ze smokami". Być może powróci w kolejnym tomie, a także w 6. serii.

Gdzie udadzą się Sansa i Theon?

Wielka niewiadoma nowego sezonu serialu "Gra o tron". W książkach Theon uciekł z Winterfell w towarzystwie Jayne Poole i trafił do obozu Stannisa. Jayne uznawana była przez Boltonów za Aryę Stark, dlatego też Stannis postanowił wysłać ją na mur. Czy to oznacza, że Sansa i Theon również udadzą się w tamtym kierunku? Wydaje się to logiczne, szczególnie że Sansa dowiedziała się, iż jej bracia - Bran oraz Rickon - żyją, i będzie chciała ich odnaleźć.

Prawdopodobnie Sansa i Theon szybko trafią na Brienne i Poda, którzy będą ich osłaniać w drodze na mur. Być może, podobnie jak w książce, spotkają też septona Meribolda.

Trudne rządy w Meereen. Co z Daenerys?

W 6. sezonie zupełnie inaczej powinny wyglądać sceny w Meereen. Nawet jeśli Daenerys zostanie uratowana przez Joraha i Daario (na ziemię rzuciła pierścień, na który zapewne natknie się ta dwójka), to nie wydarzy się to na samym początku serii. Oznacza to trudny czas dla Tyriona, Szarego Robaka i Missandei, którzy będą musieli zapanować nad miastem. Czy mieszkańcy będą w stanie zaakceptować ich obecność? Być może uda się im też odkryć, kto dowodzi Synami Harpii.

W książkach Daenerys została odnaleziona przez Khala Jhaqo (jednego z poruczników w armii Khala Drogo) i prawdopodobnie stanie się jego więźniem. Biorąc pod uwagę, że Drogon mocno oberwał w starciu z Synami Harpii, być może dobrym rozwiązaniem będzie uwolnienie dwóch pozostałych smoków, które pomogą w odszukaniu swojej Matki.

Powróci wątek Żelaznych Wysp

W castingowych informacjach mogliśmy wyczytać, że producenci szukają aktora do roli Eurona Greyjoya. To zdaje się potwierdzać, że twórcy chcą powrócić do rozwijania wątku Żelaznych Wysp, który dotychczas był mocno pomijany, a w "Uczcie dla wron" odgrywał istotną rolę. Być może właśnie na Żelazne Wyspy uda się Theon razem z Sansą. Warto przypomnieć, że w książkach Euron Greyjoy (który przejął władzę na Wyspach po Balonie Greyjoyu) wysłał swojego brata, Victariona, na misję. Celem jest Daenerys, którą Victarion ma poślubić, aby powrócić na Żelazne Wyspy razem ze smokami. Jednocześnie Greyjoyowie weszli w bezpośredni konflikt z Tyrellami, napadając na Wyspy Tarczowe należące do Reach.

Poznamy rodzinę Sama

Castingowe newsy sugerują, że w 6. sezonie poznamy rodzinę Sama. Co prawda bohater razem z Goździk i dzieckiem ruszą w kierunku Starego Miasta, ale być może po drodze odwiedzą rodzinny dom Sama. Wiadomo, że w serialu pojawi się jego ojciec, Randyll, a także matka, siostra i brat. Z kolei już w samej Cytadeli Sam być może odkryje coś ważnego na temat Białych Wędrowców czy nawet samego Nocnego Króla.

Co jeszcze wiemy o 6. sezonie?

- żadnego scenariusza nie napisze George R.R. Martin, który skupiony jest na kończeniu "The Winds of Winter" - premiera 6. sezonu odbędzie się prawdopodobnie w kwietniu 2016 roku - twórcy zapowiedzieli, że akcja rozgrywać się będzie w kilku nowych lokacjach, których dotychczas nie widzieliśmy w serialu - pewne jest też to, że smoki wciąż będą rosły

Oglądasz serial, ale chcesz też przeczytać książki? Sprawdź sagę George'a R.R. Martina >>